הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המחאה בבלפור
נגד אבטלה ושחיתות — ניאבק כמו בביירות!
למרות ירידה מסוימת במספר המפגינים במוצ״ש האחרון, מעל עשרת אלפים הגיעו גם השבוע והאווירה הייתה לוחמנית ■ להרחיב את ההפגנות נגד ממשלת ההון האטומה ובדרישה לחילוץ האנשים העובדים והצלת השירותים החברתיים
872

עוד שבוע של הפגנות בבלפור, כאשר למעלה מעשרת אלפים הגיעו במוצאי שבת האחרונה (15.8) לכיכר פריז, בסמוך למעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. 11 מפגינים, מקבוצה שצעדה לעבר בית הנשיא, נעצרו. במקביל התקיימו שוב משמרות מחאה גם בשורה של גשרים ברחבי הארץ.

פעילי מאבק סוציאליסטי השתתפו במחאה גם השבוע. קיימנו שיחות עם מפגינים ובין השאר, הפצנו כאלף פלאיירים, שקראו בין השאר "להרחיב את ההפגנות נגד ממשלת ההון האטומה ובדרישה לחילוץ האנשים העובדים והצלת השירותים החברתיים — לרתום ציבור רחב של עובדים/ות ומובטלים/ות, יהודים וערבים, לבניית מאבק לשינוי". המחאות בביירות ובבלארוס מספקות דוגמה חיה למאבק רחב בכיוון שנחוץ גם כאן.

הפעם נרשמה ירידה מסוימת במספר המפגינים, אבל האווירה הייתה לוחמנית. המוחים נגד נתניהו חוזרים לכיכר בהתמדה ונחישות, ובהיקף גדול יותר מכפי שהיה למשל לאחר הגשת כתבי האישום נגדו. על רקע המשבר הבריאותי והכלכלי העצום בחברה, היא גם נותנת במה להתנגדות לבעיות חברתיות שונות. המחאה נגד אלימות משטרתית לדוגמה תופסת ביטוי נרחב בהפגנות.

למרות אהדה של ציבור די גדול להפגנות, חשוב לקחת בחשבון שאם תנועת המחאה הזאת לא תצליח להתרחב ולהגביר את הלחץ על הממשלה, היא בסופו של דבר תדעך.

בציבור מתפשטת ההבנה שהממשלה אינה פועלת לטובת האנשים העובדים אלא היא ממשלת הון שמייצגת את האינטרסים של הטייקונים והאליטות, על חשבון מעמד העובדים, השכבות המוחלשות ושכבות הביניים.

חלק גדול מהמפגינים שותפים למסקנה שהבעיה היא לא רק נתניהו. חשוב להילחם בתפיסה שכל האשמה במצב הנוכחי היא אשמה אישית ולא לתת למאבק להצטמצם רק למאבק אישי נגד נתניהו. הבעיות שהובילו להפגנות והמצב הכלכלי העגום הן בעיות מערכתיות והן דורשות הסתכלות משמעותית מחדש על השיטה כולה.

המדיניות הפרו־קפיטליסטית שמנהיגה הממשלה כרגע זורקת מאות אלפי משפחות מתחת לגלגלים. דווקא בתקופה כזאת, הממשלה סוגרת את הגישה של שכבות מוחלשות לחינוך עם סגירת תוכנית היל״ה ורוצה גם להוריד את שכר המינימום!

כדי להילחם בצורה אפקטיבית בממשלה שמשרתת אינטרסים של בעלי הון, צריך להציב מולה אלטרנטיבה פוליטית בשמאל. להיאבק לשינוי סוציאליסטי.

נגד אבטלה ושחיתות — ניאבק כמו בביירות!
  • להרחיב את ההפגנות נגד ממשלת ההון האטומה ובדרישה לחילוץ האנשים העובדים והצלת השירותים החברתיים. לרתום ציבור רחב של עובדים/ות ומובטלים/ות, יהודים וערבים, לבניית מאבק לשינוי.
  • להתארגן למשמרות הגנה עצמית להבטחת שלום המפגינים/ות מפני ניסיונות אלימים לסתימת פיות. די לאלימות משטרתית ולהשתקת מאבקים חברתיים. נתניהו, אוחנה וגנץ, הביתה!
  • התגייסות של הארגונים החברתיים. ארגוני העובדים/ות צריכים להוביל התגייסות להפגנות, הגנה עליהן וצעדים ארגוניים נוספים, עד כדי שביתת אזהרה במשק, בדרישה לתוכנית חילוץ אמיתית לאנשים העובדים.
  • צדק, לא צדקה! פיצוי 100% שכר לכל מי שהכנסתם נפגעה בתקופת המשבר, עד פעמיים השכר הממוצע במשק. מימון בעזרת מס חירום על המיליונרים ועל התאגידים הגדולים.
  • די להרס השירותים החברתיים! להשיק תוכנית חירום להשקעה מסיבית בשירותי הרווחה והבריאות, עם תוספות שכר ותקנים.
  • "אין כסף"? להחזיר לבעלות ציבורית את הבנקים ומשאבי הטבע ולהלאים את המונופולים השולטים במשק, במטרה לרתום את המשאבים לחיסול העוני ואי־השוויון. פיצוי למשקיעים על בסיס צורך מוכח.
  • די לשלטון ההון, די למדיניות הכופה מצוקה ואי־שוויון, די לחרחורי הסיפוח ולכיבוש. להציב אלטרנטיבה פוליטית של ולמען האנשים העובדים והמובטלים, יהודים/ות וערבים/ות. להיאבק לשינוי סוציאליסטי.תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.