בלי פתרון לסכנת ההדבקה, בלי מענה לצרכים החינוכיים
ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
חוק המשילות
התשובה של הממשלה לזעם החברתי – חוק סתימת הפיות
מטרת "חוק המשילות" היא לעזור לממשלה לשרוד גם ללא תמיכה ציבורית, ולפגוע בזכות של הציבור הערבי בישראל לבחור ולהיבחר
1,530

המדיניות של ממשלת ההון וההתנחלויות מעוררת עוד ועוד זעם כשהיא משיקה עוד התקפות וגזירות כנגד עובדים, עניים, סטודנטים, ערבי הנגב — והרשימה הולכת ומתארכת... עבור ממשלת ההון, ההתנגדות לגזירות היא סכנה או כפי שהסביר נתניהו עצמו: "האיום הגדול ביותר זה הגלים הפופוליסטיים... גל של התנכלות לסקטור הפרטי שסוחב את המשק, גל שרואה בעשיית רווחים פשע". הגלים שמהם מפחד נתניהו הם גלים של מחאה ומאבקים נגד הטייקונים ועושי דברם בממשלה, שעוד צפויים להתחזק ולהתרחב.

כששר האוצר לפיד טוען ש"עוד לא נולד המגפון שישמעו אותו בתוך ישיבת הממשלה", הוא מנסה לשכנע אותנו שאין לנו באמת סיכוי לעצור את הגזירות שהם מפילים עלינו, אבל אנחנו יכולים לגרום לממשלה הזאת לרעוד מפחד... וגם הם יודעים את זה.

לכן הם מנסים להשתיק אותנו — זוהי בדיוק המטרה של "חוק המשילות" האנטי־דמוקרטי, מבית מדרשה של "יש עתיד", שאושר בתחילת יולי בקריאה טרומית בכנסת.

לפי ההצעה של "יש עתיד", הממשלה תמשיך לכהן עד סוף מרץ גם אם לא הצליחה להעביר את התקציב בכנסת. בשביל להפיל ממשלה בהצעת אי־אמון יידרש רוב מיוחס של 65 ח״כים, לעומת 61 כיום. גם אם יהיו 65 ח״כים ויותר שתומכים בהפלת הממשלה, היא תמשיך לכהן אם המתנגדים לא יצליחו לגבש ממשלה חלופית. חוק ה"משילות" מאפשר אם כן לממשלה חסרת תמיכה להמשיך לפעול!

הצעת חוק דומה של "ישראל ביתנו" כבר עברה בכנסת בקריאה טרומית בתחילת מאי. באחרונה הסירה סיעת "יש עתיד" את הצעתה מסדר היום לטובת קידום הצעת החוק של "ישראל ביתנו", שהפכה להיות להצעה מטעם הקואלציה ושאושרה בקריאה ראשונה בכנסת אתמול, 31 ביולי.

כוונות גזעניות מאחורי הצעת החוק

הסעיף המרכזי שמשותף להצעות החוק של "יש עתיד" ו"ישראל ביתנו" הוא העלאת אחוז החסימה מ־2% ל־4%, כלומר כ־5 מנדטים! הסעיף נועד בבירור לפגוע בייצוג של המפלגות הערביות, ולכפות עליהן לרוץ ברשימה משותפת או להימחק.

זה שנים ש"ישראל ביתנו" מנסה להעביר הצעות חוק שיקשו על האזרחים הערבים בישראל לבחור ולהיבחר, וכעת, בעזרתה הנדיבה של "יש עתיד", החלום הגזעני של "כנסת ללא ערבים" מתקרב והולך. גם הייצוג של חד״ש, ואפילו של מרצ שמתנדנדת סביב 5 מנדטים בעשור האחרון, כלל לא מובטח. מעבר לכך, עליית אחוז החסימה תקשה על "מפלגות מחאה" שעוד צפויות לקום בשנים הקרובות להיבחר לכנסת ולזכות בהשפעה ציבורית.

לממשלה אין שום כוונה להפסיק את ההתקפות עלינו — כפי שמודים גם בבנק ישראל, תקציב הגזירות החדש הוא רק ההתחלה. התשובה של הממשלה לזעם האדיר שמדיניות הגזירות יוצרת (מדיניות שבמשך שנים מביאה להידרדרות בתמיכה במפלגות הממסד הקפיטליסטיות) היא לסתום לנו את הפה ולהקשות עלינו להילחם בה ולהחליף אותה. החוק האנטי־דמוקרטי הזה הוא עוד גזירה בסל הגזירות הגדל והולך של הממשלה, וגם הוא צריך להיענות בהתנגדות נחרצת מצד כל התארגנויות המחאה החברתית, ארגוני העובדים וארגוני הסטודנטים.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.