לא לחזור לעסקים כרגיל, לבטל את החקיקה, ממשלת נתניהו–בן גביר הביתה!
לשתק את המדינה עם שביתה כללית
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ארה״ב
ניצחון סוציאליסטי על הטייקון העשיר בעולם
הבחירות העירוניות בסיאטל, ארה״ב, הפכו לזירת קרב בין התאגיד אמזון לקשאמה סוואנט, חברת המועצה הסוציאליסטית. סוואנט ניצחה
1,121

1,121

"תוצאות הבחירות הן דחייה של מעמד המיליארדרים, של האדם העשיר בעולם, של כרישי הנדל״ן, של הממסד" — כך תיארה חברת המועצה הסוציאליסטית, קשאמה סוואנט, את ניצחונה החשוב בבחירות העירוניות שהתקיימו בחודש נובמבר במטרופולין סיאטל, ארה״ב.

הניצחון של סוואנט, חברת תנועת ׳אלטרנטיבה סוציאליסטית׳, תנועת האחות של מאבק סוציאליסטי בארה״ב, זכה לסיקור בעיתונים המובילים בעולם, בעקבות ניסיונם של תאגידים רב־לאומיים הפועלים בסיאטל, ובראשם אמזון, לקנות את מועצת העיר.

"אמזון מאתגרת את נשמתה של סיאטל ומציפה את הבחירות בכסף", נכתב בניו־יורק טיימס; "אמזון השקיעה 1.5 מיליון דולר במרוץ למועצת העיר, הסוציאליסטית לה אמזון מתנגדת ניצחה" נכתב בוושינגטון פוסט; "מכה לאמזון — הסוציאליסטית ניצחה במרוץ המכריע" נכתב בגארדיאן הבריטי. המועמד לנשיאות ברני סנדרס שיתף את הידיעה על הניצחון של סוואנט ברשתות החברתיות וגם, הנהגת דה לינקה, מפלגת השמאל בגרמניה, שיגרה הצהרת תמיכה.

למה שבחירות עירוניות יזכו לכזאת תשומת לב? כי אלה לא היו בחירות רגילות... בנסיון להכניס את המועמדים שלהם למועצה, התאגידים השקיעו 4.1 מיליון דולר בבחירות — יותר מהסכום שנתרם בכל מערכות הבחירות העירוניות בסיאטל ב־20 השנים האחרונות גם יחד. אמזון, שבעליה ג׳ף בזוס הוא האיש העשיר בהיסטוריה, הוציאה 1.45 מיליון דולר כנגד מועמדים שדרשו למסות את רווחי העתק של התאגיד, ובראשם סוואנט. כספים אלה מימנו הסתה יומיומית נגד סוואנט בתיבות הדואר, על גבי מסכי הטלוויזיה, העיתונים והרשתות החברתיות.

מקרה מבחן

המרוץ הכי מקוטב והכי יקר בהיסטוריה של העיר הפך למקרה מבחן לשליטה של הכסף הגדול על הפוליטיקה ומנגד גם לשמאל הסוציאליסטי. בזוס נכשל במבחן. הסוציאליסטים ניצחו!

סוואנט זכתה ב־52% מקולות תושבי המחוז שלה. אך הקמפיין של ׳אלטרטיבה סוציאליסטית׳ השפיע על הדינמיקה של הבחירות הרבה מעבר לגבולות מחוז הבחירה של סוואנט. מועמדים שנתמכו על ידי הטייקונים הפסידו ב־5 מתוך 7 מחוזות לבחירה בעיר.

זה לא מקרי שהתנגשות מהסוג זה מתרחשת דווקא בתקופה של זינוק חסר תקדים בממדי האי־שוויון בעולם ודווקא בסיאטל. האחוזה של בזוס ממוקמת בפאתי העיר, שחווה משבר דיור הולך ומחריף. מחוסרי דיור נאלצים לגור באוהלים ברחוב או במכונית בחניון. עשרות אלפי אנשים עוזבים את העיר מדי שנה בגלל מחירי שכירות מרקיעי שחקים ויוקר מחייה גבוה. וכל זה קורה בזמן שהתאגידים הרב לאומיים בעיר, דוגמת אמזון, בואינג, מיקרוסופט, סטארבקס ואקספדיה עושים רווחים עצומים. סוואנט קידמה מענה למשבר הדיור האדיר בסיאטל באמצעות בניית דיור ציבורי איכותי שימומן ממיסוי התאגידים הגדולים, שאינם משלמים מס מקומי כלל.

זוהי הפעם השלישית ברציפות שסוואנט נבחרת למועצה. במשך שתי קדנציות, היא השתמשה בעמדתה במועצת העיר כדי להוביל מאבקים לטובת האינטרסים של מעמד העובדים. הודות לכך הושגו הישגים משמעותיים כנגד יוקר המחייה, כנגד הרס הסביבה, למען דיור ועוד.

סיאטל הייתה העיר הגדולה הראשונה שהעלתה את שכר המינימום ל־15$ לשעה. זה ניצחון שפרץ את הדרך להעלאת שכר המינימום ב־27 מדינות ועשרות רשויות מקומיות בארה״ב. דרישות למיסוי תאגידים, הסטת השקעות מפרוייקטים מזהמים, הכרה בזכויות האוכלוסייה הילידית ופיקוח על שכר הדירה שקודמו בסיאטל זכו גם הם לתהודה רבה ברמה הארצית.

הישגיים אלה אינם תוצאת 'דילים' עם פוליטיקאים ממסדיים ונציגי הטייקונים. על אף שסוואנט הייתה קול סוציאליסטי בודד במועצת העיר, עם רוב מוחלט שמתנגד לצעדיה, המאבקים שסייעה לבנות בשטח אילצו את קובעי המדיניות לספק ויתורים ולאפשר ליוזמות שקידמה לעבור. לא פלא שהתאגידים הגדולים שמו להם למטרה להדיח את סוואנט.

קמפיין שטח

במקום להוריד את הראש מול ג׳ף בזוס, הקמפיין של סוואנט תקף את הניסיון של התאגידים לקנות את הבחירות, והוביל מולם תנועת שטח. יותר מ־1,000 פעילים ומתנדבים דפקו על 225,000 דלתות, עשו 200,000 טלפונים וגייסו 715,000 דולר. כל הכסף גויס מתרומות קטנות של אנשים מהשורה, תוך סירוב עקרוני לתרומות מבעלי הון ותאגידים. הקמפיין התבסס על אנשים שלקחו חלק במאבקים השונים שסוואנט פעלה איתם וסייעה לקדם במהלך כהונתה במועצה — עובדים ופעילי איגודים, סטודנטיות וסטודנטים, פעילי זכויות להט״ב, פעילי סביבה ודיור, נציגי קהילות ילידיות ועוד.

כדי למקסם את הכוח של תגובת־הנגד לאמזון, קשאמה ואלטרנטיבה סוציאליסטית הובילו חזית מאוחדת עם מועמדים במחוזות בחירה אחרים שהתנגדו לאמזון, כולל קיום הפגנה משותפת מול המטה של התאגיד בסיאטל. בנוסף, בעקבות לחץ של פעילי שטח שמאליים ועובדים, 21 איגודים מקצועיים הביעו תמיכה בקמפיין של סוואנט. המועמד השמאלי לנשיאות, ברני סנדרס, תמך בקמפיין, וגם אליזבת' ווארן שרצה מולו במפלגה הדמוקרטית נאלצה ליישר קו ולצאת נגד ההתערבות של אמזון בבחירות בסיאטל.

אפילו הסניפים המקומיים של המפלגה הדמוקרטית בסיאטל נאלצו באופן חסר תקדים להביע תמיכה במי שרצה מחוץ למפלגה הדמוקרטית, שמתעמתת עם הנהגת המפלגה בעיר וקוראת להקמת מפלגת שמאל חדשה. לאורך כל הקמפיין סוואנט לא הסתירה לרגע שהיא מועמדת סוציאליסטית ולכן עצמאית משתי המפלגות הקפיטליסטיות, הדמוקרטית והרפובליקנית, על אף כל ההבדלים ביניהן.

הסוציאליזם חוזר לקדמת הבמה

הניצחון הזה מציב את השמאל הסוציאליסטי, בסיאטל וברחבי ארה״ב, בעמדה חזקה להמשך קידום מאבקים מול מדיניות הימין והתאגידים, נגד הזינוק במחירי הדיור, נגד הגזענות, המשבר האקלימי ועוד. הוא מתחבר להישגיים האחרונים במאבק למען פיקוח שכר דירה בניו יורק וקליפורניה וסולל את הדרך להמשך ריצה של עוד מועמדות ומועמדים סוציאליסטיים בבחירות המקומיות והארציות בארה״ב.

הניצחון של השמאל הסוציאליסטי על הטייקון העשיר בעולם רלוונטי גם למציאות בישראל, דווקא על רקע המחסור באלטרנטיבה פוליטית שמאלית וה"אופוזיציה" הקפיטליסטית והממסדית שלא מצליחה להציע חלופה למדיניות הימין.

גם כאן בישראל אנחנו מתמודדים עם יוקר מחייה, משבר דיור ומחירי שכירות מופקעים. גם כאן נחוצה תנועה סוציאליסטית חזקה, ברמה הארצית והמקומית, שתילחם מול התאגידים הגדולים והפוליטיקאים שלהם, ותכניס גם נציגים של מעמד העובדים למועצות המקומיות ולכנסת.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון דצמבר 2019 – ינואר 2020
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.