לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מבצעי סוף המיתון באוצר
לרגל היציאה הדמיונית מהמיתון האוצר מחלק מתנות: 16% הנחה על מס חברות, בנק לאומי חינם לבעלי מניות ודיל חד־פעמי — קנית את בנק דיסקונט בסבסוד המדינה, קיבלת את מרכנתיל חינם. מבצע מטורף וההפסדים עלינו...
3,071

3,071

האוצר מלעיט אותנו בהכרזות על יציאה מן המשבר, הבראת המשק, רפורמות וחלוקת מניות לציבור. אבל מאחורי כל זה עומדת רק עוד תוכנית כלכלית הרסנית שמשמעותה לעובדים הפרטות, פיטורים, קיצוצים וגזירות חדשות.

הורדת המסים

ביבי בהכרזתו על התוכנית הכלכלית החדשה הכריז על שלושה צעדים שאמורים להקל על חייהם של העובדים: הורדת המע״מ, הורדת מחירי מוצרים בסיסיים וביטול הפטור ממסים על מעסיקים. אך מה שהוא לא הזכיר בחדשות ולתקשורת היה הצעדים שלו להגדלת הרווחים של בעלי ההון. האוצר הוריד את שיעור מס החברות ל־30% ואת שיעור מס רווח הון ל־25%, שני צעדים שצפויים להוריד את הכנסות המדינה ממסים במיליארדי שקלים. לכך יש להוסיף את הורדת תשלום המעסיקים לביטוח לאומי באחוז וחצי, שתוריד בכשלושה מיליארד שקלים נוספים את תשלומי המעסיקים, בעוד שההפסדים באים על חשבון העובדים בקיצוצים נוספים בתקציבים חיוניים, כמו החינוך, הבריאות והרווחה שלנו. הצעד הראשון עליו הכריז ביבי היה הורדת המע״מ ל־17% לאחר שקודמו העלה אותו לתקופה של שנה, אותה האריך ביבי עד להכרזתו החגיגית לתקופה של כשנתיים וחצי. כיום מקומות רבים עדיין גובים 18% מע״מ, ופיקוח על כך לא קיים. הצעד השני שביבי התגאה בו בתקשורת היה ההורדה כביכול של מחירי החלב והביצים כחלק מהורדת מחירי המוצרים הבסיסיים, אך למעשה כל מה שעשה הוא הורדת המסים על ייבוא מוצרים אלו, בעוד מחירי המוצרים הישראלים, בהם משתמש רוב הציבור, לא מושפעים מצעד זה כלל. כך שבפועל מי שנהנה מהורדת המסים הם בעיקר היבואנים של מוצרים אלה, שנשארים עם רווחים גדולים יותר, ולא העובדים.

ההכרזה השלישית של נתניהו היתה על ביטול פטורים ממסים למעסיקים. למראית עין זהו צעד שיכול להעלות את ההכנסות ממסים ללא פגיעה בעובדים, אבל שינויים נוספים בתוכנית האוצר הם הרחבת זכויות שר האוצר למתן פטור ממסים על־פי רצונו על הפקדות, הפרשי הצמדה ואיגרות חוב. במילים פשוטות, במקום לתת פטורים קבועים לחברות, אפשר יהיה לתת פטורים לבעלי ההון החביבים על שר האוצר והפוליטיקאים הקרובים אליו. לא צריך להיות גאון כדי להבין שכל מה שהצעד הזה יעשה הוא להגדיל את השחיתות ולהזרים עוד כסף לכיסם של הפוליטיקאים ובעלי ההון.

הפרטות הבנקים

הפרטת בנק הפועלים הראתה לכולם את תוצאות ההפרטה: פיטורי מאות עובדים על חשבון השירות ללקוחות הבנק, למרות שהבנק נהנה מרווחים עצומים.

עכשיו המדינה רוצה להפריט את שני הבנקים האחרונים שנשארו בשליטתה, בנק דיסקונט ובנק לאומי, אחרי שהצילה אותם בשנות השמונים על־ידי הלאמה והשקעה של הרבה כסף שלנו (הבנקים עמדו לקרוס אז אחרי שבעליהם הפרטיים ניפחו את המניות שלהם בצורה פלילית כשקנו מניות של אותם הבנקים — "הוויסות" — מה שהוביל כמובן למפולת).

ההפרטה המהוללת של בנק לאומי על ידי חלוקת המניות בסבסוד של 50%–70% של שווי המניה לכל אזרח עלולה להיראות כצעד חיובי, אך זה לא הסיפור. המדינה הולכת להוציא שלושה מיליארד שקל כדי להעביר את הבעלות על הבנק לגורם פרטי, שלושה מיליארד שקל מהכסף שלנו.

הרווח הנקי של בנק לאומי היה 1.3 מיליארד שקל בשנת 2003, והמדינה מחזיקה ב־42% מהמניות. בהפרטה רגילה המדינה מוכרת את המניות שלה במכרז, לרוב במחירים מגוחכים אם לא בחינם. לדוגמה, בנק הפועלים נמכר למשפחת אריסון במחיר זעום, שגם הוא ניתן בהלוואה מבנק לאומי, בנק שברשות המדינה, וכך בקומבינה ניתן הבנק במתנה למשפחת אריסון. המדינה הפסידה, בעוד לשרי אריסון היה רווח נקי של מיליארד שקל בשנה שעברה ממתנת האוצר. בעסקה הנוכחית המדינה לא הולכת למכור את המניות שלה בבנק לאומי, אלא לפזר 35% מהם בציבור, וכך השליטה בבנק תעבור למי שכיום מחזיק ברוב המניות הנותרות, שכנראה יקבל את האחוזים הנותרים מהמניות במתנה יחד עם האופציות שלא ינוצלו. נוסף להפרטת בנק לאומי ישנה על הפרק גם הפרטת בנק דיסקונט. הפרטת הבנק אמורה להתרחש בקרוב, ההפרטה תהיה כנראה בצורה הישנה (כלומר מכירת הבנק בחצי חינם למיליונר המקורב), אבל העניין המרכזי בהפרטת הבנק הוא שיחד עם בנק דיסקונט הזוכה המאושר בבעלות על הבנק יקבל במתנה גם את בנק מרכנתיל.

הגיע הזמן שאנחנו, העובדים שעליהם הבנקים עושים את הרווחים שלהם, בין אם באמצעות העסקה בתנאי ניצול מחפירים לאלה מאיתנו שמועסקים על ידי הבנקים, או "רק" באמצעות גביית עמלות וריביות שערורייתיות (כמו הריבית על האוברדרפט) במקרה של שאר העובדים, נצא למאבק נגד המערכת המנצלת הזו. רק מאבק לוחמני של העובדים במטרה להחזיר את הבנקים לבעלות ציבורית, ולהנהגת שליטה דמוקרטית של העובדים בבנקים, יכול להפסיק את המשחקים של בעלי ההון עם הכסף שלנו!

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.