לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
תושבי השכונות בתל־אביב מתארגנים
זיהום אוויר, שכר דירה מופקע, ארנונה גבוהה, חיסול שירותי רווחה, חוסר חנייה, משפחות שנדחקות לרחוב לטובת בניית דירות פאר לעשירים בלבד... אלו הן רק חלק מהבעיות שהביאו את תושבי השכונות בתל־אביב ויפו להקים מטה מאבק משותף ולהתחיל להילחם על זכויותיהם.
3,174

3,174

שטחי ההפקר
שכונת עג׳מי ביפו עומדת במוקד מאבק מתמשך בין התושבים לחברת "עמידר" והעירייה, הפועלות כדי לפנות כ־400 בתים (אפילו ללא פיצוי) לטובת כרישי נדל״ן. הפינויים המתוכננים הם חלק ממדיניות נישול גזענית ומעמדית רבת שנים ביפו. מרבית המשפחות גרות בבתיהן כמה עשורים, עוד מהתקופה שבה היתה השכונה תחת שלטון צבאי. כחלק מהמדיניות, תושבי עג׳מי לא מקבלים אישורי בנייה, וסובלים מהזנחת תשתיות מכוונת. בשנת 1995 נבנה על שטח השכונה פרוייקט "אנדרומדה" — פרוייקט דירות פאר מגודר ומאובטח לעשירים בלבד. פרוייקטים דומים נוספים מתוכננים כעת בעג׳מי ובשכונת פרדס דקה.

בשכונת כפר שלם שבדרום־מזרח תל־אביב, הוציאה העירייה צווי פינוי כנגד 25 משפחות (שוב אפילו ללא פיצוי — עניין תקדימי לפינויים בכפר שלם). השטח שעליו גרות המשפחות כבר עשורים נמכר לעסקנית נדל״ן בשם רומה אפרתי. בשנת 1948 יושבו משפחות רבות על־ידי הסוכנות היהודית והממשלה בשטח השכונה, שהיתה חלק מהכפר סלמה, כדי שיאכסנו את בתיהם של הפליטים הפלסטינים שנטשו במטרה למנוע מהם לחזור. הטענה לבעלות פרטית על הקרקע המיועדת לפינוי, שמתוארכת עד לשנת 1943, היא ניסיון לזרות חול בעיני הציבור: מובן שהמדינה היתה יכולה בקלות לטפל בעניין הרישום, הרי את רוב הקרקע באזור היא הפקיעה מידי התושבים הקודמים. ועד שכונת כפר שלם הוביל מאבק עיקש נגד הפינויים, אבל לבסוף פונו התושבים במבצע משטרתי גדול ב־25 בדצמבר (כתבה נפרדת על הפינוי תתפרסם בקרוב). לדעת בית־המשפט, הרווחים של הקבלנים והעירייה חשובים יותר מזכותם של התושבים לדיור...

גם בשכונות פלורנטין, הארגזים, שפירא ונווה־צדק התעוררו מאבקים כנגד בעיות דומות. המשותף לכל המאבקים האלה הוא ההתעלמות הגורפת של העירייה מהצרכים של התושבים הנוכחיים לטובת האינטרסים של קבלנים, שיקימו פרוייקטים של דירות פאר שידחקו לפריפריה את המשפחות. לאחרונה קמו בעיר גם התארגנויות כמו "רנט־קונטרול" — יוזמה של שוכרי דירות כנגד מחירי השכ״ד המופקעים והתארגנויות כנגד זיהום האוויר והשתלטות חברות מסחריות על שטחים ציבוריים.

תושבי השכונות מתאחדים
לאחר שנים של מיאוס ותסכול מייחס העירייה ומתבוסות של מאבקים מבודדים, עלה הצורך בקרב פעילי שכונות רבים, להקים מטה מאבק משותף. כך קם לאחרונה פורום פעילי שכונות בשם "רוח דרומית". פורום המאחד נציגויות משכונות רבות מת״א ומיפו וקבוצות תושבים שונות, המייצג את האינטרסים של עשרות אלפי תושבים, מסוגל להוות מכשול אמיתי בפני תוכניותיו הזדוניות של חולדאי — ראש־העיר של העשירים. חסימות כבישי הגישה למתחמי העסקים בעיר, הפגנות מול העירייה, מרד ארנונה המוני, הם רק דוגמא לכלים רבי העוצמה, שעומדים לרשותו של מטה המאבק. כרגע עומדת על הפרק האפשרות של הקמת רשימה עצמאית של פעילי שכונות לבחירות המוניציפליות שיערכו בסוף 2008. התמודדות של רשימה כזו תוכל להציג בתל־אביב סוף־סוף פוליטיקה חלופית ולהתעמת עם נציגי שלטון ההון בעירייה, לחשוף אותם ואף להגיע להישגים עבור תושבי העיר. כדי להבטיח שלא יהיה אפשר לקנות את הנציגים החדשים, חשוב שלא ישתכרו למעלה מהשכר הממוצע במשק (במידה ונבחרו לתפקיד בשכר) ושיהיה ניתן להחליפם בכול עת על־ידי הבוחרים המאורגנים מאחורי רשימת השכונות.

למטה המאבק אסור להפוך להיות עוד אחת מהרשימות הממסדיות בעירייה. חשוב שהתארגנות שכזאת תהיה פעילה באופן שוטף בשכונות ובמרכז העיר גם לאחר הבחירות. חשוב שההתארגנות תתחבר למאבק ארצי נגד שלטון ההון, אך גם שתציע פיתרון לבעיות הבוערות בעיר:

סוף לאפלייה בטיפוח שכונות | השקעה בתשתיות הציבוריות ובשטחים ירוקים, במיוחד בשכונות יפו ודרום תל־אביב | בנייה מסיבית של דיור ציבורי איכותי וזול בת״א שיהיה זמין לכול | מיסוי פרוגרסיבי | פיקוח על מחירי השכ״ד | השקעה מסיבית בתחבורה ציבורית נקייה וזמינה | העברת כול מגרשי החנייה לבעלות העירייה (תוך מתן פיצוי במידת הצורך) והקמת מגדלי חניה ציבוריים זולים | מדיניות רדיקלית נגד מזהמי הים ובעלי־עסקים ומלונות המשתלטים על החופים | תכנון סביבתי ושכונתי באופן דמוקרטי על־ידי נציגויות השכונות.

תנועת מאבק סוציאליסטי תומכת ומשתתפת בבניית מטה המאבק וקוראת לתושבים ופעילי שכונות נוספים להצטרף למטה.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.