לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
טירוף קפיטליסטי
"מסמכי פנדורה" חושפים שוב – חוק לנו וחוק להם
חמש שנים אחרי שערוריית "מסמכי פנמה", עוד הדלפת ענק של מסמכים חושפת רשת מסועפת של מקלטי מס וחברות קש ששירתו בעלי הון ופוליטיקאים מרחבי העולם
875

875

"מסמכי פנדורה" היא הדלפת ענק של כ־12 מיליון מסמכים שחושפים כיצד מאות מיליארדרים ופוליטיקאים ועשרות ראשי מדינות הסתירו את הונם במקלטי מס והתחמקו מתשלום מיסים. המסמכים כוללים גם 565 בעלי הון ופוליטיקאים מישראל.

ה־ICIJ, הרשת הבינלאומית של עיתונאים חוקרים שחשפה את ההדלפה, טרם עברה על כל המסמכים ולכן קשה עדיין להעריך את היקף ההון המוסתר, אבל מחקר של ה־OECD העלה שכ־11 טריליון (!) דולר מוסתרים בשיטות כאלו.

סכומי הענק שהעשירים מחביאים צורמים במיוחד על רקע המשבר הכלכלי העולמי וההתאוששות הבלתי־שוויונית ממנו. כפי שאמר יו״ר ה־ICIJ, ג׳רארד רייל: "מדובר באובדן הכנסה לקופת המדינה בשורת ארצות ברחבי העולם, שיכול היה לשמש להתאוששות מהקורונה. אנחנו מפסידים כי הם מרוויחים, פשוט ככה".

על רקע המשבר הכלכלי, ממשל ביידן בארה״ב ומוסדות קפיטליסטיים שונים יצאו בהצהרות נגד תופעת מקלטי המס. ראוי לציין שהמסמכים חשפו שגם ארה״ב משמשת למעשה כמקלט מס. וכשכל כך הרבה ראשי מדינות ונבחרי ציבור — כולל "לוחמים בשחיתות" כמו נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי — נחשפו בעצמם חומקים ממס, עד כמה בכלל אפשר לסמוך על מוסדות השלטון הקפיטליסטיים? לא מדובר רק ב"קשרי הון־שלטון" — ההון נמצא בשלטון.

הטייקונים והמחוקקים העשירים שנחשפו במסמכי פנדורה הם לא כמה סוררים שלא משחקים לפי הכללים — במערכת הקפיטליסטית, אלה הכללים. המשחק מכור. וצריך לסיים אותו באמצעות שינוי סוציאליסטי.

*   מתוך גיליון אוקטובר־נובמבר של עיתון "המאבק"
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.