לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לשבות בעד "כולם תמורת כולם", סיום המלחמה ונגד ממשלת הדמים
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
כן לשביתה כללית להזדהות עם המורים
שביתת המורים זוכה לתמיכה ציבורית נרחבת ולמפגני סולידריות חשובים... אפילו הנהגת ההסתדרות הכללית נדחפה לאיום קלוש בשביתות הזדהות. שביתה ארצית תוכל לחייב את הממשלה להיענות לדרישות המורים
3,062

3,062

התמיכה הגורפת בשביתה האקטיבית והלוחמנית של מורי אירגון המורים העל־יסודיים, לאחר שלושה שבועות, משתקפת בסקרים ובהצהרות ופעולות סולידריות בקנה מידה תקדימי מצד תלמידי תיכון באופן ספונטני ומצד מועצת התלמידים הארצית (שהכריזה על יום פעולה ארצי ב־31.10), התאחדות הסטודנטים, ואירגון ההורים הארצי (שמסורתית מתנגד לשביתות). מורים בהסתדרות המורים קוראים להנהגתם להצטרף למאבק וחלקם אף התארגנו במטה משותף עם מורי האירגון. לאחר ההפגנה המרשימה בתל־אביב ב־15.10, התקיימו באופן ספונטני גם הפגנות תמיכה של תיכוניסטים. אפילו ההנהגה הביורוקרטית של ההסתדרות הכללית נדחפה לאיום קלוש בשביתות הזדהות במשק ומצאה את עצמה שוב נגררת מעמדת מגננה מסכנה לעמדת מתקפה...

כן, כל אלה מראים בבירור שהמלך אולמרט הוא עירום. מדיניות ההתעלמות של הממשלה וצרת החינוך יולי תמיר, בסך הכול חושפת בבירור פעם נוספת את אופי הממשלה. אבל, אין ספק שהמשך הקו התקיף של המורים יוכל גם להביא לניצחון בעל השלכות חשובות על מאבקים נוספים בעתיד.

ממשלת ישראל ממשיכה למנוע מהמורים שכר הולם, מהתלמידים חינוך איכותי, מהסטודנטים השכלה גבוהה נגישה ומהסגל האקדמי תנאי עבודה. עכשיו מאיימת הממשלה שוב ב"צו מניעה" לשביתה, בניסיון להתיש את המורות והמורים הנאבקים. מאות מורות ומורים הודיעו כי אם גם הפעם תפגע המדינה בזכותם לשבות, הם יגישו את התפטרותם לאלתר. טענתם היא שבשל היותם מורים ומחנכים, אינם יכולים להפר צווי בית־דין, אפילו שהעוול ברור להם.

בהתחשב בתמיכה הגורפת ובמפגני ההזדהות עם מאבקם הצודק — גם מצד תלמידים! — צריכים המורים להדגים שיעור אזרחות אמיתי: כזה שמראה את החיוניות שבמאבק פעיל על זכויות ובהתנגדות לפעולותיו האנטי־דמוקרטיות של שלטון ההון... מי ש"שבר את כללי המשחק" היא ממשלת אולמרט־ברק־ליברמן וקודמותיה, שעשו כול מאמץ לייבש את מערכת החינוך ולהקים מוסדות פרטיים לעשירים במקביל.

איפה ההסתדרות הכללית?

לעזרת הממשלה מתייצבים ראשי השלטון המקומי שמאמציהם לשבור את השביתה ולמנוע מהמורים שימוש בבתי־הספר לא הצליחו עד עתה. אליהם הצטרף יו״ר ההסתדרות, עופר עיני, שמסתיר את כוונתו לפעול לסיום המאבק בהסכם כניעה, במס שפתיים של איום סרק בשביתות הזדהות במשק לתמיכה בדרישות המורים. למעשה, הוא מצטרף להצעת הפשרה של השלטון המקומי, הצעה דומה מאוד להסכם "אופק חדש" שנחתם בחודשים האחרונים עם הסתדרות המורים.

אנשי האוצר, הגאים בהישגיהם בשנה האחרונה, ממשיכים לצווח: "ועדת שוחט — אופק חדש — הסכם השכר עם המגזר הציבורי!". ועופר עיני, אדריכל התבוסה של עובדי המגזר הציבורי, מתכנן אנדרטה נוספת שתנציח את רקבון ההנהגה של העבודה המאורגנת בישראל.

נקודת שיא חדשה

בשנים האחרונות תקציב החינוך ספג קיצוצים של מיליארדים על גבי מיליארדים שהובילו למצב של הזנחה והפלת כובד התשלומים על גב ההורים. בחודשים האחרונים סוף סוף הצליחו המורים, הסטודנטים, המרצים וההורים להפעיל מספיק לחץ על הנהגות הארגונים שלהם לצאת נגד התקפות שלטון ההון. שביתת הסטודנטים באפריל־מאי היתה נקודת השיא הקודמת. שביתת מורי התיכונים הובילה את המאבק לנקודת שיא חדשה.

שביתה אקטיבית וסולידריות!

היציאה היומיומית להפגנות וההסברה העצמאית ממשיכים את הקו בו התחילו הסטודנטים. הפגנות מקומיות, ביוזמה עצמאית, מתרחשות בערים רבות. יחד עם המורים ניצבים תלמידים רבים. במספר מקומות מונעים התלמידים את שבירת השביתה על־ידי מורים חברי הסתדרות המורים או "מורי כוח אדם" בלתי־מאורגנים. בהפגנות יש נוכחות גם של מורים מהסתדרות המורים שמנהלים מאבק נגד הסכם "אופק חדש". שביתת המרצים, בגיבוי הסגל הזוטר והסטודנטים, מוסיפה עוד כוח למאבק על החינוך. אפילו חלק מארגוני ההורים שלרוב מתנגדים לשביתות, הודיעו שישביתו את הלימודים במקרה של שימוש בצווי מניעה נגד המורים.

תמיכה ציבורית רחבה

התמיכה של הציבור במאבק הזה ברורה. הניסיון הרגיל של הממשלה למקד את התעמולה בהתקפות אישיות נגד המורים מתנפץ מול המציאות של הכיתות הצפופות, ההזנחה בתחום התשתיות והמשכורות הזעומות של המורים.

התמיכה הציבורית והלחץ בתוך ההסתדרות הובילו את עופר עיני לאיים בשיבושים במשק בעוד שבוע אם לא ימולאו דרישות המורים. אבל בין השורות, הסכם הפשרה שעיני תומך בו לא דומה כלל לדרישות המורים. מול הדרישות להעלאה של 20%, תוספת שעות הוראה בצמוד להעלאת שכר בשיעור זהה, החזרת כל שעות הלימוד ותקציבי התשתיות שקוצצו בשנים האחרונות, הקטנת הכיתות והכנסת כל עובדי ההוראה להסכם הקיבוצי — עיני מדבר על העלאת שכר של 26% תמורת תוספת שעות, באופן זהה לגמרי להסכם "אופק חדש" של הסתדרות המורים.

אף בית דין לא יוכל לעצור שביתה נחושה

הלחץ הכבד מצד הממשלה נועד להסתיר את הלחץ בו היא עצמה נתונה. חוסר היכולת לפתור את המשבר מחליש עוד יותר את הממשלה הרעועה. זה לא הזמן להפסיק! המורים חברי האירגון צריכים להפעיל כל לחץ אפשרי כדי למנוע מחטף של היו״ר רן ארז.

אף בית דין לא יוכל לעצור שביתה רחבה. איומי ההתפטרות של אלפי מורים אמנם מלחיצים את הממשלה, אך אין בהם צורך אם המורים פשוט לא יחזרו ללמד. הצטרפות פעילה לשביתה מצד התלמידים, הסטודנטים, הסגל האקדמי, ועובדי הרשויות המועסקים במוסדות החינוך בתוספת שביתת הזדהות כללית במשק — יכולות להכריע את המאבק הנוכחי.

ניצחון במאבק הזה הוא בהחלט אפשרי והוא ישתיק סוף סוף את מקהלת "אופק חדש = ועדת שוחט" של הממשלה ויהווה התחלה של שינוי כיוון כללי בכוח של העבודה המאורגנת בישראל להתנגד למתקפות שלטון ההון.

תנועת מאבק סוציאליסטי קוראת להמשך הסלמת המאבק:

• ניהול דמוקרטי של השביתה — לא למכירת המאבק. הפסקת השביתה רק לאחר הצבעת רוב על ההסכם שיושג.

• הקמת מטה ארצי שיכלול גם נציגות של מורים לוחמניים מהסתדרות המורים, של סטודנטים, של תלמידים ושל הורים. המטה יפעל לצירוף הסתדרות המורים והתאחדות הסטודנטים לשביתה ולקיום שביתת תלמידים ארצית. המטה הארצי יוכל להוביל את הסלמת המאבק ואת ניהולה הדמוקרטי של השביתה, תוך המשך קיום הסברה עצמאית, אסיפות והפגנות.

• העברת סיוע קרן שביתה מכספי ההסתדרות הכללית למורי אירגון המורים העל־יסודיים, ודרישת תשלום מלא מהממשלה עבור ימי השביתה

• הכרזה מטעם ההסתדרות הכללית על שביתת אזהרה כללית ארצית בת יממה אחת, שבמהלכה תתקיים הפגנה המונית נגד התקפות שלטון ההון על החינוך, הבריאות ושאר השירותים הציבוריים ונגד העברתם לגורמים פרטיים

• החזרת כל התקציבים ושעות הלימוד שקוצצו בעשרים השנה האחרונות. שידרוג כולל ושוויוני של תשתיות בתי־הספר וצימצום מספר התלמידים בכיתה

• חוזה קיבוצי כולל לעובדי הוראה, שיכלול העלאה משמעותית בשכרם וימנע אפשרות של העסקה באמצעות חוזים אישיים או גורם חיצוני למשרד החינוך

• הקמת מפלגת עובדים שתוביל את מאבקי העובדים ומאבקים חברתיים במערכה הכוללת נגד מתקפות שלטון ההון

• עידוד וסבסוד מסלולי לימודים לעובדים וקיום שנת שבתון לצרכי לימודים (כפי שמקובל בקרב עובדי הוראה) לכלל העובדים הקבועים במשק

• מערכת חינוך חובה ציבורית, אחידה, אינטגרטיבית, שוויונית וחילונית (תוך שמירת זכותן של קהילות דתיות ותרבותיות ללמד תכנים בשעות הפנאי) — שתסופק חינם מהגן ועד לאוניברסיטה ותתחשב בצרכים המיוחדים של כל תלמיד/ה. סוף למדיניות ההפרדה בין עדות, דתות ולאומים בחינוך

• ניהול דמוקרטי של מוסדות החינוך, על־ידי עובדי ההוראה, ההורים והתלמידים. הפסקת גישת השינון ומסלול הציונים וביטול הבגרויות והפסיכומטרי — והחלפתם במערכת המדריכה ומעודדת חברתיות, יצירתיות וחשיבה ביקורתית


עידכונים לגבי התפתחויות המאבק אפשר למצוא באתר אירגון המורים העל־יסודיים: irgun-hamorim.org.il

הפגנות מורים מרכזיות בימים הקרובים:

מגרשים את החושך

מיום ג', ה־30.10 בין השעות 17:00–18:00, יתייצבו מורים עם לפידים בצמתים מרכזיים ברחבי הארץ.
פרטים נוספים בהמשך.

אל תטביעו את החינוך

ביום חמישי, ה־1.11.07 בשעה 10:00, תתקיים בחוף ירושלים בת״א עצרת תמיכה גדולה במאבק המורים למען החינוך בישראל. בואו בהמוניכם!!!

שוברים את שיא גינס

ביום ה', ה־8.11.07 בשעה 11:00, בגני יהושע בת״א, שוברים את שיא גינס לשיעור הגדול ביותר בעולם. 3000 מורים יעבירו שיעור אחד בו זמנית תחת המסר "רוצים ללמד בארץ הזאת. אל תהרסו לנו את החינוך".

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.