בלי פתרון לסכנת ההדבקה, בלי מענה לצרכים החינוכיים
ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המשבר בעיתונות
סבב פיטורים נוסף ב"הארץ", העובדים דורשים שמשפחת שוקן תפסיק למשוך כספים
כ־150 מעובדי הארץ ודה־מרקר התכנסו לאסיפת עובדים דחופה על רקע תוכנית ההנהלה לערוך סבב פיטורים נוסף — בהמשך לעשרות "פיטורי צמצומים" בשנה שעברה — ולפגוע בתנאי העבודה עם המעבר הקרוב של מערכת העיתון לחולון ■ יו״ר ועד העיתונאים, אריאל גוטליב, מסביר
1,514

ביום שלישי שעבר, 21 במאי, התכנסו כ־150 מעובדי "הארץ" ו־TheMarker בקומת דסק החדשות של הארץ כדי לדון בתגובה לגל של גזירות חדשות שיזמה ההנהלה, ובהן פגיעה בתנאי העבודה במסגרת המעבר המתוכנן של מערכת העיתון לחולון וסבב פיטורים נוסף. כבר הוכרז סכסוך עבודה רשמי.

בשנה שעברה נאלצו העובדים לנקוט שורה של צעדים ארגוניים ואף השביתו את אתרי החדשות למשך שעות ספורות ומנעו הדפסת גיליון בתגובה לגל של "פיטורי צמצומים" בעקבות המשבר הכלכלי אליו נקלע העיתון, כחלק מהמשבר בענף העיתונות המסחרית כולו. העובדים, המאורגנים באגודת העיתונאים של תל־אביב, התנגדו לפיטורים, תקפו את ההנהלה על התנהלות בזבזנית מצדה, קראו להתפטרותה ודרשו בין השאר להפחית את שכר הבכירים במערכת. עוד הם דרשו לחשוף את הדוחות הכספיים המלאים, ליישם חלופות שהציגו ולחתום לראשונה על הסכם קיבוצי שיבטיח את עתיד העובדים ואת היכולת לקיים עיתונות מקצועית.

ועד עיתונאי הארץ־TheMarker אף קידם שיתופי פעולה עם קבוצות עיתונאים נוספות — ובהם עיתונאי מעריב שנפגעו עד כה בצורה הקשה ביותר מהמשבר בענף — במטרה לקדם פתרונות רציניים למשבר בענף, בין השאר באמצעות חיוב בעלי העיתונים להזרים כספי חילוץ ולהשיב דיבידנדים, העברת כספי חילוץ ציבוריים והבטחת סבסוד ציבורי קבוע לעיתונות מקצועית.

הנהלת הארץ דחתה בתוקף חתימה על הסכם. בהיעדר הסכם קיבוצי וגב ארגוני חזק, העובדים התקשו לבלום את צעדי ההנהלה וכתוצאה מכך נסגרו מדורים ופוטרו כ־80 עובדים. לדברי אריאל גוטליב, יו״ר ועד העיתונאים ופעיל "מאבק סוציאליסטי", בתחילת השנה טענה ההנהלה שלא יהיו פיטורים נוספים אלא אם תתרחש הרעה ברורה במצב הכלכלי של העיתון. כעת, "ההנהלה מקדמת פיטורים נוספים בכסות של 'שאריות של המהלך הקודם' ובטענה שהפיטורים חיוניים לשיפור החיסכון בהוצאות ולהבטחת מצב העיתון", הוא מסביר, "וזאת למרות שאנחנו בוועד, על בסיס הנתונים הכספיים שמועברים אלינו לבקשתנו מדי חודש, ראינו תוצאות כספיות שטובות יותר מהתחזיות שהיו להנהלה עצמה".

אריאל מוסיף כי על אף הניסיון לתרץ את הפיטורים שעל הפרק כספיחים לגל הפיטורים הקודם, ההנהלה סגרה תוכנית לפרישה מרצון בתנאים משופרים שהייתה קיימת בשנה שעברה. מעבר לכך, מתכננת הנהלת הארץ להעביר את מערכת העיתון לחולון כדי לחסוך בעלויות, והעובדים דורשים להבטיח כי במסגרת המעבר לא ייפגעו תנאי העבודה (כך שעובדים ימשיכו למשל להיות זכאים לסבסוד ארוחות ויקבלו פיצוי על הארכת זמן הנסיעה של עובדים רבים). הוועד ממשיך מצדו להתעקש על הצורך בהסכם קיבוצי להגנת העובדים.

יד אחת מפטרת, השנייה לוקחת מיליונים

בסוף השנה שעברה הביא הוועד לחשיפה כי משפחת שוקן, בעלת השליטה בעיתון, מושכת לכיסה מדי חודש סכומי עתק כ"דמי־ניהול" שמצטברים לכדי מיליוני שקלים בשנה. הוועד דורש להקפיא לאלתר את העברת הסכומים, ויו״ר הוועד מדגיש כי לדעתו יש לדרוש גם השבת כספים רטרואקטיבית. המו״ל, עמוס שוקן, פנה לקראת אסיפת העובדים האחרונה במכתב לעובדים בניסיון להפריך את טענות הוועד, להצדיק את האסטרטגיה של ההנהלה ולהחליש צעדים ארגוניים שעל הפרק. שוקן נמנע מלחשוף ישירות את הנתונים המדויקים אודות דמי־הניהול, והסתפק בטענה מתחמקת כי חלק מהנתונים שפורסמו היו מוגזמים, אך הצדיק עקרונית את העברות הכספים בכך שמשפחת שוקן מצדה העבירה 40% מהמניות בחברה לידי משקיעים אחרים (תאגיד התקשורת הגרמני דומון שאוברג שרכש בשנת 2006 כ־20% מהמניות והמיליארדר לאוניד נבזלין שרכש מניות בהיקף דומה ב־2011), ושסכומי המכירות הוזרמו לעיתון ולא לכיס המשפחה. "הוא מנסה להצדיק את החליבה המתמשכת חודש־בחודשו של קופת העיתון בכך שמשפחתו החליטה משיקוליה לא לקחת לכיסה סכומים גדולים עוד יותר כשהכניסה בעלי הון נוספים לשותפות בבעלות על העיתון", מוחה אריאל.

לדבריו, "בזמן שמספרים לנו שהמהלך הקודם של הפיטורים 'הבריא' את העיתון, עכשיו הם מקדמים עוד פגיעה בעובדים. שוקן מנסה לתרץ באופן דמגוגי את גל הפיטורים הקודם בכך שההוצאות ברבעון הראשון פחתו, אלא שבפועל העובדים והקוראים שילמו על דמי־הניהול הגבוהים, על שכר הבכירים הגבוה, על קמפיינים יקרים ובלתי מועילים ועוד. מה שמנחה אותנו הוא הגנה על תנאי העבודה ועל היכולת לקיים עיתונות מקצועית, בדיגיטל ובפרינט". בשנה שעברה תקף הוועד את ההנהלה גם על שאפילו מהזווית שלה היא לא פועלת ברצינות כדי להגדיל את קהל הקוראים. השנה עבר אתר האינטרנט של הארץ למודל של מנויים בתשלום, ומספר המנויים הדיגיטליים עבר את היעדים שהציבה ההנהלה. הוועד אמנם לא התנגד למהלך של ההנהלה, אך הוא גם לא רואה בו פתרון מהותי לבעיה, שנותרה כלל־ענפית.

עורך הארץ, אלוף בן, נכח באסיפת העובדים וניסה להגן בדבקות על עמדת ההנהלה, ללא הצלחה מרובה. בין השאר, הוא התייחס לעובדה שהעיתון רכש באחרונה באופן זמני את הבלוג "חדר 404" שעוסק בתרבות דיגיטלית, בעלות של 28,000 שקלים לחודש — תקציב השקול לעלות שכר של שלושה כתבים. אחד הכתבים מ־TheMarker מחה על המהלך והסביר שקיים כבר מדור כזה, שדי הצליח ועלה בחשיפה, עד שההנהלה החליטה לקצץ את מספר הכתבים שעובדים עליו. עורך הארץ הגיב בהפתעה לדברים, וניסה באופן אבסורדי לטעון במילים אחרות שהרכישה הייתה נחוצה עקב נתק שקיים ברמת ההנהלה בין הארץ ל־TheMarker.

הוועד שב והסביר בהמשך האסיפה את החשיבות שבמאבק על הסכם קיבוצי, והאסיפה דחתה את טיעוני ההנהלה והצביעה כמעט פה־אחד בעד הסמכת הוועד ליזום צעדי עיצומים ושביתות חלקיות במידת הצורך. האסיפה בחרה הרכב חדש ומורחב לוועד העובדים, שמונה כעת 13 עובדים ונערך לסבב נוסף של מאבק בשבועות הקרובים.


המכתב שהפיץ הוועד לעובדים:

אסיפת עובדים דחופה

עיתונאים/יות יקרים/ות,

ביום שלישי הקרוב נתכנס במערכת כדי לדון ולקבל החלטות בכמה עניינים.

באסיפה הקודמת דיווחנו על כוונתה של הנהלת העיתון לפטר עובדים נוספים כדי להשיג צמצום נוסף בהוצאות השכר של המערכת, למרות השיפור בתוצאות הכלכליות של העיתון ושל הקבוצה וההצלחה (כפי שהסתמן כבר אז) של מהלך חומת התשלום באתר הארץ.

מאז נחשפנו לנתונים כלכליים נוספים, שמצביעים על המשך מגמת השיפור בתוצאות. למרות זאת, ועל אף עומס העבודה המוגבר שעמו אנחנו מתמודדים מאז גל הקיצוצים הנרחב של סוף 2012, ההנהלה מתעקשת לפטר עיתונאים/יות נוספים/ות (ומתחילת השנה כבר החלה בהליכים של "פיטורי צמצומים" במקרים בודדים). במקביל לפיטורים, ההנהלה מביאה ספקי תוכן חיצוניים בסכומים לא מבוטלים כגון הבלוג "חדר 404". עמדת הוועד היא שהפיטורים אינם נחוצים ורק יפגעו שוב ביכולתנו לעשות עבודה עיתונאית מקצועית, ושחיסכון בהוצאות ניתן להשיג בדרכים אחרות — בהן למשל הקפאה של דמי הניהול הנדיבים שמושכים בני משפחת שוקן, בשנים טובות ובשנים רעות. לכן העברנו כבר לפני כמה שבועות לממונה על יחסי העבודה ולהנהלה הודעה על השבתה, וכיום ביכולתנו לנקוט צעדים ארגוניים לפי הצורך. אסיפת העובדים היא הגוף שיכריע אם לשבות.

כפי שבוודאי שמעתם, ההנהלה מנהלת משא ומתן בנוגע לאפשרות של העברת המערכת לחולון. רבים מכם ענו על סקר שהעברנו כדי לדעת מהן עמדותיכם והצרכים שלכם בסוגיה זו (ובאחרונה הועבר גם סקר נוסף מטעם ההנהלה), אך עדיין לא הצלחנו לקבל מההנהלה תשובות לשאלות בסיסיות כמו כמה עובדים/עיתונאים מתוכננים לעבור לבניין החדש, וגם הסדרי הנסיעות ושאלות נוספות הנוגעות לתנאי העבודה שלנו נותרו פתוחות.

בעיה נוספת נוגעת לצלמי העיתון, ששכרם נפגע קשות בחודשים האחרונים מהקיצוצים בתקציב שכר הסופרים של המערכת — עד כדי כך שחלקם משתכרים בחודש סביב שכר המינימום, ובמקרים מסוימים אף פחות מכך. זאת בשעה שהמערכת ממשיכה לשלוח צלמים חיצוניים למשימות צילום, ומשלמת לצלמים חיצוניים תמורת שימוש בתמונותיהם, לפעמים סכומים גדולים מתעריף השכר המשולם לצלמים שלנו תמורת משימת צילום.

בעניין עכבר העיר אונליין: לאחר סגירת "עכבר העיר" המודפס ופיטורי כל עובדיו, סוגרת ההנהלה גם את האתר "עכבר העיר אונליין", כדי לפתוח אותו מחדש כחברה חדשה, חיצונית, עם שותף — הפרסומאי תמיר יולביץ׳: "הארץ" יחזיק ב־60% מהבעלות, יולביץ׳ ב־40%, אך הוא זה שינהל את האתר. אנחנו דרשנו מההנהלה לקיים דיון מיוחד בעניין זה, כדי שנוכל לוודא שנשמרת רציפות זכויותיהם ותנאיהם של עובדי האתר שייקלטו בחברה החדשה.

בכל הנושאים שעומדים על הפרק אנו נתקלים בגרירת רגליים מצד ההנהלה, ולעתים גם בהפרה של הסכמות בעל־פה שאליהן הגענו בעבר. כדי לשמור באופן אפקטיבי על הזכויות ותנאי העבודה שלנו אנו זקוקים להסכם קיבוצי. עד היום דחתה ההנהלה על הסף כל דיון באפשרות כזו, בלי קשר לתוכן ההסכם, אבל אנחנו בוועד הגענו למסקנה שהפעם אסור לנו לוותר.

ניפגש ביום שלישי הקרוב ב־16:00 בקומת הדסק של בניין הארץ. נוכחותכם הכרחית.

ועד העיתונאים
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.