בלי פתרון לסכנת ההדבקה, בלי מענה לצרכים החינוכיים
ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הבחירות באיגוד העובדים הסוציאליים
הבחירות באיגוד הופרטו, התהליך הדמוקרטי הופקר
קבלנים פרטיים בדקו נתוני הצבעה ללא נוכחות של אף נציגה או נציג מטעם האיגוד והמתמודדות ■ עו״ס נעמה לוין מגיבה על הפרטת הבחירות ועל התנהלות ועדת הבחירות הארצית
2,086

הולכים ומתרבים הדיווחים על אי־סדרים בבחירות באיגוד העו״ס, שעל חלקם דיווחנו גם באתר המאבק. בימים האחרונים הודיעה ועדת הבחירות הארצית על שינויים בתוצאות הרשמיות לאחר שהתגלו לכאורה טעויות משמעותיות בספירה בקלפיות שונות.

ב־4 בפברואר פורסמו רשמית באתר האיגוד "תוצאות הבחירות לצירי הוועידה לפי מחוזות" בחתימת יו״רית ועדת הבחירות הארצית, דינה לוין. באופן תמוה, ובניגוד לפרסום תוצאות הבחירות לראשות האיגוד, ועדת הבחירות לא טרחה במקרה הזה לפרסם את מספר הקולות שקיבלו המועמדים, ובכך פגעה גם ביכולתם לערער. בהסברים בעל־פה תירצו זאת גורמים מטעם הוועדה בחשש מ"פגיעה רגשית" (!) במועמדות ומועמדים שלא נבחרו.

ועדת הבחירות התכנסה ביום שלישי שעבר, 12 בפברואר, כדי לדון בערעורים ובמקרים ייחודיים של שוויון בקולות שמנעו הכרעה בשני אשכולות. הוועדה החליטה לדחות כליל את הערעור שהוגש בנושא הליקויים במערכת הבחירות בכלל וניסיונות ההטיה של הבחירות לראשות האיגוד. עם זאת, היא נענתה לפניות הרבות ממועמדים שונים לפרסם את פילוח התוצאות הסופי. אך גם כאן נחשפו בעיות.

ללא נציגות לעובדות בספירה החוזרת

באשכול 411 נבחרו לפי התוצאות המקוריות מלבדי גם גיל אוחיון ואודליה כרמי, המזוהים עם תנועת "עתידנו". מתמודדת נוספת מטעם עתידנו, שירה שכטמן, הגישה באופן לגיטימי ערעור על התוצאות בדרישה לספירה חוזרת. תוצאות הספירה החוזרת פורסמו רק ביום ראשון האחרון, 17 בפברואר.

לא רק שתוצאות הספירה המקורית לא פורסמו מעולם לצורכי השוואה, הוועדה פעלה שוב בחוסר שקיפות כשלא יידעה את המועמדות והמועמדים באשכול ולא איפשרה להם להשקיף על הליך הספירה. אחד מחברי הוועדה הודה בפני שבספירה החוזרת לא השתתפו אפילו נציגים מוועדת הבחירות אלא רק משתי החברות הפרטיות שניהלו את הליך הבחירות! במקרה הזה, התוצאה של הפרטת הבחירות השערורייתית היא הפקרת הדמוקרטיה באיגוד עד לרמה שאין אפילו נציגה אחת מטעם העובדות בבדיקה של נתוני ההצבעה שלנו.

יו״רית ועדת הבחירות הארצית טענה בהודעה לוועדת הבחירות הדרומית ובשיחה טלפונית שקיימה איתי אתמול (שלישי), שנפלה טעות בספירה הקודמת, כך שמשום מה הקולות שניתנו לשירה שכטמן "לא נספרו על אף שנסרקו". היא לא פירטה את שיטת העבודה או את מקור הטעות, אך מבירורים נוספים עלה שלא מדובר בטעות ספירה קטנה, אלא בכל הקולות שקיבלה כנראה שירה ושלא נספרו בטבלת האקסל שהכינו.

אמינות התוצאות מוטלת בספק

לפי הנתונים הרשמיים כעת, 30 מצביעות ומצביעים תמכו במועמדות שלי (למעלה מ־50%), ואם אכן מדובר בנתונים האמיתיים, אף שהנציגות בוועידה תועבר לשירה במקרה הזה, זוהי עדיין תמיכה משמעותית בקמפיין הבחירות שערכתי עם שותפתי ממאבק סוציאליסטי, עו״ס סוהיר דקסה־חלבי מאשכול 319 בצפון, שזכתה לתמיכה של 62% (24 קולות) ונבחרה כנציגה. כמובן שגם הבחירה בצירות וצירים רבים המזוהים עם עתידנו ועם "פורום מאבק העו״ס" היא התפתחות חיובית.

למרות זאת, במסגרת אי־הסדרים החמורים שהתגלו, יכול היה באופן עקרוני מי שמעוניין בכך גם להטות את תוצאות הבחירות. מהימנות התוצאות מוטלת בספק גם לאור הערעור שהוגש שלשום (שני) על־ידי מועמדים לצירים בקלפי 219 באשכול בריאות במחוז מרכז. בערעור נטען שחלקם קיבלו תוצאות של קולות בודדים, אף שישנן עובדות רבות שמוכנות להעיד אפילו בתצהיר משפטי שהצביעו עבורם. ואכן, בבירור שערכה ועדת הבחירות אתמול, נתגלתה טעות בספירה גם בקלפי זו, ושלושה צירים שנכנסו לפי הספירה המקורית, קיבלו אף הם הודעה כי בספירה החוזרת לא נבחרו. טעויות ספירה התגלו גם בקלפיות נוספות ונרשמו פערים בין מספר הקולות הכשרים לקולות שנספרו בפועל.

גם אם תתקיים ספירה חוזרת, שלישית, הפעם תחת פיקוח המועמדים, או שיתאפשר למערערים להגיע לראות את הטפסים הסרוקים כפי שהודיעה אתמול ועדת הבחירות, יהיה קושי להתחקות אחר כל ההתנהלות ולשלול ניסיון זיוף או ליקויים אחרים, מכיוון שכבר נפתחו הקלפיות ללא פיקוח ובשל העובדה שהנתונים הראשוניים כלל לא פורסמו. לכן ברמת העיקרון עדיף לקיים בחירות חוזרות, שקופות ודמוקרטיות — עם ועדות אחראיות ובלי קבלנים פרטיים — הן לראשות האיגוד, והן באשכול 411 ובכל אשכול שבו התעוררו ספקות וטענות מהותיות לאור ההתנהלות הפסולה של ועדת הבחירות בתהליך הבחירות המופרט והחבוט הזה.

אני קוראת לציבור העובדות הסוציאליות בשטח ובתפקידי הנהגה באיגוד, ובפרט לתנועת עתידנו (שנמנעה עד כה מערעור מפורש על הליך ותוצאות הבחירות לראשות האיגוד), להצטרף לקריאה הזאת. חשוב להוסיף ולומר כי על אף הרצון להיערך בהקדם למאבק הבא שמעבר לסיבוב, סוגיית ההנהגה שתהיה במאבק הזה והיכולת שלה להישען על מנדט דמוקרטי ברור היא מכרעת.

בכל מקרה, חשוב שנשלב כוחות, גם לקראת כינוס הוועידה, כדי לוודא שזו הפעם האחרונה שמפקירים ככה את התהליך הדמוקרטי באיגוד שלנו. למרות ובגלל הפגיעה בתהליך הדמוקרטי, אני מתכוונת להמשיך ולפעול במלוא המרץ לקידום שינוי באיגוד, יחד עם שותפות נוספות הנחושות להפוך את האיגוד לבית חזק עם הנהגה נחושה ודמוקרטית שתהיה נאמנה לאינטרסים ולרצון של כלל העובדות והעובדים הסוציאליים.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.