לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
כנס סוציאליזם 2009
סיכום פאנל מאבקי עובדים ומאבקים חברתיים
שישה נציגים ונציגות ממאבקים שונים השתתפו בפאנל תחת הכותרת "נאבקים נגד ניצול, אפליה ודיכוי" וחלקו מניסיונם ומהמסקנות אליהן הגיעו
1,470

1,470

המאבקים שפרצו ועומדים לפרוץ מתרחשים על רקע משבר כלכלי עולמי עמוק, שלא פסח גם על ישראל, אמר יניב שצ׳לקה מתנועת מאבק סוציאליסטי בדברי הפתיחה לדיון. בזמני משבר המעבידים הגדולים וממשלות ההון מבקשים מאיתנו, האנשים העובדים להדק את החגורה ולקבל בהבנה כל הפחתה בתנאים, הורדה בשכר, פיטורים, קיצוצים בתקציבי הרווחה, ובנוסף ישנה גם החרפה בדיכוי קבוצות חברתיות שונות וניסיון מוגבר לבצע "הפרד ומשול" בין קבוצות ומאבקים שונים.

מתארגנים במקומות העבודה

עובדי מפעל אקרשטיין בירוחם, סבלו במשך השנים האחרונות מהרעת תנאים וירידה בשכר, אבל בעקבות השביתה בכללית רפואה משלימה הגיעו אחדים מהם למסקנה שצריך להתארגן כדי להגן עת תנאיהם ופנו לאירגון כוח לעובדים. קיריל ברקן, חבר ועד עובדי מפעל אקרשטיין בכוח לעובדים סיפר על ניסיונות לשבור את ההתארגנות באמצעי הפחדה שונים וגם סיפר כי "ההנהלה, כשוחד להפסקת התארגנות, הציעה ממתקים. אבל אנחנו רוצים את כל העוגה".

יניב קלנר, דובר איגוד עובדי כללית רפואה משלימה, סיפר על תהליך ההתארגנות והשביתה האחרונה אצלם. אורלי שנקר מנציגות סגל ההוראה באוניברסיטה הפתוחה, המאוגד גם הוא לצד עובדי אקרשטיין וכללית רפואה משלימה באירגון כוח לעובדים, סיפרה בדבריה על הבנייה של מודעות בקרב חברי הסגל, אשר בתחילת הדרך כלל לא הכירו אחד את השני והצטרפו להתארגנות כדי להיאבק על הדברים הפשוטים והברורים ביותר במסגרת תנאי העבודה, אך לאורך הדרך, עם התפתחות המאבק, החברות באיגוד הפכה לאמירה רחבה יותר ובעלת תוכן חברתי ועקרוני יותר.

סולידאריות נגד ניסיונות "הפרד ומשול"

פתחיה מוסארווה, נציגת איגוד מטפלות משפחתוני התמ״ת, סיפרה על תנאי העבודה הירודים של אלפי מטפלות המשפחתונים ברחבי הארץ, על ההתארגנות וההישגים שהושגו בזכות המאבק המשותף שאיחד מטפלות יהודיות וערביות, חרדיות וחילוניות, דוברות רוסית ומזרחיות.

ליהי רוטשילד מקואליציית הקהילות הוורודות סיפרה בדבריה על האפליה והדיכוי כנגד ציבור הלהט״ב בכלל וכנגד תת־קבוצות בתוכו, שאף סובלות מאפליה ודיכוי מוגברים והדגישה את הצורך בשינוי חברתי כולל בכדי להביא לסוף הדיכוי של קבוצות שונות באוכלוסייה כמו נשים, להט״ב ופלסטינים.

ג׳עפר פרח, מנהל מרכז מוסאווא (שיוויון), סיפר על המאבק נגד הפיטורים הגזעניים ברשת הביגוד "קרוקר", כחלק מהמאבק של הציבור הערבי־פלסטיני בישראל לשיוויון. "משימה של סולידאריות זו לא משימה קלה בייחוד שכול אחד עסוק במאבק שלו", אמר והסביר כי יש צורך להתחיל ממאבקים למען האינטרסים המשותפים היומיומיים, כגון מאבק נגד הקיצוצים בתקציבי הבריאות שממנו סובלים יהודים וערבים גם יחד. "צריך לרתום את רוב הציבור שנפגע מהמדיניות הפוגענית הזו, למאבקים הרבים ולפעול למען האינטרסים שלנו" אמר.

הצורך להתנגד לניסיון של הממסד לפלג בינינו באמצעים שונים ולהחליש את המאבק החברתי כולל באמצעות ליבוי גזענות ודעות קדומות, מתן חופש פעולה לימין הקיצוני, הגברת הלאומנות והמיליטאריזם, הועלה על־ידי מספר דוברים וביניהם חברי תנועת מאבק סוציאליסטי.

התארגנות, מאבק נחוש וסולידאריות הכרחיים לניצחון

הצורך בהתארגנות ומאבק הועלה על־ידי כל הדוברים וכן החשיבות של סולידאריות ותמיכה בין מאבקים שונים נגד ניסיונות ה"הפרד ומשול" מצד הממשלה והמעבידים. הדוברים השונים הצליחו לחדד את תמונת המצב של מאבקים שונים ולשתף אחד את השני ואת הקהל בניסיון שצברו תוך מעורבותם באותם המאבקים. הדיון העלה לקחים חשובים לטובת חיזוק ההתארגנויות והמאבקים הבאים.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.