הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
טירוף קפיטליסטי
מאה מיליון דולר יושקעו מדי יום בפיתוח נפט וגז
תחקיר של הגארדיאן חושף: תאגידי הדלקים הפוסיליים מתכננים השקעות בכ־200 "פצצות פחמן" – המאיימות לרסק את היכולת להגביל את ההתחממות הגלובלית ל־1.5 מעלות.
477

רשות האנרגיה הבינלאומית קבעה כי כדי לעמוד ביעד 0 פליטות עד 2050, יש להפסיק פיתוח שדות גז ונפט או מכרות פחם חדשים. אבל תאגידי הדלקים הפוסיליים מתכננים כ־195 פרויקטים מסוג זה.

תחקיר חדש של עיתון הגארדיאן חושף כיצד עשרת תאגידי הנפט הגדולים בעולם מתכוונים להשקיע מאות מיליוני דולר מדי יום בהפקת דלקים פוסיליים עד סוף העשור. כ־100 מיליון דולר בממוצע מדי יום, יושקעו בפיתוח של הפרויקטים החדשים — השקעה שתשתלם להם רק אם ממשלות לא יפעלו להפחית את הפליטות ברמה הנחוצה לבלימת ההתחממות.

התחקיר מגדיר זאת כהשקעה ב"פצצות פחמן", כשהכוונה היא למגה־פרויקטים שעתידים לפלוט מעל למיליארד טון של גזי חממה לאטמוספרה.

בין הפרויקטים שמתוכננים: פיתוח שדות גז חדשים בקטאר, קידוחי בארות בקנדה, ופרויקט ענק במוזמביק שמקבל מימון של יותר ממיליארד פאונד מהממשלה הבריטית, על אף התחייבותה להפסיק לסבסד באופן ישיר פרויקטים לאנרגיה פוסילית מחוץ למדינה. רבים מהפרויקטים יעשו שימוש בשיטות לא קונבנציונליות ויותר מסוכנות כגון פראקינג (פצלי שמן) וקידוחים במים עמוקים, שמגדילים את הסיכוי לדליפות ולזיהום סביבתי.

בוועידת האקלים של האו״ם שנערכה בנובמבר (COP26), מדינות מערביות כמו ארה״ב, קנדה ובריטניה הכריזו על התחייבויות לאיפוס פליטות ב־2050. אלו אותן המדינות שמפתחות את המספר הגבוה ביותר של מגה־פרויקטים פוסיליים, לצד רוסיה ומדינות במזרח התיכון, והן גם מהמסבסדות הגדולות של דלקים פוסיליים. ארה״ב מובילה את רשימת הפליטות הפוטנציאליות עם תוכניות ל־22 מגה־פרויקטים פוסיליים — "פצצות פחמן" — שעתידים לפלוט פי 4 מסך הפליטות העולמי השנתי כיום (כ־140 מיליארד טון פחמן).

שעה שהאינטרס שלנו, ה־99%, הוא לעצור מייד כל פרויקט חדש לפיתוח מקורות אנרגיה פוסילית, ולהשקיע בפיתוח אנרגיה מתחדשת ובת קיימא, המחקר מראה שוב כי שלטון ההון גורר את העולם בכיוון ההפוך.

לתחקיר המלא: tiny.cc/CarbonBombs

*   מתוך גיליון יוני־יולי 2022 של עיתון "המאבק"תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.