לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המאבק נגד תרבות האונס
מאות יצאו למחות נגד תרבות האונס והאשמת הקורבן
ביום שישי האחרון התקיימה בתל־אביב "צעדת השרמוטות" נגד תרבות האונס והאשמת הקורבן בהשתתפות מאות נשים וגברים, ובמיוחד נשים צעירות ובנות נוער
1,636

1,636

מאות נשים וגברים מכל הגילאים, ובמיוחד נשים צעירות ונערות, צעדו בת״א נגד תרבות האונס, הטרדות מיניות והאשמת הקורבן. בין המפגינות היו נשים ונערות שכבר מובילות מאבקים בסקסיזם, למשל בנות נוער מתיכון ה"כפר הירוק" שיזמו קמפיין הסברה בנושא המאבק במודל היופי, לצד נשים ונערות שהגיעו להפגין בפעם הראשונה בחייהן.

הצעדה האנרגטית, הצבעונית ומלאת החיים, הייתה המשך ישיר להתעוררות מאבקי הנשים בשנים האחרונות, והציגה דור חדש של נערות ונשים צעירות. דור עם פוטנציאל עצום לשטוף את הרחובות במאבק סוחף נגד הסקסיזם, האפליה והדיכוי שנשים חוות בכל תחומי החיים.

יותר מדי שנים הופקר המרחב הציבורי בישראל לפרסומות סקסיסטיות של חברות מסחריות, לשלטי ההסתה של אגודת אפרת המתנגדת להפלות, ולמסרים המטפחים דיכוי והשתקת נשים. החזרה של הפמיניזם ושל מאבקי נשים לרחוב בישראל, לצד תנועות דומות בעולם, מסמנת שינוי כיוון חיוני.

פעילות ופעילי מאבק סוציאליסטי, היו מיוזמות הצעדה נגד תרבות האונס שהתארגנה במקביל גם תחת הכותרת "צעדת השרמוטות". כותרת ממנה הסתייגנו בגלל שהיכולת שלה לפנות לנשים מרקעים וגילאים שונים היא מוגבלת. נשים רבות יכולות להזדהות עם המסר החד משמעי נגד תרבות האונס והאשמת הקורבן, אך לא בהכרח ירגישו בנוח לצעוד תחת הכותרת "שרמוטות".

פעילות התנועה, יערה ליברמן כליף ואיריס זמיר — יו״ר ועד המרצות במכללת ויצו בחיפה, נשאו דברים קצרים בסוף הצעדה. בדבריה, יערה ליברמן־כליף הדגישה כי: "עלינו להילחם בסגירת מרכזים לנשים מוכות ומרכזים לשיקום גברים מכים. עלינו להילחם בארגונים אשר רומסים את זכותנו על הגוף שלנו, כמו אגודת אפרת. עלינו לדרוש כי אף מורה לא תתרץ איסור על לבישת מכנסיים קצרים כ'הפרעה לבנים'. עלינו לדרוש כי אף מורה לא תעיר על תלמידה שלה ש'יש לה קטע עם בנים'. עלינו להתאגד במקומות העבודה כדי לחסל את ההטרדות המיניות, כדי שקולנו יהיה רם וברור, שגם הבוסים ישמעו — תתחילו לפחד. הממשלה החדשה נערכת לקיצוצים בתקציב, קיצוצים שיפגעו בדיוק בנושאים הקריטיים הללו".

איריס זמיר הוסיפה: "רק מאבק המוני ומאורגן שיערער על הסדר הקיים יוכל להשיג הישגים ולהילחם בצורה יעילה בתרבות האונס ובדיכוי נשים. חשוב שנצא לרחובות, חשוב שנצליח לסחוף ולגייס נשים וגברים רבים, עובדים ועובדות, יהודיות וערביות, חילוניות ודתיות".

הנכונות של נשים וגברים לצאת לרחוב ולהיאבק שהורגשה היטב בצעדה, תורגש גם במאבקים וההפגנות הצפויות כבר בתקופה הקרובה נגד גזירות הממשלה. יש לתרגם את ההפגנות האלו למאבק רחב וכולל שיבהיר לממשלה הנוכחית שאף התקפה על האנשים והנשים העובדות לא תעבור בשקט.


בואו לדיון פתוח של תנועת מאבק סוציאליסטי –"מחסלות את הסקסיזם. משנות את החברה"

איך אפשר לנצח את הסקסיזם? איך אפשר לבנות חברה שבה שוביניזם ותרבות אונס שייכים להיסטוריה?

יום שלישי 9.4 בשעה 19:30 ברחוב נחלת בנימין 85

פרטים נוספים באירוע הפייסבוק

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.