הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המחאה בטורקיה
סולידריות עם מפגיני טאקסים!
אלימות המשטרה עוררה עוד הפגנות, אך תנועת המחאה על פרשת דרכים
1,413

לאחר הפינוי האלים של המפגינים מפארק גֶזי אתמול באיסטנבול, התחדשו ההפגנות נגד ממשלת ארדואן והן ממשיכות להיתקל באלימות קשה מצד המשטרה. אלפי בני־אדם לקחו חלק בהפגנות לאורך הלילה האחרון, והקימו בריקאדות כדי לחסום את זרימת כוחות המשטרה.

התאגדויות העובדים KESK ו־DİSK, שתיים מארבע התאחדויות האיגודים הגדולות בטורקיה, שמאגדות יחד כ־567 אלף עובדים, הכריזו על שביתת מחאה מחר (שני) בתגובה להתקפות על המפגינים, שכוללות שימוש מסיבי בגז מדמיע, תותחי מים, רימוני הלם וקליעים מצופי גומי. בהצהרה של DİSK נכתב בין השאר כי "ב־20 הימים האחרונים בטורקיה נהרגו 5 בני־אדם, כמעט 7,000 נפצעו, 15 איבדו את עיניהם. 50 עדיין מוגדרים כפצועים קשה. אלפי אנשים נעצרו על־ידי המשטרה. בכל הערים זרמו מיליוני בני־אדם לרחובות בדרישה שהממשלה תתפטר".

למרות האולטימטום של ארדואן והאלימות הרבה מצד הממשלה, המפגינים לא מתקפלים, ומתכננים לפעול להרחבת ההפגנות, בייחוד כעת, שעה שארדואן מגייס תומכים לעצרות הזדהות המוניות עם הממשלה.

עם זאת, למרות אומץ לבם של המפגינים ולמרות ההתגייסות להפגנות בתגובה לאלימות המשטרה, הנסיגה היחסית בתנועת המחאה לאורך השבוע שעבר היא תמרור אזהרה. התנועה לא הצליחה בינתיים לאמץ מסרים רחבים יותר, ובייחוד דרישות חברתיות רחבות (כמו התייחסות לשכר המינימום והתנגדות להתקפות על עובדי המגזר הציבורי, וכדומה), והמסרים המרכזיים שלה נותרו מצומצמים יחסית, בעיקר סביב פארק גזי, אלימות המשטרה וארדואן עצמו. עובדה זו נהפכה למגבלה משמעותית בפני היכולת של המפגינים לפנות לחלקים רחבים יותר בחברה לטובת מאבק נגד הממשלה ולמען שינוי חברתי.

על הרקע הזה, תנועת המחאה נמצאת על פרשת דרכים. העובדה שאלפים נהרו לרחובות בתגובה לאלימות המשטרה בסוף השבוע האחרון מעידה על הפוטנציאל שקיים להמשך בנייה של המאבק, אבל קיימת גם סכנה ממשית שאם ההפגנות לא יצליחו לאמץ מסרים חברתיים־מעמדיים רחבים יותר, ממשלת ארדואן תצליח לבודד ולדכא אותן, לפחות בסבב הנוכחי. האתגר הזה מדגיש את החשיבות שבחידוד ובהרחבת המסרים, במהלכים נחרצים מצד ארגוני העובדים, ובמהלכי סולידריות עם המפגינים.

בואו נבהיר לשגרירות טורקיה בישראל מה אנחנו חושבים על דיכוי המחאה ונציף אותם בהודעות מחאה וסולידריות עם המפגינים!

Tayyip İstifar! ארדואן, תתפטר!

דף הפייסבוק של השגרירות
טלפון: 03.524.11.01
מייל: [email protected]


תנו לייק בפייסבוק לתנועת האלטרנטיבה הסוציאליסטית בטורקיה | בקרו באתר שלהם
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.