לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
שיעור בחינוך לרפי פרץ
מאות מורים ותלמידים הפגינו, אלפים יוזמים צעדי שביתה
שר החינוך הביע תמיכה בטיפולי המרה, הצית מחאה של תלמידים, מורים, הורים ומנהלי בתי ספר ו"חזר בו" ■ זה הזמן לנקות את בתי הספר משנאת להט״ב, גזענות ואי שוויון
1,131

1,131

כ־500 מורות, ומורים, הורים ותלמידים הפגינו ביום ראשון מול משרד החינוך בתל אביב ודרשו לפטר את שר החינוך הטרי, רפי פרץ, ראש "איחוד מפלגות הימין". ערב לפני כן, פרץ התבטא בראיון ששודר בערוץ 12 בעד "טיפולי" המרה לנוער להט״בי ואף רמז כי העביר "טיפולים" שכאלה בעצמו. באותה ההזדמנות פרץ גם הביע תמיכה בסיפוח השטחים הכבושים ללא מתן זכויות דמוקרטיות לתושבים הפלסטינים — כינון אפרטהייד.

אנשים מן השורה, וארגונים שונים, התארגנו להפגנה תוך פחות מיממה מרגע שידור הראיון — עדות לזעם העצום על המינוי החדש של נתניהו לראשות משרד החינוך ולדעות שבהן מחזיק השר. הצביעות של ראש הממשלה בולטת במיוחד לאור המינוי של אמיר אוחנה למשרד המשפטים — השר ההומו המוצהר הראשון בישראל — ערב מצעד הגאווה בירושלים.

פעילי מאבק סוציאליסטי השתתפו בהפגנה. קראנו אסור בחוק קיום "טיפולי" המרה לקטינים, לקדם הסברה וחינוך נגד להט״בופוביה, סקסיזם וגזענות בכל בתי־הספר, ולהתארגן להשבתת הלימודים בראשון לספטמבר בדרישה לפטר את פרץ.

בהפגנה נאמה חן עמרם, מורה בתיכון בלוד, וממקימי ההתארגנות "מורות ומורים גאות". בנאומה היא הדגישה את חובת המורות והמורים לדאוג לשלמותם הנפשית והפיזית של התלמידים, גם כאשר משרד החינוך עצמו מציב אותם בסיכון: "מול הגזענים החשוכים, המסיתים והמדכאים — תפקידנו הוא לשמור ביראת קודש על הניצוץ בעיניים של כל ילד וילדה שאנחנו פוגשים".

העמדה של כל אנשי המקצוע בישראל ובמדינות אחרות, כולל גם העמדה של משרד הבריאות, היא שטיפולי המרה לנטייה מינית מוכחים כלא יעילים ואף מסוכנים, מגבירים את הסיכון לדיכאון, לחרדה ולפגיעות עצמיות. איגוד העו״ס והסתדרות הפסיכולוגים הביעו בעבר את התנגדותם לפרקטיקה המסוכנת של "המרת" נטייה מינית, וכעת "מורות ומורים גאות" דורשים לאסור על כך בחוזר מנכ״ל של משרד החינוך.

ביום ההפגנה, יו״ר איגוד מנהלי בתי הספר העל־יסודיים, מנשה לוי קרא "לפטר לאלתר את רפי פרץ מתפקידו כשר החינוך ולמנות מישהו אחר, שאינו מייצג מפלגה סקטוריאלית עם דעות חשוכות והזויות בכל מה שקשור למערכת החינוך של מדינת ישראל, כשר חינוך". גם מועצת התלמידים הארצית הביעה תמיכה במחאה ואילו אלפי מורים ומורות ממערכת החינוך חתמו על עצומה שקוראת להחריף את המאבק: "אם השר לא יועבר מתפקידו נקרא למורים ולמנהלים להשבית את מערכת החינוך בפתיחת שנת הלימודים". מאות הורים תמכו בצעד זה ואמרו כי לא ישלחו את ילדיהם לבתי הספר בראשון לספטמבר.

ארגון המורים והסתדרות המורים לא יכולים להמשיך לעמוד מנגד — הם צריכים לעמוד לצד תלמידים ומורים להט״ב, לאמץ את הקריאה להשבתת הלימודים בראשון בספטמבר ולארגן את השביתה.

זה לא רק רפי פרץ

בלחץ המחאה, פרץ נאלץ לחזור בו מדבריו, ואף להצהיר כי הוא מתנגד נחרצות לטיפולי המרה. אלא מבחינתו מדובר בנסיגה טקטית בלבד. פרץ, סמוטריץ׳ ושות׳ נחושים לקדם אג׳נדה של דיכוי, אפליה, התנחלויות ושלטון־הון.

אך גם אם נתניהו ייענה לדרישה לפטר את פרץ — אפשרות לא סבירה שכן מדובר ב"שותף טבעי" — הדבר לא יהיה מספיק. אמירותיו של פרץ הם רק חלק מהאפליה החוקית והחברתית נגד להט״ב ומהאלימות המילולית והפיזית על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית, שהיא מנת חלקו של רוב הנוער הלהט״בי. אלה מצטרפים לייבוש התקציבי של מערכת החינוך, לתופעת של מורי קבלן, לפערים מתרחבים בין בתי הספר ביישובים העשירים לעניים, לאפליה והסללה בחינוך של ילדים על רקע לאום והשתייכות אתנית. לא במקרה אלפי הורים מנהלים במקביל מאבק נגד הזנחת החינוך לגיל הרך על ידי הממשלה.

חן עמרם הביעה בנאומה סולידריות גם עם מאבק יוצאי אתיופיה, לקול תשואות. גם פעילי ארגון "שוברים שתיקה" השתתפו בהפגנה, בסולידריות עם קהילת הלהט״ב, וגם במחאה על תמיכתו של השר פרץ באפרטהייד במסגרת סיפוח השטחים הכבושים באותו ראיון לערוץ 12.

המחאה נגד אי השוויון והאפליה כלפי להט״ב יכולה וצריכה להיות חלק ממאבק כללי של העובדים והעניים, יהודים וערבים, ישראלים ופלסטינים נגד הימין הקיצוני, נגד שלטון נתניהו ונגד המערכת הקפיטליסטית שמטפחת אי־שוויון, דעות קדומות ואפליה.

אנחנו דורשים ודורשות:
  • התארגנות לשביתת אזהרה בת יום בכל בתי ספר ב־1 בספטמבר בדרישה לסלק את רפי פרץ, ואת הלהט״בופוביה, הסקסיזם והגזענות ממערכת החינוך.
  • התגייסות מלאה של ארגוני המורים ומועצת התלמידים הארצית להשבתה שתלווה בשיעורי חינוך ובעצרת מחאה ארצית.
  • להוציא מחוץ לחוק "טיפולי המרה" לקטינים. מאבק בלתי מתפשר באלימות כלפי להט״ב ובכל צורות האפליה החוקית והחברתית על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית.
  • קידום הסברה וחינוך נגד להט״בופוביה, סקסיזם וגזענות, ולמען שוויון, בכלל בתי־הספר, הקמפוסים ומקומות העבודה. קידום יוזמות של ארגוני עובדים, סטודנטים ותלמידים בנושא.
  • סוף לאפליית זוגות חד־מיניים בזכויות הורות ונישואים ובקבלת שירותים. הכרה בזכות לנישואים אזרחיים לכל. שוויון ברישום הורות ובאימוץ, ביטול אפליית להט״ב בחוק הפונדקאות, תוך מניעת ניצול מסחרי של נשים.
  • ביטול הוועדה לשינוי מין, והבטחת נגישות ומימון ציבורי מלא לכל השירותים הנדרשים והטיפולים הרלוונטיים עבור טרנסג׳נדרים/ות. לבטל את סעיף המין בתעודת הזהות.
  • די לייבוש ולהפרטת מערכת החינוך, שירותי הרווחה והבריאות! מימון דרך העלאת המס על התאגידים הגדולים. השקעה בהוסטלים ציבוריים ללהט״ב.
  • לא לממשלת ימין קפיטליסטית, לא למערכת שמנציחה אי־שוויון ואפליה. להיאבק לאלטרנטיבה סוציאליסטית!
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.