לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לשבות בעד "כולם תמורת כולם", סיום המלחמה ונגד ממשלת הדמים
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
פיגוע דקירה במצעד הגאווה בירושלים
מסע ההסתה המאורגן כנגד קיום מצעד הגאווה בירושלים הסתיים בפיגוע דקירה
5,523

5,523

ההסתה הפכה את המצעד ב־30 ביוני להפגנה עקרונית. כ־8,000 מפגינים צעדו, פי 8 מהתחזיות, ביניהם גם קבוצה במסכות שעשתה את כל הדרך מרמאללה. את מסלול המצעד הקיפו מכול עבר כ־2,000 אנשי ימין קיצוני במטרה לשבש אותו. כבר בתחילת המצעד נזרקו לעברנו פצצות סירחון וביצים. כמאה חרדים צעדו מאחורי המצעד בקריאות "מצעד הבושה" ולאורך הדרך נראו מכול עבר המפגינים החרדים מצויידים בשלטי נאצה. זמן קצר לאחר תחילת המצעד, התפרץ לעבר המפגינים מתנחל בן 30 והספיק לדקור שלושה מהם עד שהמפגינים השתלטו עליו.

הדוקר הגיע מההתנחלות קריית־ספר בגדה המערבית המפקיעה אדמות מתושבי הכפר בילעין שליד רמאללה. לא במקרה הוא עשה את כל הדרך. הימין הקיצוני החל כבר לפני כמה חודשים במסע הסתה נחוש כנגד כוונת קיום מצעד הגאווה בירושלים, עוד כשהוכרזה הכוונה לקיים בעיר את המצעד העולמי. מארגני המצעד בירושלים החליטו לדחות את המצעד העולמי לשנה הבאה ולקיים במקומו את המצעד המקומי כרגיל. כבר שלוש שנים מתקיים מצעד בירושלים, אליו מגיעים כמה אלפי אנשים, הנענים בהפגנות־נגד של עשרות בודדות. עיריית ירושלים, שהיתה שותפה למסע ההסתה נגד המצעד, הרגישה מחוזקת מהנוכחות המוגברת בשטח של פעילי הימין הקיצוני לקראת ההתנתקות. באווירה זו הורה ראש העיר, אורי לופליאנסקי, לאסור על קיום המצעד, על אף שאין הדבר בסמכותו. בית המשפט המחוזי דחה על הסף את החלטת העירייה ואף חייב אותה בתליית דגלי הקשת לאורך מסלול המצעד ובהעברת 60 אלף שקל אל "הבית הפתוח", מחצית מהסכום מכיסו הפרטי של ראש העיר.

לפני תחילת המצעד כבר ניתלו פאשקווילים ברחובות ירושלים הקוראים ל"מלחמת קודש" נגד המצעד. אנשי הימין־הקיצוני הגיעו מצויידים היטב בשלטים מודפסים: "הומוסקסואליות היא לא נורמלית", "ההומוסקסואליזם אינה מחלה חשוכת מרפא וניתנת לטיפול פסיכולוגי", ו"הומוסקסואליזם = הרס התא המשפחתי והרס הנאמנות הלאומית". הם צעקו לעבר המפגינים ואף ניסו להתחיל בתיגרות בכמה נקודות שונות. המפגין בן ה־18 שנפצע באורח בינוני מספר: "צעדתי בראש המצעד, הנפתי דגל גאווה גדול וצבעוני. התבלטתי די הרבה, צעקתי בעיקר את המילה 'חופש'. באיזשהו שלב רץ אליי אדם חרדי והתחיל לדקור אותי. הוא רצה לדקור אותי בגוף אבל עצרתי אותו עם יד שמאל. הוא רצה לרצוח אותי. בסופו של דבר, נדקרתי ביד שמאל בגב כף היד, באמה וגם דקירה בחזה". למרות הטראומה, שבסיומה הוא שכב לצד דגל הגאווה מגואל בדם, הוא מדגיש: "אני אצעד בראש מצעד הגאווה העולמי בשנה הבאה!" (הדברים נאמרו לכתב של gogay.co.il).

למרות הדקירות החליטו מארגני המצעד לקיים כרגיל את המסיבה שתוכננה בתום המצעד, בתואנה ש"לא ניתן להם להרוס לנו את המסיבה". אבל למרות ההישג שבקיום המצעד ובמספר המפגינים, הדקירה היא כן פגיעה בסיבות למסיבה. היא דורשת תגובה של ממש בשטח. כזו שתבהיר באופן ברור שאנחנו לא מתכוונים לשתוק, אלא להילחם בביריונים הניאו־פאשיסטים שניסו להראות את כוחם.

קבוצת מפגינים, ובה גם פעילי תנועת מאבק סוציאליסטי, ניסתה לשכנע מפגינים נוספים ללחוץ לחזרה לרחוב במטרה להפגין כמחאה על האירוע. סער נתנאל, נציג יח״ד (מרצ) בעירייה, איים על אחד מפעילי התנועה באופן תקיף שיידאג להביאו למעצר במידה וימשיך לדבר עם אנשים על האירוע. לאחר תחילת המסיבה בגן הפעמון הותקפו שני פעילי תנועת מאבק סוציאליסטי שהיו ברחוב על־ידי ביריונים שהגיעו לשבש את המצעד. הם זכו לתגובה הולמת, אך אחד הפעילים נעצר באשמת תקיפה ושוחרר תוך זמן קצר הודות להתארגנות סולידריות מהירה של המפגינים (כולל של הבית הפתוח).

מצד גורמים ליברלים, ובהם עיתון "הארץ", נשמעה הטענה לפיה למרות שמדובר בתקרית איומה, קיום המצעד במקום כמו ירושלים הוא פרובוקציה, ולכן להבא צריך להגביל את המצעד לתל־אביב. גישה ליברלית־מתנשאת זו מניחה שמאבק על חופש מדיכוי הוא פרובוקציה כשהוא לא מתנהל בסביבה שקטה שבה הוא יוכל להישאר בגדר מיצג לא מזיק. מהסיבה הזאת, מפלגות ליברליות כמו שינוי ויח״ד, המציגות עצמן כמובילות של המאבק בהומופוביה, לא מסוגלות להציע דבר פרט להבטחות חקיקה במצב פרלמנטרי המאפשר זאת. כך חשפה מפלגת שינוי את צביעותה לפני מספר חודשים כשהגישה הצעת חוק לנישואים אזרחיים שלא איפשרה נישואים חד־מיניים. גישה זאת היא גם הסיבה שפעילי שינוי לא הופיעו כלל בירושלים. למרות זאת, יו״ר שינוי, טומי לפיד, מיהר לנצל את האירוע כדי להסית כנגד חרדים, כאילו שהומואים חרדים לא נרדפים עד חורמה.

ככה הם פני הדברים: מפלגות ניאו־ליברליות לא מסוגלות להילחם בדיכוי, משום שהן חלק אינטגרלי וכלבי שמירה של המערכת הדכאנית כולה, מקדמים באופן יומיומי מתקפות ברוטאליות נגד המוני האנשים העובדים הרגילים, בשם ה"חופש", כמובן. מנגד, אנחנו נמשיך לבנות ולהרחיב את המאבק הסוציאליסטי לשינוי של החברה מן היסוד.

האירועים מבהירים את חשיבות מצעדי הגאווה, במיוחד במקום שבו הדיכוי נגד אנשים המקיימים יחסים חד־מיניים מתבטא באיום פיזי ושולט ברחוב. הניסיון לצאת נגד קיום המצעד בירושלים הוא ניסיון לשמר את מציאות הדיכוי בה אנו חיים ולצאת נגד כל זעקה לשחרור ממנה. לכן זה רעיון מצויין לערוך את המצעד העולמי בשנה הבאה בירושלים. התקרית הראתה שיש צורך בהתארגנות עצמאית של המפגינים להגנה עצמית בפעמים הבאות. אי־אפשר לסמוך רק על המשטרה, בעיקר כשהומופוביה משטרתית היא עדיין לא היסטוריה. התארגנות עצמאית של מפגינים תוכל לעמוד בעימות בשעת הצורך וגם למחוק את אותם הביריונים, שליחי הדיכוי, מהרחוב.


בואו להפגין איתנו נגד ההומופוביה והדיכוי האלים של מצעד הגאווה, ביום שלישי, 5 ביולי 19:30, ברח' קינג' ג׳ורג' פינת רח' המעלות, ירושלים.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.