הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
חינוך במשבר
ארגוני המורים מנעו קיצוץ חד בשכר
אייל יבלונקו, מורה בבי״ס יסודי, מתאר איך על רקע לחץ של מורות ומורים מהשטח, ארגוני המורים דרשו בצדק את השבתת בתי הספר וגם הצליחו למנוע קיצוץ חד בשכר ■ אך האוצר ממשיך לאיים והמאבק עשוי להתחדש אחרי הפסח
1,372

החל מ־12 במרץ מוסדות החינוך סגורים (הגיל הרך והחינוך המיוחד החל מ־14 במרץ) ומרבית הסיכויים שלא יחזרו לפעילות גם אחרי חופשת הפסח. היו אלה ארגוני המורות והגננות שדרשו את ההשבתה כצעד אחראי להגנה על עובדי ההוראה והתלמידים ולמניעת התפשטות הנגיף — בזמן שהממשלה עוד ראתה בהם כבייביסיטרים שיסייעו להבטיח את המשך הפעילות במשק.

המורות והמנהלות הן שהתעקשו והצליחו להפעיל למידה מרחוק בבתי־הספר, למרות הקשיים הטכניים, חוסר המוכנות של משרד החינוך ולעיתים חוסר בהכשרה מקצועית מספיקה. מורות ומורים עדיין נדרשים "להספיק את החומר" של תוכנית הלימודים המוכתבת מלמעלה, אבל הלמידה כללה גם מפגשים וירטואליים בשיחות וידיאו, משימות יצירתיות והמשך תמיכה רגשית בילדים ובילדות.

אולם מייד עם תחילת ההשבתה, משרד האוצר איים להוציא את כולנו, המורות והמורים, לחל״ת ולקצץ חצי מהמשכורת שלנו. זאת במקביל לכך שמשרד החינוך הורה להמשיך את הלמידה מרחוק — כך שהיינו נדרשים להמשיך לעבוד בזמן החל״ת ובחצי משכורת. שוב הוכח שמבחינת הממשלה, השכר שמקבלות המורות הוא עבור שמירה על הילדים בזמן שההורים יוצאים לעבוד, ולא עבור ההוראה עצמה.

חשוב להזכיר שעלויות השכר המדוברות הן לא הוצאה נוספת בלתי מתוכננת! הן כבר מתוקצבות כחלק מתקציב 2020, אבל המורים נדרשו למעשה לממן מכיסם את מחיר המשבר.

הלחץ מלמטה בלם את תוכניות הממשלה

מורות מהשורה זעמו והתארגנו להפעלת לחץ על הארגונים שלהן באמצעות טלפונים ופוסטים ברשתות החברתיות. הסתדרות המורים (המאגדת את מורי ומורות היסודי וחטיבות הביניים) וארגון המורים (המארגן את מורי ומורות התיכונים) התנגדו לגזירה והצליחו למנוע את הקיצוץ המיידי בשכר, אך לא לאורך זמן...

כעבור ימים אחדים, דרש האוצר שתופסק הלמידה מרחוק ובמקומה נחזיר ימי לימודים על חשבון חופשת הקיץ. במקום קיצוץ שכר — תוספת עבודה ללא תוספת שכר. מאחורי צעדי האוצר עומד חשש מהתקדים בו ארגוני עובדים משיגים במאבק את מלוא שכרם, ולכן הוא נחוש לכופף בחזרה את ארגוני המורים ולצאת "מנצח" במשא ומתן.

ארגון המורים התנגד לדרישת האוצר, אך הנהגת הסתדרות המורים הסכימה בתחילה. הממשלה תכננה, כפי שעולה מהדיווחים באתרי החדשות, להמשיך את הלמידה מרחוק בבתי־הספר התיכוניים ובאוניברסיטאות, אבל להחליף את המורות בבתי־הספר היסודיים בשידורים מוקלטים ולהוציא את צוותי ההוראה ביסודיים לחל״ת. ביטול הלמידה מרחוק, במטרה להראות לאיגודים מי ה"בוס", באה על חשבון התלמידים והתלמידות. מבחינה מקצועית, הקשר עם המורות חשוב במיוחד דווקא בתקופה הזאת, ודווקא בגילאי היסודי.

שוב, לחץ מהשטח, כולל ביקורת ציבורית חריפה ומכתב פומבי של ראשי הרשויות המקומיות, דחף לבסוף את הסתדרות המורים להתנגד ולהצליח לבלום את הגזירה — בהסכם שהושג ב־25 במרץ נקבע שהלמידה מרחוק תוחזר ואנחנו נקבל שכר מלא בעבורה.

הסכם חלקי וזמני — המאבק צפוי להתחדש

אך ההישג הוא חלקי בלבד. למרבה הצער, הסתדרות המורים הסכימה לדרישת הממשלה ש"נחזיר" 9 ימי לימודים על חשבון חופשת הקיץ ושחופשת הפסח תקוצר ב־4 ימים, אך ללא תוספת שכר. בנוסף, הממשלה הסכימה לתשלום מלא רק עד סוף חופשת פסח, אם אחרי החופשה לא יתחדשו הלימודים באופן מלא — המאבק על השכר ייאלץ להתחדש.

במקרה כזה יהיה צורך שאנחנו, מורות ומורים, נדרוש מהארגונים שלנו לשים סוף ל"הפרד ומשול" בין מורות בתיכון לבין חטיבות הביניים ובתי־הספר היסודיים. תהיה נחוצה חזית אחידה מול הממשלה במאבק למען המשך הלמידה מרחוק תמורת שכר מלא. הסתדרות המורים צריכה לחזור בה מההסכמה לעבודה ללא תוספת שכר בקיץ.

בנוסף, עלינו לקרוא להנהגות ההורים ולמועצת התלמידים הארצית להצטרף אלינו בדרישה להבטיח הוראה וחינוך איכותיים מרחוק בשכר מלא. כמו כן, יש לדרוש שהממשלה תבטיח נגישות מלאה לאינטרנט לכל התלמידים.

הממשלה והמעבידים מנסים לגלגל את המחיר הכלכלי של משבר הקורונה על כלל העובדים והעובדות במשק. הישגים של ארגוני המורים והמורות יוכלו להוות השראה למיליון עובדים ועובדות הנפגעים בתקופה הזאת, שיש להיאבק ולדרוש שלא הם ישלמו על המשבר.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.