הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
גוזרים עלינו קופון
תוכנית התייעלות: להלאים את טבע
ענקית התרופות שחלבה מיליארדים בהטבות מס וגרפה רווחי שיא בשנים האחרונות, מתכוונת לפטר אלפי עובדים, מהם מאות בישראל, ולהעביר ייצור לחו״ל ■ יו״ר ועד עובדי "טבע טק": מוכנים לשביתה
2,426

טבע סגרה את השנה שעברה עם רווח עצום של 1.66 מיליארד דולר — קרוב ל־6 מיליארד שקל. היא שילמה בישראל רק 0.3% מס. גם בחמש השנים שקדמו לכך קיבלה טבע הטבות מס בהיקף של כמעט 12 מיליארד שקל וקצרה רווחי שיא. התירוץ שניתן לשוד כספי הציבור היה יצירת מישרות במשק.

ביום חמישי האחרון הודיע דירקטוריון טבע על הכוונה לחסל 5,000 מישרות ברמה העולמית עד לסוף השנה הבאה, מתוכן כ־800 בישראל. פיטורים המוניים צפויים גם בצרפת, בגרמניה ובהונגריה. הפיטורים הראשונים אמורים ככל הנראה להתבצע כבר בחודש הבא.

איקה אברבנאל, סמנכ״ל בכיר לתיאום פעולות טבע בישראל, הכחיש בתוקף שההחלטה מיועדת גם להפעיל לחץ נגד הדרישות להעלות את גביית המסים מהחברה המסחרית הגדולה בישראל. הוא טען שמאחורי ההתקפה הבינלאומית על עובדי החברה עומדים שיקולים בינלאומיים, ובהם "זחילת שכר לפי הסכמי עבודה קיבוציים בישראל ובעולם" כפי שהסביר ל־TheMarker, שם צוין גם כי דירקטוריון טבע בוחן אפשרויות לסגור קווי ייצור בישראל ולהסיט אותם למזרח הרחוק, ל"מקומות שבהם אין איגודי עובדים חזקים ושהרגולציה בהם חלשה יחסית".

חבר הדירקטוריון, חיים הורביץ, בנו של המנכ״ל לשעבר, הרגיש חופשי יותר לתרץ את הפגיעה בעובדים ב"תשלום עכשיו של המסים [על הרווחים] הכלואים, וגם העלאת מס החברות". ואם זה לא היה ברור, אז כדי להדגיש את המסר לפיו הפיטורים הם "תג מחיר" על העלאות המסים הצפויות בשנה הבאה בעקבות הלחץ הציבורי, הוא הוסיף: "העלאת המסים זה מה שרצו ההמונים... נשלם עוד 600 מיליון שקל מס בישראל" ("כלכליסט", 13.10). הקוזאק הנגזל!

על חובות המס מ"הרווחים הכלואים" כל תאגידי הענק כבר קיבלו תספורת ענקית — במקום כפל־קנס — במסגרת חוק הרווחים הכלואים, וטבע עצמה נמצאת במשא ומתן מול רשות המסים כדי להפחית עוד יותר את הסכום שתשלם. ההעלאה המזערית במס החברות המרבי, שעדיין יהיה נמוך אפילו ממה שהיה בתקופת ממשלת אולמרט, בכל מקרה לא נוגעת ישירות ליצרנית התרופות, שעדיין מובטחות לה ההנחות במסגרת החוק לעידוד השקעות הון. הורביץ מתלונן על העובדה שטבע עשויה אולי להידרש לשלם 10% מהרווחים שלה כמס חברות בשנה הבאה!

"מוכנים לשביתה"

בדירקטוריון טבע חוששים, בצדק מבחינתם, שבמצב הזה עובדי החברה, בגיבוי ציבורי חזק, לא יסכימו לספוג את ה"התייעלות" המתוכננת. הנהלת החברה כבר הורתה בינתיים על הגברת קצב הייצור של תרופת הקופקסון (שמכירותיה מתורגמות לכמחצית מרווחי החברה), כדי להגדיל מלאים לקראת אפשרות של שביתה. נוכח הזעם החברתי בנושא, שוחררו גם הודעות לתקשורת שמכחישות את הפרטים על היקף הפיטורים שדובר, בניסיון להדוף את הלחץ.

יו״ר ועד עובדי מפעל "טבע טק" ברמת חובב, אבי זוהר, אמר אתמול, שני, בראיון לתוכנית "לילה כלכלי" בערוץ 10 כי העובדים שם מוכנים לצאת לשביתה כוללת אפילו של שלושה חודשים. סכסוך העבודה ב"טבק טק" הוכרז על רקע סירוב ההנהלה בחודשים האחרונים לחתום הסכם קיבוצי חדש שישפר את תנאי השכר הגרועים במפעל, אך זוהר מקשר את המאבק הזה לצורך במאבק כללי נגד הפגיעה בעובדי טבע. הוא התייחס לשאר המפעלים והאתרים של טבע: "אם טבע טק תנצח במאבק, מחר כפר סבא תתעורר, פתח תקווה תתעורר, לנטקס ועוד מספר מפעלים... אם לא נצליח, זה הולך להיות מפעל של עבדות". הוא הוסיף כי אם טבע "רוצה כל כך להתייעל, יש לה את הבכירים שלה שמרוויחים הון תועפות". ראוי לציין שמנכ״ל טבע, ג׳רמי לוין, הרוויח בשנה שעברה מיליון ורבע שקל בחודש.

היום אמורה להתכנס ישיבה של הנהגת ההסתדרות בתל־אביב, אליה מוזמנים נציגי עובדי טבע בנוסף לעובדי בז״ן, שהתבשרו בתחילת השבוע שההנהלה מתכננת לשלוח 240 מהם הביתה. כמו במפעל פלקסטרוניקס באופקים, שם פוטרו כחמישים עובדים בימים האחרונים, גם בבז״ן התירוץ לפיטורים הוא הפסדים לכאורה. אלא שבמקום להכריז שההסתדרות מתייצבת כחומה בצורה נגד הפגיעה בעובדים בכל אותם המקומות, ורואה בגל הפיטורים המתוכנן בטבע מהלך ציני במיוחד שלא יקום ולא יהיה, יו״ר ההסתדרות עופר עיני הבהיר שהוא לא מוכן אפילו להניח על הפרק את האפשרות של צעדי שביתה בשלב הנוכחי והצהיר כי "ניכנס עם הנהלות החברות למו״מ ואני מקווה שבסוף המספרים יהיו הרבה יותר קטנים". איזה שודד לא יקפוץ על מציאה כזו — נציג הנשדדים מודיע שלא תהיה התנגדות לעצם השוד ומבקש רק "לדבר על זה" בתקווה לשכנע את השודד שירסן את עצמו.

"אתם נותנים לגיטימציה להנהלות, אחר־כך אתם מתפלאים למה [בהנהלות] עושים שרירים?", כתב באחת התגובות בדף הפייסבוק של ההסתדרות דניאל עובדיה, חבר ועד עובדי "טבעול", שהתארגנו בהסתדרות לפני כשלוש שנים.

עיני, בראיון לגלי צה״ל אתמול, אמר כי "אם חברה מרוויחה לא מעט, כמו שטבע מרוויחה, ומעיזה לפטר עובדים זה נותן סמן ימני לכל שאר החברות שאפשר לפטר עובדים". זו רק חצי מהאמת. שאר החברות יקבלו ביטחון לפטר יותר אם הן יראו "שאפשר". מה קובע אם אפשר? מה קובע אם הנהלה שמעוניינת לפטר משיקולי רווח גם תוכל להוציא את הרצון לפועל? אם אין מי שמונע ממנה. החשש מהזעם שמתפתח בציבור עשוי למשל לעכב ולרסן את ההנהלה במידה מסוימת. אך הדבר המכריע הוא מה שהעובדים יעשו.

יו״ר ועד עובדי טבע־טק הצביע בצורה חדה על הכיוון הדרוש למאבק כדי להדוף את הפגיעה המתוכננת בעובדים. 11 ועדי העובדים במפעלי טבע בארץ מסוגלים לטרפד לחלוטין את כל תוכנית הפיטורים, בוודאי אם יבהירו שהם מוכנים גם להשבית את ייצור הקופקסון וייקראו לשאר ההסתדרות ולציבור הרחב לתמוך במאבק הזה לצדק חברתי. אסיפות עובדים נחוצות לדיון במצב ובצעדים אפשריים להמשך, ויש צורך בהקמת ועד פעולה ארצי של כלל עובדי טבע בישראל. העובדים יוכלו לחזק את תוקף האיומים שלהם אם יפעלו גם בניסיון ליצור שיתוף פעולה ותיאום של צעדים עם עובדי טבע במפעלים בחו״ל.

תוכנית התייעלות

ההודעה על הפיטורים חושפת פעם נוספת את המיתוס הניאו־ליברלי שגורס כי העברת מיליארדים על גבי מיליארדים מכספי הציבור לאלפיון העליון של התאגידים תביא ליצירה אפקטיבית של מקומות עבודה. בקיזוז המישרות שיחוסלו, בדרך של פיטורים והסדרי פרישה מוקדמת, טבע הוסיפה בערך 440 מישרות חדשות בלבד מאז 2008. זה לא הפריע למשרדו של שר הכלכלה, נפתלי בנט, שהודיע על תמיכתו בפיטורים, להבהיר שטבע לא תידרש להחזיר אפילו חלק סמלי מהמיליונים שקיבלה ב"בונוסים" בשנים האחרונות על קליטת עובדים חדשים.

בקיץ האחרון, כשהתפרסמו הנתונים על הטבות המס לתאגידים הגדולים, הסברנו שהמדינה מסבסדת בפועל מכספי משלמי המסים כל מישרה קיימת בטבע, כולל עובדי הקבלן, בכ־16 אלף שקל לחודש. ללא עובדי הקבלן, הסכום מגיע ל־22 אלף שקל לחודש על כל אחת מ־7,400 המישרות של טבע בישראל.

תוכנית ההתייעלות הטובה ביותר שהעובדים וההסתדרות יכולים לקדם, גם נוכח האיומים להעביר קווי ייצור לחו״ל, היא הלאמתה של טבע, תוך פיצוי של המשקיעים הקטנים שהשקיעו ב"מניה של המדינה". כך, יצרנית תרופות לא תצטרך להיות פרה־חולבת לרווחים ומסחטת כספי ציבור. מעבר לניהול ופיקוח ציבוריים ודמוקרטיים יוכל לאפשר ניהול מקצועי ויעיל יותר, למשל ללא בזבוז על משכורות עתק לבכירים. דירקטוריון ציבורי יוכל להיות מורכב כך ששליש ממנו ייבחר על־ידי העובדים, שליש על־ידי ארגוני עובדי מערכת הבריאות ושליש על־ידי משרד הבריאות. שכר חברי ההנהלה והדירקטוריון יצטרך להיות מוגבל לשכר הממוצע של העובדים. ובמקום לחלק דיבידנדים, הכנסות עודפות יוכלו לשמש לטובת השקעה במערכת הבריאות הציבורית הקורסת ולמחקר ופיתוח רפואיים, כחלק מתוכנית סוציאליסטית להשקעה ופיתוח של המשק באופן דמוקרטי ולרווחת הכלל.

אנחנו אומרים:

■ התנגדות מוחלטת לכל תוכנית לפיטורי עובדים בחברת טבע.

■ הכרזת סכסוך עבודה וכינוס אסיפות עובדים לדיון במצב ובצעדים אפשריים להמשך מצד הוועדים וההסתדרות.

■ הקמת ועד פעולה ארצי של כלל עובדי טבע בישראל וקידום תיאום פעולות עם עובדי טבע בחו״ל.

■ ביטול החוק לעידוד השקעות הון וכל הטבות המס לתאגידים הגדולים, ומעבר להשקעה ממשלתית ישירה ביצירת מישרות.

■ להלאים את טבע, תוך מתן פיצוי למשקיעים על בסיס צורך כלכלי מוכח, ולהעבירה לניהול ופיקוח ציבוריים ודמוקרטיים.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.