הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"האביב הערבי"
המאבק המהפכני נמשך
קטעים קצרים מעיתון המאבק על התפתחות המאבקים בירדן, במצרים ובסוריה
1,192

ירדן: לקראת בחירות על רקע מחאה גוברת

ב־23 בינואר, למחרת הבחירות בישראל, יתקיימו בחירות לפרלמנט בירדן. המלך עבדאללה הכריז בתחילת אוקטובר על פיזור הפרלמנט ומינה ממשלת מעבר — הממשלה הרביעית מאז החלו בינואר 2011 הפגנות האלפים התובעות רפורמות דמוקרטיות והקלה ביוקר המחיה. למחרת פיזור הפרלמנט הפגינו כ־10,000 בני־אדם בעמאן בקריאה להחרמת הבחירות מכיוון שהשינויים הפוליטיים שהציג עבדאללה היו קוסמטיים בלבד ויאפשרו לו להמשיך לשלוט בפרלמנט. את המחאה מנסה לנצל תנועת "האחים המוסלמים" התומכת במלוכה, אך ישנם קולות הקוראים להיאבק להפלת המשטר. חודש קודם לכן הביאה המחאה את עבדאללה לבטל החלטה של הממשלה להעלות את מחירי הדלק. הוויתורים שהושגו עד כה מחזקים את תחושת הביטחון של המפגינים.

מצרים: התסיסה החברתית נמשכת

הפגנות, שביתות ופעולות מחאה שוטפות את מצרים מאז נכנס מורסי לתפקיד הנשיא בחודש יוני. בספטמבר נשבר שיא במספר אירועי המחאה מתחילת השנה במצרים. עובדי תעשייה, רופאים, אחיות, מורים, נהגים ואפילו מדריכי תיירים יצאו לשביתות בדרישה לשיפור תנאי העבודה. על הרקע הזה מנסה שר העבודה החדש, ח׳אלד אל־אזהרי, להעביר חקיקה דרקונית שתפגע בזכות ההתאגדות והשביתה. בתגובה לכך, שתי פדרציות האיגודים העצמאיים הגדולות במצרים (EFITU ו־EDLC), שמייצגות כ־2.5 מיליון עובדים, הקימו חזית מאבק משותפת עם מספר תנועות חברתיות ושמאליות במטרה להגן על זכות העובדים להתאגד ולהיאבק לשיפור מצבם.

סוריה: הדיכוי נמשך, האופוזיציה במשבר

מלחמת האזרחים בסוריה רחוקה מסיום. הצבא מפציץ ללא הבחנה את האזורים שנכבשו על־ידי האופוזיציה, ובמקביל גם קבוצות מורדים ממשיכות לבצע מעשי נקם נגד אוכלוסייה אזרחית. ציפייתם של המורדים להפלתו המהירה של אסד לא התממשה ובינתיים הממשל האמריקאי מקדם יוזמה לארגון מחדש של האופוזיציה תחת חסותו. בדומה לתמיכת רוסיה וסין באסד, גם תמיכתן של מעצמות המערב באופוזיציה נועדה לקדם את האינטרסים שלהן במזה״ת על חשבון השאיפות של ההמונים בסוריה לדמוקרטיה וצדק חברתי. ההמונים הנאבקים נגד הדיקטטורה הרצחנית של אסד זקוקים לארגונים משלהם, שיהיו עצמאיים לחלוטין הן מהמשטר והן מהמעצמות.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.