לא לחזור לעסקים כרגיל, לבטל את החקיקה, ממשלת נתניהו–בן גביר הביתה!
לשתק את המדינה עם שביתה כללית
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
כשהפנסיה הולכת לקזינו
"התוכנית להבראת כלכלת ישראל" תפגע קשות בתנאי הפנסיה של העובדים, שגם ככה לא היו מזהירים במיוחד
1

1

למיליון עובדים בישראל אין פנסיה. אבל לא, ה"רפורמה" בפנסיה שמוביל משרד האוצר לא באה לפתור את הבעיה הזאת.

את המיליארדרים ששולטים במדינה מעצבן שהפנסיה היא לא עסק רווחי. לכן הם שלחו את נציגי ממשלת המעסיקים להביא את בשורת ה"רפורמה".

לפי התוכנית, גיל הפרישה לגמלאות מתוכנן לעלות ל־67 (לעומת 60 לנשים ו־65 לגברים כיום). העובדים יצטרכו להפריש 2% של דמי גמולים בנוסף על דמי ניהול שלא היו קיימים עד היום. קרנות הפנסיה שאינן רווחיות יולאמו ואז ייזרקו לבורסה ויופרטו שוב. כמו כן, יבוטלו כל ההסכמים הקיבוציים הייחודיים בעניין הפנסיה. כל סמכויות הערעור וההחלטות שהיו לעמיתי קרנות הפנסיה יבוטלו, ובמקום זאת ינהלו את הקרנות ועדות שיהיו כפופות למשרד האוצר, והממונה על שוק ההון באוצר יוכל להפחית את זכויות הפנסיה בכל שלב לפי שיקול דעתו בלבד.

סוגרים עסקאות מאחורי גבנו

נציגי ההסתדרות ישבו לדון עם נציגי האוצר על עתיד קרנות הפנסיה, כששני הצדדים "שוכחים" שעמיתי הקרנות הם הבעלים החוקיים, שזכותם להחליט מה לעשות עם הכסף שלהם. בקרנות כמו 'מקפת', לדוגמה, הגוף הריבוני מבחינה פורמלית הוא אסיפה כללית של כל עמיתי הקרן שבסמכותה לבחור את הוועד המנהל ולקבל החלטות.

את הממשלה והאוצר ההצגה הדמוקרטית לא מעניינת כשהיא מפריעה להם לקדם תוכניות — שמענו כבר את ביבי מאיים לשלול את זכות השביתה בחקיקה ("זו השביתה האחרונה"). דוגמה נוספת לכך היא הצו שהוציא משרד האוצר בסוף חודש יוני, האוסר מעבר עמיתי קרנות פנסיה גירעוניות לקרנות פנסיה יציבות. קשה לנציגי המעסיקים לקבל את העובדה שהעובדים לא רוצים להשתתף בניסוי שלהם ומודעים לסכנות הכבדות הטמונות בו.

לא ניתן להמר על הפנסיה

בצרפת, בתקופה זו ממש, מתנהל מאבק המוני, שכולל הפגנות של בין מאות אלפים למיליון איש, נגד ה"רפורמות" בפנסיה — גם ממשלת המעסיקים הצרפתית לא שאלה את העובדים אם הם מרשים שייגעו להם בפנסיה. מאבק שכזה צריך להיות גם כאן.

ב־27 במאי הפגינו כ־60,000 איש נגד הגזירות על הפנסיה — אחת ההפגנות הגדולות ביותר שההסתדרות אירגנה אי־פעם.

אחד המפגינים, עובד התעשייה האווירית, אמר בהפגנה: "אני חוסך כבר 25 שנה לפנסיה שלי ורוצים לקחת לי רבע ממנה. ראש הממשלה... מקבל שתי פנסיות ומשכורת מלאה ממשרד ראש הממשלה. הוא לא שילם שקל אחד עבור הפנסיה שלו. אני חסכתי שקל לשקל... על מנת לקבל פנסיה כשאגיע לגיל 65. מה שקורה עכשיו זה פשוט שוד" (ynet).

עובד אחר מהתעשייה האווירית טען כי "כל העובדים שבאו לכאן היום להפגין צריכים לשרוף את המדינה, לשרוף את משרד האוצר, אבל כולם פוחדים להיעצר... עמיר פרץ לא עושה כלום. הגיע הזמן שהוא יוריד את הכפפות. הגיע הזמן שאריאל שרון, ביבי נתניהו ומאיר שטרית ידעו שהם לא יכולים לצאת מהבית כי אנחנו מחכים להם בחוץ".

העובדים שהגיעו להפגנה מוכנים לצאת למאבק ורוצים לראות את ההסתדרות מובילה מאבק רציני. בינתיים הנהגת ההסתדרות אירגנה את ההפגנה הזאת ואת מסע ההפגנות ברחבי הארץ בחודש האחרון, אבל למרבה הצער לא כחלק מאסטרטגיה לביטול הגזירות אלא כדי להפגין מעט כוח ולשחרר קצת מהלחץ שמופעל עליה מצד העובדים. הפתרון לא יגיע מבתי המשפט. כדי לעצור את הגזירות על הפנסיה ואת שאר התקפות הממשלה, ולהשיג רפורמה שתפעל לטובת העובדים, חייב להתארגן מאבק רחב יותר, שיתנהל באופן דמוקרטי וישתמש בכוח של ארגוני העובדים. דרושה שביתת אזהרה של 48 שעות של כלל העובדים נגד התוכנית הכלכלית.

  • לא ל"רפורמה" בפנסיה שמקדם האוצר.
  • פנסיה ממלכתית לכל העובדים בכל הגילים.
  • הבטחת פנסיית מינימום בגובה שכר מינימום לכל אדם. קביעת שכר מינימום של 5,000 שקל שיוכל לספק את הצרכים הבסיסיים של משפחה.
  • לא למסחר בקרנות הפנסיה בבורסה. החזקת כל קרנות הפנסיה בידי המדינה, תחת פיקוח ושליטה דמוקרטית מלאה של עמיתי הקרנות.
  • הפלת השיטה הקפיטליסטית שמסוגלת לדאוג רק למיליארדרים והחלפתה בשיטה סוציאליסטית שבה הכלכלה נשלטת בצורה דמוקרטית על־ידי רוב האנשים ופועלת למענם.
*   גירסה של כתבה זו הופיעה בעיתון המאבק
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.