לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
בחירות עירוניות בארה״ב
אמזון הכריזה מלחמה על חברת המועצה הסוציאליסטית
ברני סנדרס: "מיליארדרים כמו ג׳ף בזוס, שמוציאים מיליונים כדי להטות בחירות למועצות עירוניות, זה לא דמוקרטיה. זאת אוליגרכיה"
1,028

1,028

הבחירות המקומיות בסיאטל, שמסתיימות מחר (ה־5 בנובמבר), הפכו למוקד עניין ארצי בארה״ב בעקבות מאמציו של ג׳ף בזוס, בעלי התאגיד אמזון והאיש העשיר בהיסטוריה, לצד בעלי הון נוספים, "לקנות" את מועצת העיר.

סבב הבחירות כבר רשם שיא בהיקף הכספים שתאגידים הזרימו למועמדים בהם הם תומכים — למעלה מ־4 מיליון דולר. אמזון לבדו תרם מיליון דולר בישורת האחרונה של הבחירות, מה שעורר זעם רב ולא רק בסיאטל. ראשי איגודים ודמויות ציבוריות, לרבות המועמדים לנשיאות, אליזבת' וורן וברני סנדרס, גינו בחריפות את המהלך.

סנדרס הסביר: "מיליארדרים כמו ג׳ף בזוס, שמוציאים מיליונים כדי להטות בחירות למועצות עירוניות, זה לא דמוקרטיה. זאת אוליגרכיה". הוא שיתף בטוויטר כתבה מהעיתונות הארצית עם הכותרת "אמזון משקיע ובגדול בשביל להדיח את חברת המועצה הסוציאליסטית של סיאטל" –הכוונה היא לקשאמה סוואנט, חברת ׳אלטרנטיבה סוציאליסטית׳, התנועה האחות של מאבק סוציאליסטי בארה״ב.

מבחינת אמזון, הכסף לא מושקע לחינם. ב־2018 סוואנט הובילה מאבק למען מימון פתרונות דיור באמצעות מס ייעודי שייגבה מתאגידים דוגמת אמזון.

במהלך 6 שנות כהונתה, סוואנט הובילה שורה של הישגים עבור אנשים עובדים: שכר מינימום עירוני של 15 דולר לשעה, מנגנוני פיקוח כנגד אלימות משטרתית, זכויות עבור שוכרי דירות, תקציבים לדיור ציבורי ועוד. בכדי לעשות זאת, סוואנט ו-'אלטרנטיבה סוציאליסטית', לא הסתפקו במהלכים במועצה אלא הובילו מאבקים ובנו תנועה בשטח יחד עם דיירי דיור ציבורי, התארגנויות של עובדים, סטודנטים, תושבים מהשורה ועוד.

בניגוד ליריבים שלה, הקמפיין של סוואנט ממומן כולו מתרומות של אנשים מהשורה, שלא מתכוונים לתת לאמזון לקנות את מועצת העיר. מעל ל־6,000 תושבים כבר תרמו — מספר התורמים הגבוה ביותר לקמפיין בחירות עירוני בהיסטוריה של סיאטל. ועדיין, המרוץ שמסתיים מחר (ה־5 בנובמבר), לא פשוט והניצחון בו אינו מובטח. בכל תוצאה שתהיה, הקמפיין של סוואנט הצליח להשמיע קול סוציאליסטי ברור מול הבריונות התאגידית, שהדהד הרבה מעבר לתחומי סיאטל.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון נובמבר 2019
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.