לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
תקציב 2016–2017
כחלון רוצה להפוך את ישראל למקלט מס
העובדים בישראל לא ירוויחו דבר מהתחרות על ליבם של התאגידים הרב־לאומיים
1,557

1,557

במסגרת הצעת התקציב החדש, משרד האוצר משווק תוכנית להקלות מס משמעותיות לתאגידי היי־טק בעזרת הדוגמה של ה"פלא האירלנדי". גם בעשור הקודם אירלנד הוצגה כ"פלא כלכלי" המבוסס על משיכת השקעות הון זרות. בבחירות 2009 מצע הליכוד בראשות "מר כלכלה", בנימין נתניהו, הצביע על אירלנד (ועל ספרד...) כמודל שאליו יש לשאוף. באותו זמן ממש כלכלות אירלנד וספרד כבר היו בעיצומה של התרסקות.

שר האוצר משה כחלון מתכנן להפחית את מס החברות עד לרמה של 6% עבור חברות היי־טק זרות שירשמו בישראל. המטרה המוצהרת היא שישראל תחליף את אירלנד בתור מקלט המס המועדף על תאגידי ההיי־טק הבינלאומיים, וזאת לאחר שהאיחוד האירופי קבע שהסדרי המס בין "אפל" לממשלת אירלנד הם בלתי חוקיים.

כיום משלמת אפל 0.05% מס על כלל הרווחים שלה לאחר שרשמה את עצמה כחברה אירית וכל הפטנטים שלה נחשבים כאילו פותחו באירלנד, בשעה שהפיתוח עצמו נעשה בארה״ב והייצור בסין. אפילו המוסדות הפרו־קפיטליסטים של האיחוד האירופי לא יכלו להשלים עוד עם הרמאות הזאת ודרשו מממשלת אירלנד לגבות רטרואקטיבית 14.5 מיליארד דולר מאפל שיושבת על ערמת מזומנים בסך 230 מיליארד דולר.

גביית המס תוכל לממן בנייה של 130 אלף דירות כדי להקל על משבר הדיור באירלנד, לספק חינוך חינם למשך 20 שנים, או לבנות 20 בתי חולים — אך ממשלת אירלנד מסרבת לגבות את הכסף ומעדיפה את רווחי התאגידים על פני צרכי התושבים כדי לשמר את מעמדה כמקלט מס.

גם גוגל ופייסבוק משלמות באירלנד פחות מחצי אחוז מס וכחלון כאמור רוצה שישראל תתפוס את מקומה. באוצר טוענים כי הנחות במיסים ישתלמו בסופו של דבר לכלל החברה, היות והם ידרבנו את התאגידים הרב־לאומיים לפתוח מקומות עבודה חדשים בארץ.

אך אירלנד עומדת במקום הרביעי מהסוף באיחוד האירופי מבחינת רמת השכר. המשרות שכן נפתחות כתוצאה מהעברת רישום טכנית של תאגידים לאירלנד הן זמניות ובעיקר בתחום השירותים. ב־2008 זינק שיעור האבטלה מסביבות 5% ל־13% והיום הוא "התאושש" ועומד על כ־8%, לאחר שכמעט עשירית מהאירים שמתחת לגיל 24 עזבו את המדינה. במהלך תקופה זו, השכר הריאלי עלה בשיעור מזערי.

העובדים ועניים באירלנד לא הרוויחו דבר מהפיכתה למקלט מס וגם ציבור העובדים בישראל לא ירוויח דבר מהתחרות על ליבם של התאגידים הרב־לאומיים באמצעות הנחות במיסים והרעת תנאי העבודה.

במקום לשתוק מול המדיניות שמטרתה להפוך את העובדים לטרף קל ופגיע יותר לתנודות בשוק העולמי, על הנהגת ההסתדרות להתנגד לתקציב המדינה החדש. נחוץ מאבק של כלל ארגוני העובדים למען הגדלת ההשקעה הממשלתית בהכשרה מקצועית — לא רק בהיי־טק — ובמשרות חדשות.

אנחנו אומרים:

  • העברת נטל המס מהעובדים והעניים לבעלי ההון! ביטול כל הטבות המס לתאגידים הגדולים וכל ההפחתות במס החברות.
  • הכשרה מקצועית או השכלה ציבורית איכותית בחינם לכל דורש ובכל גיל. ביטול שכר־הלימוד והנהגת מלגות קיום.
  • כן להשקעה ציבורית ביצירת משרות ותוספת תקנים בשירותים הציבוריים. קיצור שבוע העבודה ל־35 שעות ללא פגיעה בשכר.
*   מתוך עיתון "המאבק", נובמבר 2016
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.