הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המשבר באל־על
יו״ר האופוזיציה בהסתדרות מזהיר מההשלכות של הפקרת העובדים
יו״ר האופוזיציה בהסתדרות חנוך ליבנה, מסיעת 'צדק חברתי', לשעבר יו״ר ועד עובדי הבנק הבינלאומי, מוחה בתגובה להתנהלות הנהגת ההסתדרות: מה שקרה באל־על זה תקדים מסוכן
825

עובדי אל־על תחת מתקפה. משפחת הטייקונים בורוביץ' שידעה לחלוב דיבידנדים לאורך השנים — 200 מיליון חולקו לבעלי מניות רק בחמש השנים האחרונות — והמנהלים הבכירים שהתרפקו על משכורות עתק מגישים את החשבון על המשבר באל־על לעובדים.

אלא שבמקום לקבל גב חזק מהארגון היציג שלהם, ראשי ההסתדרות בהובלת היו״ר ארנון בר־דוד, החליטו לחזק את ידי ההנהלה, לומר לעובדים ש"אין ברירה", להתיר להנהלה לקחת 100 מיליון שקל מקופת הפנסיה של העובדים, לקיים מו״מ מאחורי גב העובדים, להשעות את הנציגים הנבחרים הישירים של העובדים, לפצל את הוועד לארבעה ועדים מוחלשים, ולהאיץ בעובדים לחתום כמה שיותר מהר עם ההנהלה.

יו״ר האופוזיציה בהסתדרות חנוך ליבנה, מסיעת 'צדק חברתי', לשעבר יו״ר ועד עובדי הבנק הבינלאומי, מוחה בתגובה: "פשוט תגישו להנהלה דף ריק עם החתימות שלכם למטה ותגידו להם, 'יאללה, תעשו מה שאתם רוצים עם העובדים!' מה זה משנה שיש פה יותר מ־6,000 משפחות שהפרנסה שלהן בסכנה...".

סולידריות עם עובדי אל־על. בפאנל שאירחנו ב־1 במאי, חנוך קרא לוועדי עובדים ולעובדים מהשורה להתקומם נגד מה שנעשה לעובדי אל־על, והוסיף כי "בנושא של אל־על הפתרון פשוט — כמו שהפריטו את אל־על ומכרו אותה לבעל הון שעכשיו בא להתבכיין שיש לו הפסדים, בבקשה, אם המדינה פתאום מוכנה לתת ערבויות לאל־על... אז למה ערבויות? קחי את אל־על, הרי ממילא יש לך כבר מניית זהב שם, ותלאימי אותה בחזרה".

מצפים לשמוע עוד מההצעות והדרישות של 'צדק חברתי' הן לחיזוק עובדי אל־על והן לשינוי הנדרש בהסתדרות כלקח מההתנהלות המחפירה של ההנהגה במקרה הזה, הכופה על העובדים מאבק בשתי חזיתות.

תנועת מאבק סוציאליסטי אומרת:

הסתדרות דמוקרטית תהיה חזקה יותר למען העובדים/ות
  • רק עובדים ועובדות צריכים לבחור את נציגיהם.
  • משא ומתן צריך להתנהל בשקיפות, בהובלת נציגים ישירים של העובדים, ועל בסיס קווים שייקבעו באסיפות עובדים.
  • הסכם קיבוצי צריך להתקבל רק בכפוף להכרעה דמוקרטית של העובדים עצמם.
  • הכנסתם של נציגי עובדים בהסתדרות לא צריכה לעלות על השכר הממוצע של העובדים והעובדות שהם מייצגים. יו״ר ההסתדרות יצטרך להסתפק בשכר הממוצע במשק במקום ב־50 אלף לחודש...
  • ועידת ההסתדרות צריכה להיבחר על בסיס ייצוג ישיר מכל מקומות העבודה המאורגנים, ולהתכנס בכל שנה כדי לדון במצב ציבור העובדים/ות ולקבל הכרעות לגבי האסטרטגיה, העמדות והדרישות של ההסתדרות.

אגב כך, בהזדמנות זו אנחנו שבים ומפצירים בסיעת חד״ש בהסתדרות לחשב מסלול מחדש, לעזוב את השותפות הפוליטית בקואליציה הפרו־קפיטליסטית של בר־דוד, ולהירתם כדי לחזק את המאמצים של חברי ועדים, עובדים מהשורה ופעילי איגודים לקדם סולידריות ולהציע דרך אחרת להסתדרות, דרך אפקטיבית יותר, של מאבק מעמדי ודמוקרטיה איגוד־מקצועית אמיתית.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.