לשבות בעד "כולם תמורת כולם", סיום המלחמה ונגד ממשלת הדמים
לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הבחירות בארה״ב
גם אובמה הוא מועמד של ההון
האשליות באובמה התנפצו, ואת בחירות 2012 הוא מתקשה "לקחת בהליכה"
1,668

1,668

באירוע גיוס כספים נוצץ שבו שילם כל משתתף 50,000 דולר לצלחת, מועמד המפלגה הרפובליקנית, מיט רומני, חשף בגלוי את הבוז שהוא רוחש לצרכים של המחצית המרוששת ביותר של הציבור האמריקאי: "47% מהעם האמריקאי... מאמינים שהם קורבנות ושהממשלה חייבת לדאוג להם. הם מאמינים שהם זכאים לשירותי בריאות, למזון, לדיור, למה שלא תרצו". התבטאות זו הצטרפה להתקפות מצד רומני נגד איגודי העובדים, העניים, מהגרים ופעילים ופעילות נגד הרס הסביבה ולמען זכות ההפלה. רומני חשף עצמו כלוחם למען המאיון העליון, ה־1%.

ולמרות זאת, אובמה לא ניצח את רומני "בהליכה". האשליות הגדולות שליוו את בחירתו לנשיאות ב־2008 התנפצו כבר מזמן ופינו מקום לזעם ציבורי על האבטלה ההמונית, העוני המתרחב, מספר השיא של עיקולי הבתים, בד־בבד עם מדיניות התמיכה בתאגידי הענק ולא ב־99%. ממשל אובמה גם קידם בין השאר חקיקה המגבילה את חופש המחאה. אין פלא שהמפלגה הדמוקרטית — למרות נאומיו של אובמה, שהתמקדו בצרכים של ה־99% לעומת המאיון העליון — לא הצליחה לגרוף הון פוליטי מתנועת המחאה "לכבוש את וול סטריט"!

אובמה הנהיג מדיניות כלכלית שהיתה שונה רק במעט מזו של בוש. עוד לפני שנכנס לתפקידו ולמרות ההתנגדות הציבורית העזה, הוא עמד בתוקף לצד בוש שדחף לחילוץ הבנקים בסתיו 2008. לאחר שנבחר הוא מינה בעצמו בנקאים מוול סטריט ופקידים לשעבר של קלינטון לממשל שלו, ואף הוביל בעצמו חקיקה שנועדה לסייע בחילוץ הבנקים.

תחת אובמה, וול סטריט ותאגידי הענק שגשגו. לעומתם הוזנחו העובדים, המובטלים, העניים ומשלמי המשכנתאות (שרבים מהם חייבים יותר משווי השוק של ביתם). שיעור האבטלה האמיתי בארה״ב מוערך ב־15%, והוא כולל גם את מי שהתייאשו מלחפש עבודה וגם עובדים שנאלצים להסתפק במישרה חלקית בניגוד לרצונם.

אף אחת ממפלגות ההון לא תילחם עבורנו

התקשורת של בעלי ההון לא מעוניינת שהציבור הרחב יכיר מועמדים אלטרנטיביים לשני המועמדים הקפיטליסטיים. הם חסמו את הסיקור התקשורתי של כל המועמדים האותנטיים מהשטח שהציגו את הקול של העובדים וה־99%. המועמדת לנשיאות מטעם המפלגה הירוקה, ג׳יל שטיין, וסגניתה אפילו נעצרו כשניסו להשתתף באחד העימותים הטלוויזיוניים, שסיפקו במה רק לרומני ואובמה. בקמפיין של אובמה, שנתמך על־ידי תרומות בהיקף חסר תקדים מבעלי ההון, מנסים לייצר מצג־שווא של ברירה בין נציג מוצהר של המאיון העליון לנשיא שמגן לכאורה על האינטרסים של הציבור הרחב.

עמיתינו בארה״ב במפלגת האלטרנטיבה הסוציאליסטית תמכו במועמדת שטיין, שקוראת תיגר על שלטון שתי מפלגות ההון ותומכת בסיום המלחמות, ביטול חובות הסטודנטים, ביטוח בריאות ממשלתי ורפורמות חברתיות רבות. המפלגה הירוקה עצמה אמנם לא רואה בקפיטליזם בעיה יסודית, אבל פעילי ופעילות האלטרנטיבה הסוציאליסטית ניהלו קמפיין הסברה סוציאליסטי סביב הבחירות, תמכו במועמדים שמאליים במדינות שונות, ואף הציבו מתמודדת, קשאמה סוואנט, לבית הנבחרים במדינת וושינגטון.

כפי שסוואנט מסבירה בנאומיה, אף אחת משתי מפלגות ההון לא נמצאת בצד של ה־99% ולא הולכת להילחם עבור העובדים והעניים. "אנחנו צריכים לבנות מהשורש תנועה משלנו. הקמפיין שלנו לא נועד לייצר קריירה פוליטית לאף אחד. הוא נועד לסייע ליצור תנועה אמיתית ברחובות, וצריך להשתמש בו כדי לסייע לתנועות החברתיות להרים ראש ולצמוח"! בהחלט לקח חשוב גם לקראת הבחירות הקרבות בישראל.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.