לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
עיתונאי הארץ ודה־מרקר
המעבר לארגון העיתונאים
חבר הוועד אריאל גוטליב, הפעיל בתנועת מאבק סוציאליסטי, מסביר על המעבר מאגודת העיתונאים לארגון העיתונאים על רקע כוונת העובדים להיאבק להשגת הסכם קיבוצי, ומדגיש כי יהיה צורך לפעול להבטחת ייצוג והכרעה דמוקרטיים בארגון
1,546

1,546

בשבועות האחרונים מקיימים עיתונאי ועיתונאיות "הארץ" ו"דה־מרקר" דיונים ואסיפות לגבי מעבר התארגנות העובדים מאגודת העיתונאים של תל־אביב לארגון העיתונאים המסונף להסתדרות.

את ועד העובדים של עיתונאי "הארץ" ו"דה־מרקר" הקמנו עוד בשנת 2007, אך מסיבות שונות לא הצלחנו עדיין להשיג הסכם קיבוצי. סיבה מרכזית אחת היא היעדר גב ארגוני מספק מצד אגודת העיתונאים.

בינואר 2012 הוקם במסגרת ההסתדרות ארגון העיתונאים החדש, על רקע המשבר בענף העיתונות, והוא הצליח מאז לאגד עיתונאים ועיתונאיות בכ־20 כלי תקשורת שונים ולהוביל מאבקים חשובים בענף.

לארגון החדש הובטחה אוטונומיה משמעותית יותר ביחס לוועדים ואיגודים אחרים המסונפים להסתדרות, ועצם ההתארגנות המשותפת של שורה ארוכה של התארגנויות בענף עשויה לסייע ליצור כוח משמעותי, שיוכל לעזור הן להשגת הסכם קיבוצי ולשיפור תנאי העבודה ב"הארץ" והן להתמודדות מוצלחת עם האתגרים והאיומים העומדים בפני כלל העובדים בענף העיתונות.

מהסיבות האלו, ובעקבות תקופה ארוכה של חוסר שביעות רצון מעמדותיה ומהתנהלותה של אגודת העיתונאים, שהופכת עצמה יותר ויותר לגוף בלתי רלוונטי, כמה מחברות וחברי ועד העיתונאים והעיתונאיות יזמו את הדיון בעניין המעבר.

באסיפת עובדים שהתקיימה ב־10 בפברואר הוחלט בהצבעת רוב על עזיבת האגודה. במהלך הדיון הוצגה עמדת הרוב בוועד, המצדדת במעבר לארגון העיתונאים, וכן עמדות מיעוט מקרב חברי הוועד ועיתונאים נוספים המצדדים בהישארות באגודה או במעבר לארגון כוח לעובדים.

במהלך הדיונים הבהרנו כי הוועד עומד על העיקרון שגם עובדים ועובדות שלא יצטרפו אישית לארגון העיתונאים החדש יוכלו להמשיך לבחור ולהיבחר לוועד העובדים, וזאת כחלק מהמאמצים לשמור על האחדות בין כלל העובדים והעובדות בעיתון. כמו כן, אני הדגשתי את תמיכתי במעבר לארגון העיתונאים מעל לכל בשל החשיבות של היותנו מאורגנים יחד עם הרוב המכריע של הוועדים בענף, מהסיבות שצוינו.

תהליך דמוקרטי

במסגרת האסיפה אמנם הוחלט שלא לקיים בינתיים הצבעה באשר לזהות ארגון העובדים שאליו נעבור, אך במקום זאת הוסכם להכריע באמצעות מאמצי החתמה של עובדים על טופסי הצטרפות, עד להשגת הכמות הדרושה להעברת היציגות לארגון אחר. ב־27 בפברואר הכריז ארגון העיתונאים על יציגות רשמית.

לצערי, חברי הוועד אהוד עין־גיל, תומא אפלבאום וחיים לוינסון פרשו מחברותם בוועד בתגובה למעבר לאחר שעמדתם לא התקבלה. בהתחשב בתרומה החשובה שלהם לוועד עד כה, קראנו להם לחזור בהם מהפרישה ולהישאר בוועד תוך בחירת השתייכות ארגונית כרצונם.

במהלך הדיונים עלו גם טיעונים לגיטימיים וחשובים לגבי אופי ההסתדרות ומידת הדמוקרטיה וחופש הפעולה שיינתנו לוועד כחלק מארגון העיתונאים במסגרתה.

ברור לדעתי שארגון העיתונאים מייצג את התחדשות העבודה המאורגנת בענף, ומכיל את קבוצות העובדים והפעילים המרכזיים שהובילו את המאבקים החשובים בענף בשנתיים האחרונות. עם זאת, בהחלט נצטרך לעשות כל מאמץ כדי להבטיח שהארגון יפעל באופן דמוקרטי וישקף באופן מלא את הרצונות והאינטרסים של החברות והחברים בו.

העובדה שעד היום לא נערכו בחירות למוסדות הארגון מדגישה את הצורך לפקוח עין. בינתיים הובהר לנו שישנה כוונה לקיים את הבחירות בחודשים הקרובים, כמובן בהשתתפות עובדי הארץ ודה־מרקר, ונצטרך לעמוד על כך שזה אכן יקרה בהקדם האפשרי.

כמו כן עלינו לדרוש (ואף להתעקש שהדבר ייקבע בתקנון הארגון) שכל משא־ומתן יתנהל באופן שקוף לחלוטין וההכרעה לגבי כל הסכם קיבוצי תובא לדיון ולהצבעה בקרב קבוצת העובדים הרלוונטית. בנוסף חשוב להבטיח כי יתקיים דיון דמוקרטי על קווי המדיניות ודרכי הפעולה סביב מהלכים ארגוניים משמעותיים ושביתות, ושהפסקתם תהיה תלויה בהסכמה דמוקרטית.

צעדים אלה יוכלו להכין את ארגון העיתונאים כולו למאבקים הקשים הצפויים על עתיד העובדים והעובדות בענף העיתונות.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.