ממשלת בנט־לפיד־מרצ החליטה להפריט את המאבק במגפה
תאגידי המזון החליטו להעלות מחירים, אך נבהלו ממחאה וחרם
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
חבילת הסיוע למשק
נדבקת? פוטרת? לך לעזאזל
מיליון עובדות ועובדים הולכים לאבד החודש בין שליש לחצי מהשכר, אך מנכ״ל משרד האוצר חושב שהממשלה מעניקה "רשת ביטחון סוציאלית מצוינת לשכירים" ■ מענק של 500 שקל לכל מובטל/ת בוטל ברגע האחרון
1,597

אישור חבילת הסיוע הכלכלי, שנתניהו הבטיח לפני יותר משבוע, ממשיך להתעכב בגלל מחלוקות בין משרד רה״מ והפקידות באוצר. עם זאת, חלקים גדולים מהחבילה כבר אושרו והמתווה הכללי ברור. הכותרות באתרי החדשות הכריזו שמדובר בחבילה בשווי 80 מיליארד שקל — אלא שהנתון הזה מטעה. בפועל, החבילה צפויה להיות קטנה הרבה יותר וללא שום בשורה עבור הרוב המוחלט של השכירים, העובדות והעובדים שהוצאו לחל״ת ועבור משפחות מתחת לקו העוני.

במקום פריסת רשת ביטחון חברתית לעובדות, לעובדים ולעניים, הממשלה פורסת רשת ביטחון למעבידים ולבנקים. חבילת הסיוע מורכבת בעיקר מדחיית תשלומי מס וארנונה לחברות ועסקים וממתן ערבויות מדינה להלוואות מבנקים. "הבנקים מפחדים שלא יקבלו את הכסף בחזרה", הודה בכיר באוצר. מה לגבי משפחות שמפחדות שלא יוכלו לשלם שכר דירה בסוף החודש?!

העלות של מתן הערבויות ודחיית התשלומים לעסקים מוערכת בכ־30–40 מיליארד שקל — כמעט חצי מסך חבילת הסיוע. לא מדובר בכספים שהממשלה מוציאה מקופת האוצר. ערבויות הן בגדר הבטחה בלבד. יש גם הבדל בין דחיית תשלומים למתן פטור. אם כי לפי דיווחים בתקשורת, קיימת מחלוקת בממשלה האם להפוך את דחיית התשלום לפטור בסופו של דבר.

גם תקציבי החירום המועברים כעת — אחרי שנים ארוכות של ייבוש תקציבי — למשרדי הבריאות והרווחה, הנמצאים בחזית המאבק בנגיף הקורונה, הן לא בגדר "חבילת סיוע למשק". נתניהו והאוצר מחשיבים את הסכומים האלה בחבילה כדי לייצר רושם של עשייה, ולכאורה, השקעה תקציבית משמעותית מול התחושה המתרחבת כי במשבר הזה עובדות ועובדים נזרקים לכלבים והממשלה מושכת בכתפיים.

המענק למובטלים בוטל!

בפועל, הכסף שיוזרם ישירות מקופת האוצר מתמצה בעיקר בהקמת קרן סיוע בסך 8 מיליארד שקל לעסקים קטנים ובינוניים ובאופן שערורייתי, הקמת קרן נוספת לסיוע ל"עסקים גדולים", בסך 5 מיליארד שקל. הטייקונים והתאגידים הגדולים במשק, שגם ככה זוכים לסבסוד עקיף מהממשלה במשבר הזה, באמצעות תשלום דמי אבטלה בגין הקפאת הוצאות שכר (חל״ת), יזכו לעוד הטבות.

עצמאים וככל נראה גם בעלי עסקים קטנים (שרווחיהם לא עולים על 200 אלף שקל בשנה), צפויים לקבל מענק חד־פעמי של 6,000 שקל במרץ ובאפריל — זאת במקום זכאות לדמי אבטלה. סביר שרוב הסכום ילך לתשלום לספקים וספק האם זה ימנע גל של פשיטות רגל.

בממשלה ממשיכים להתווכח לגבי הקריטריונים למתן המענק לעצמאים. מה שלא נתון לוויכוח הוא שבאופן שערורייתי, אותו המענק ימומן באמצעות ביטול מענק חד־פעמי של 500 שקל שהובטח כבר לכל המובטלים החדשים עבור חודש מרץ. לפי דיווח של "כלכליסט", שחשף את ביטול המענק, "גובה הסכום שיועבר מסיוע למובטלים לסיוע לעצמאים הוערך ב־350 מיליון שקל לפי 500 שקל כפול 700 אלף מובטלים".

חשוב להזכיר שהמשבר מביא לפשיטת רגל לא רק עסקים קטנים אלא גם משקי בית של שכירים. ההוצאות העיקריות כגון דיור, חשמל, מים, ארנונה ומזון לא קטנו, ובמקביל ההכנסה מצטמקת.

לפי שירות התעסוקה, מתחילת מרץ נרשמו 764,165 מובטלים חדשים — 90% מהם בחל״ת. שיעור האבטלה עומד על 22%. המספרים האלה עוד צפויים לגדול: כמיליון עובדות ועובדים במשק ייאלצו להתמודד עם קיצוץ מיידי ולא צפוי של בין שליש לחצי מההכנסה החודשית! מי יוכלו לשלם ככה שכר דירה?

חבילת הסיוע החדשה כוללת הקלות מסוימות במתן דמי אבטלה, עליהן נתניהו כבר הכריז לפני יותר משבוע, אך לא מעבר לכך. תקופת העבודה המינימלית הנדרשת לקבלת דמי אבטלה תקוצר לשישה חודשים מתוך ה־18 שקדמו לפיטורים, תקופת הזכאות תוארך ותבוטל החובה לנצל ימי חופשה לפני קבלת דמי אבטלה. אך גובה דמי האבטלה יישאר כשהיה — נמוך מדי.

עובדות ועובדים מתחת לגיל 28 זכאים רק ל־30%–60% מהשכר הממוצע בחצי שנה שקדמה לפיטורים. מי שמעל גיל 28 זכאים לכ־60%–70% מהשכר אם הרוויחו 6,000–10,000 שקל בחודש. עובדות ועובדים מגיל 67 ומעלה לא זכאים לקבלת דמי אבטלה כלל. זה לא מפריע למנכ״ל משרד האוצר לטעון היום (ראשון) בדיון בוועדת הקורונה של הכנסת כי "למדינה יש רשת ביטחון סוציאלית מצוינת לשכירים"!

תוכנית הסיוע לא תשנה את תנאי הזכאות הדרקוניים אך תעניק לעובדים אחרי גיל פרישה מענק שגודלו יהיה תלוי בהכנסתם מפנסיה. מי שהכנסתם מקצבאות שאינה קצבת הזקנה לא עולה על 2,000 שקל, יקבלו לכאורה מענק חד־פעמי בסך 1,000–2,000 שקל מביטוח לאומי במרץ ו־1,000–4,000 שקל באפריל. לפי נתוני הביטוח הלאומי, כ־135 אלף שכירים בישראל הם מעל גיל 67.

חבילת סיוע בלי סיוע

השקת חבילת הסיוע בישראל קורית במקביל להשקת תוכניות תמריצים שונות בידי ממשלות קפיטליסטיות ברחבי העולם במטרה לנסות לבלום את ההתכווצות החריפה של הפעילות הכלכלית במשק בעקבות משבר הקורונה. חשוב להדגיש שהמגיפה הגלובלית האיצה מגמות של האטה כלכלית שהתפתחו עוד קודם.

מבחינת ממשלת הימין בישראל וממשלות קפיטליסטיות בעולם, המשמעות של סיוע למשק היא בעיקר מתן הטבות לבעלי ההון, כדי שיואילו בטובם להמשיך להשקיע בכלכלה. במקביל, האליטה הקפיטליסטית מנסה לייצב את המערכת באמצעות תוכניות תמריצים המכוונות לבלום את הירידה בכוח הקנייה ולרכך התנגדות וזעם שהולך וגובר עם העלייה המהירה בשיעור האבטלה.

החבילות במדינות השונות דומות אומנם באפקט שהן מנסות להשיג אך שונות מאוד בהיקפן. לא כל פרטי חבילת הסיוע בישראל ברורים בשלב הזה, אך נראה שהיא תעמוד בפועל על לא יותר מ־6% ביחס לתמ״ג, כולל הקלות אשראי, דחיית תשלומים וכו'. "הסכומים שמציעות מדינות כמו בריטניה, צרפת, אוסטרליה, יפן ואחרות נעים בין 10% ל־15% מהתמ״ג, כולל הלוואות בערבויות ממשלתיות", מציינים ב'דה מרקר'.

הביטוח הלאומי ערך השבוע השוואה בין צעדי הסיוע שננקטים בעולם לאלה שנקטה עד עכשיו ממשלת נתניהו. הפער זועק. בצרפת עובדים ועובדות מקבלים 100% פיצוי על אובדן הכנסה כתוצאה מצעדי הבידוד, בבלגיה עובדים לא נדרשים להוכיח תקופת עבודה קודמת כדי לקבל דמי אבטלה, באיטליה התושבים באזורים שנפגעו מהמגפה מקבלים קצבה של 500 יורו ובארה״ב כל עובד/ת המשתכר/ת פחות מ־75 אלף דולר בשנה יקבלו צ׳ק של 1,200 דולר ותוספת של 500 דולר על כל ילד. בנוסף, בארה״ב ובספרד הקפיאו תשלומי משכנתא, בבריטניה אסרו לפנות שוכרים שלא משלמים שכר דירה, ובהונג קונג החליטו על פטור משכר דירה בדיור הציבורי.

סוציאליסטים וסוציאליסטיות דורשים להרחיב את הצעדים האלה ולממן אותם באמצעות העלאת מיסים על בעלי ההון והתאגידים, שצריכים לפתוח את הארנק ולשלם גם על הוצאות שכר ודמי מחלה.

"אני לא בטוח שמה שעושים במדינות אחרות לא יביא לסכנה גדולה", טען נתניהו בראיון לחדשות 12 כשנשאל למה ממשלתו הכריזה על חבילת סיוע כה קטנה. בנימוקים שלו נתניהו הסתמך על תורתו של הכלכלן הניאו־ליברל מילטון פרידמן, הדוגלת ב"ממשלה קטנה" השואפת בכל הזדמנות לצמצם את ההשקעה הציבורית למינימום. פרידמן גם טען שאם הממשלה כבר נאלצת להגדיל תקציבים ואיתם את הגירעון בשעת משבר, היא חייבת לצמצם אותו בהזדמנות הראשונה באמצעות צעדי צנע, מבלי לגעת בעושר של בעלי ההון.

ואכן שלטון הימין לא יהסס להגיש לנו את החשבון על הגירעון בתקציב — הצפוי בכל מקרה לזנק לשיעור גבוה של 6%–10% כתוצאה מההשבתה החלקית של המשק — באמצעות קיצוצים וגזירות כלכליות על עובדים ועניים. מדיניות צנע כזו עלולה להימשך שנים ארוכות. מנכ״ל האוצר אמר זאת במפורש היום (ראשון) בכנסת: "כשנעשה תקציב ונראה מה היו נזקי הקורונה, כמובן שנעשה קיצוצים ממקומות שונים במשק".

גישתו של מילטון פרידמן ושל תלמידו נתניהו רואה בטייקונים את הקטר של המשק הקפיטליסטי ובשירותים הציבוריים, כולל הרפואה הציבורית, משקולת שיש להיפטר ממנה באמצעות קיצוצים והפרטה. המגפה חשפה כיצד הגישה הזאת והמערכת הקפיטליסטית המשברית שהולידה אותה מאיימות על הבריאות, הפרנסה ועל החיים עצמם.

סוציאליסטים וסוציאליסטיות נאבקים למען השקעה מסיבית בשירותי הרווחה, בתשתיות וביצירת משרות שתמומן באמצעות מיסוי מוגבר על הטייקונים והעברה לבעלות ציבורית של הבנקים והתאגידים הגדולים במשק. כך ניתן יהי להקל במיידי על משקי הבית של השכירים, באמצעות תשלום דמי אבטלה בגובה שכר מלא ומתן פיצוי אוניברסלי לכלל האזרחים על כל שבוע השבתה של המשק. בעלי עסקים קטנים צריכים להיות זכאים לאשראי זול ישירות מהמדינה ואף לסיוע תקציבי על בסיס צורך מוכח. צעדים כאלה צריכים לסלול את הדרך להפקעת השליטה במשק מידי בעלי ההון ולהתחלה של ניהול דמוקרטי של המשק בהתאם לצרכים האמיתיים של החברה.

תנועת מאבק סוציאליסטי דורשת
  • תשלום דמי מחלה ואבטלה בגובה שכר מלא מהיום הראשון וללא הגבלת זמן לכלל העובדים/ות הנאלצים להישאר בבית עקב מחלה, בידוד או בשל צמצום או השבתת פעילות מקום עבודתם, והשבתת המסגרות החינוכיות.
  • הוצאת צו פיקוח מחירים להגבלת התייקרויות של מוצרים על רקע המשבר. בנוסף לדחיית תשלומי משכנתאות, יש להקפיא תשלומי שכר דירה והלוואות, ולבטל ריביות ותשלומים רפואיים.
  • איסור פיטורים על רקע המשבר. דרישה מבעלי עסקים לשלוח את היד לכיס ולהזרים כסף להתמודדות עם המשבר. הקצאת סיוע תקציבי מהמדינה לעצמאיים ולעסקים קטנים על בסיס צורך מוכח.
  • פיצוי אוניברסלי מהמדינה לכלל האזרחים על כל שבוע של השבתה חלקית או מלאה של המשק בשל המשבר. מימון בעזרת גביית מס חירום ממיליונרים ומהתאגידים הגדולים, והלאמה מחדש של הבנקים.
  • התערבות המדינה להפקעת ולקיחת השליטה בכל תאגיד המבקש לנצל את תקופת המשבר לפיטורים ולפגיעה בתנאי העובדים. הבטחת מנגנוני ניהול ציבוריים ודמוקרטיים.תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.