הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
חשיפת "מסמכי פנמה"
הקפיטליזם הוא פשע מאורגן
מקלטי המס הם עוד אמצעי שעוזר ל־1% של עשירי העולם לשדוד את שאר ה־99% ■ מאות חברות ישראליות מופיעות במסמכים שנחשפו, כולל עסקים הקשורים לבנק לאומי, לב לבייב ועידן עופר
1,687

הדלפת "מסמכי פנמה" חושפת מערכת משומנת של הסתרת כספים והלבנות הון המשרתת עשרות אלפי חברות, תאגידים ובנקים מ־200 מדינות שונות. 600 חברות ישראליות ו־850 בעלי מניות ישראלים מופיעים במסמכים שנחשפו, כולל עסקים הקשורים לבנק לאומי ולטייקונים לב לבייב, עידן עופר וטדי שגיא. גם חברות הקשורות לפרקליט הצמרת יעקב וינרוט, המייצג טייקונים דוגמת גאידמק ודב ויסגלס, שהיה מנהל לשכתו של ראש הממשלה אריאל שרון, מופיעות ברשימה.

ההדלפה, שחשפה בין היתר את עסקיהם המוסתרים של 12 ראשי מדינות ויותר מ־100 פוליטיקאים, הובילה תוך 48 שעות להתפטרותו של ראש ממשלת איסלנד סיגמונדור דויד גונלוגסון. החשיפה שגונלוגסון ואשתו הסתירו חשבונות והשקעות במקלטי מס עוררה זעם רב והפגנת אלפים בבירת איסלנד, רייקיאוויק. אך נראה שזוהי רק ההתחלה: הגילויים החדשים יכולים לעורר הפגנות המונים ומשברים פוליטיים בשורה ארוכה של מדינות, כולל בריטניה, צרפת, אוסטריה, רוסיה, אוקראינה, סעודיה, פקיסטן, ארגנטינה, ברזיל וסין. כמו כן, הגילויים בהחלט צפויים לתת רוח גבית לקמפיין של ברני סנדרס בפריימריז הדמוקרטיים בארה״ב ולעוד שורה של תנועות חברתיות ומאבקים נגד המדיניות הניאו־ליברלית.

מדובר באחת ההדלפות הגדולות בהיסטוריה, שחשפה 11.5 מיליון מסמכים של חברת עורכי הדין מוסאק־פונסֶקה, שבסיסה בפנמה ויש לה עשרות סניפים בעולם, כולל בישראל. חברות כמו מוסאק־פונסקה עוזרות לתאגידי ענק, טייקונים, סוחרי סמים ומנהיגי מדינות עשירים להסתיר את כספם במקלטי מס שונים ברחבי העולם. כך הם מתחמקים מתשלום מסים, מעבירים מיליארדים בחשאי למקורבים ומסתירים פשעים שונים.

הסתרת הון עתק על־ידי האליטה הקפיטליסטית במקלטי מס פוגעת ביכולתן של מדינות לגייס את המשאבים הנחוצים להן למימון מערכות הבריאות, החינוך, הרווחה, בניית תשתיות וכו׳. הכלכלן האמריקאי גבריאל זוקמאן מאוניברסיטת ברקלי מעריך כי ממשלות ברחבי העולם מפסידות כ־200 מיליארד דולר בשנה כתוצאה מהתחמקות מתשלום מסים של התאגידים הגדולים, וזאת בנוסף לעלויות הפטורים מתשלום מסים שאותם תאגידים מקבלים באופן רשמי.

באוגנדה לדוגמה, תאגיד האנרגיה Heritage Oil and Gas נעזר בשירותיה של מוסאק־פונסקה כדי להימנע מתשלום מס על סך 400 מיליון דולר. מדובר בסכום גבוה יותר מהתקציב השנתי של מערכת הבריאות הציבורית במדינה, שבתי החולים שלה סובלים ממחסור קשה בציוד רפואי בסיסי ושהחולים בהם ישנים על הרצפה. גם חברות שמוכרות דלק לחיל האוויר הסורי, שממשיך לשפוך נהרות דם של חפים מפשע, נעזרות במוסאק־פונסקה וברשת מקלטי המס כדי להמשיך לעשות רווחים מזוועות מלחמת האזרחים במדינה.

הרשת המאורגנת והסודית של משרדי עורכי דין, חברות קש, בנקים ופוליטיקאים שנחשפה במסמכי פנמה היא רק קצה הקרחון של התנהלות המערכת הקפיטליסטית העולמית. לפי חלק מההערכות, בין 20 ל־30 טריליון דולר, קרוב לשליש מההון העולמי, מרוכז במקלטי מס, בזמן שלמיליונים אין גישה למים נקיים, ומחלות שניתן לרפא בקלות יחסית הורגות אלפים מדי יום. זו התוצאה של מערכת כלכלית לא רציונלית שמנוהלת לטובת הרווחים של 1% מהחברה. אנחנו זקוקים למערכת כלכלית דמוקרטית שתנוהל לטובת הצרכים של ה־99% — סוציאליזם. כל עוד הבנקים והתאגידים נמצאים בידיים של הטייקונים, אין לנו באמת שליטה על מה שקורה שם. לכן אנחנו צריכים להעביר אותם לבעלות ציבורית, תחת ניהול ופיקוח דמוקרטיים של ציבור העובדים.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.