הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הבחירות לרשויות המקומיות
ירושלים: שני מועמדי ממשלת ההון
ההתארגנות החדשה "ירושלים לא שותקת" מנסה להציע אלטרנטיבה לשאר הרשימות, אך למרבה הצער לא תתמודד בבחירות
1,357

ראש העיר המיליונר של ירושלים, ניר ברקת, מנסה ליצור לעצמו תדמית חיובית וצעירה כדי לגייס מצביעים לקראת הבחירות העירוניות ב־22 באוקטובר. מעבר לכל התרגילים היחצניים, ברקת עסק בשנים האחרונות בניסיון להביא לעיר "אוכלוסיות חזקות" במקום להשקיע בפיתוח של העיר לטובת תושביה. במקביל הוא העסיק אלפי עובדי קבלן בעירייה, קידם מדיניות הרסנית של בניית התנחלויות ואפליית התושבים הפלסטינים במזרח העיר. באופן כללי הוא המשיך את המדיניות של ממשלות ההון.

משה ליאון, המתמודד מול ברקת על ראשות העירייה, הוא בכלל עסקן מגבעתיים הנתמך על־ידי יו״ר "ישראל ביתנו", אביגדור ליברמן, ויו״ר ש״ס, אריה דרעי. מאז כהונתו כמנכ״ל משרד ראש הממשלה בקדנציה הראשונה של נתניהו, ליאון היה שותף להובלת תהליכי הפרטה במשק. הוא עמד בראש ועדה ציבורית שהמליצה להפריט את בתי החולים הציבוריים ונשכר על־ידי החברה הממשלתית לאוטומציה במטרה להפריט אותה. גם הטייקון יצחק תשובה שכר אותו לצורך ייצוג במשא ומתן על הסדר החוב המפוקפק של "דלק נדל״ן". בדומה לברקת, גם ליאון מתחייב לטפח את מפעל ההתנחלויות במזרח ירושלים.

הסיעות המקומיות של "מרצ" ו"העבודה" הציגו רשימה משותפת ומנהלות קמפיין אנטי־חרדי. בעוד שמדובר במפלגות שמתיימרות להציב אלטרנטיבה למדיניות הניאו־ליברלית של נתניהו, שתיהן ישבו בקואליציה של ברקת (נציגי "העבודה" היו חלק מהרשימה שלו בבחירות הקודמות) והן תומכות בו גם הפעם, לאחר שוויתרו סופית על הצבת מועמד מטעמן. יו״ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ׳, הוציאה מכתב הקורא לתומכי המפלגה להתגייס להיבחרותו של ברקת לראשות העיר — מה שעולה בקנה אחד עם תמיכתה רבת השנים בראש העיר הניאו־ליברל של תל־אביב, רון חולדאי.

למרבה הצער, אף אחת מהרשימות בירושלים בבחירות הקרובות לא מציעה אלטרנטיבה רצינית ולא מייצגת את המצוקות והאינטרסים של המשפחות העובדות והעניות, של הצעירים ושל הגמלאים משני צדיה של העיר הענייה והמוזנחת. אף רשימה אינה מקדמת התנגדות חד־משמעית למדיניות הניאו־ליברלית ולגזירות ממשלת ההון, ל"הפרד ומשול" בין התושבים ולהתעמרות בתושבי מזרח העיר, ואינה נאבקת בצורה ברורה למען השקעה מסיבית בשירותי העירייה ובתשתיות לטובת כלל התושבים, כולל השקעה שירותי הרווחה והחינוך, ובדיור ציבורי עירוני, מטופח וזול.

"ירושלים לא שותקת"

על רקע הוואקום הפוליטי שנוצר, התארגן ניסיון להקים רשימה אלטרנטיבית לקראת הבחירות תחת הכותרת "ירושלים לא שותקת". בכנס ההקמה ב־12 באוגוסט השתתפו קרוב ל־70 איש, מזרחים ואשכנזים, יהודים וערבים, ובהם פעילים ופעילות חברתיים מקומיים, בפרט מהתנועות "המעברה", חד״ש, תראבוט ו"מאבק סוציאליסטי".

בהצהרת הכוונות שלה קראה "ירושלים לא שותקת" להיאבק למען שוויון בהקצאת משאבים בחינוך, בבנייה, בבריאות ובתחבורה, למען העסקה ישירה בעיר ונגד מדיניות של "הפרד ומשול" וגזענות.

היוזמה להקמת התארגנות רחבה מהסוג הזה הייתה בהחלט מרעננת וחשובה כנקודת התחלה. מובן שקבוצה של עשרות פעילים, מחויבים ונחושים ככל שיהיו, לא תוכל להשיג את אותן המטרות מבלי להצליח לגייס לפעולה עוד אלפים מתושבי העיר, כך שמשימה מרכזית שלה היא לפעול כדי לגייס פעילים ותמיכה מקרב אותן שכבות שנפגעות ממדיניות הממשלה והעירייה.

קמפיין בחירות יכול היה להיות הזדמנות טובה לכך, אך סביב אסיפה קטנה יותר שהתקיימה ב־22 באוגוסט, חודשיים לפני מועד הבחירות, הביעו פעילים חשש שהתמודדות למועצת העיר תביא לבזבוז משאבים ואנרגיה שלא יועילו בפרק הזמן הקצר שנותר. בהצבעה צמודה הוחלט שלא להתמודד.

אין ספק שגיוס חתימות ותרומות כספיות הוא לא עניין שאפשר להקל בו ראש, אך במקרה הזה, עשרות פעילים היו מסוגלים לעשות זאת דרך פעילות שטח ופניות ברשתות החברתיות וכך גם להרים פרופיל ולהבהיר שמדובר בהתארגנות רצינית שמחפשת להציע חלופה אמיתית לשאר הרשימות ולהוביל שינוי.

גם אם הרשימה לא הייתה מצליחה לגייס כמה אלפי קולות כדי להכניס נציג למועצה, היא הייתה יכולה להיהפך לנקודת התייחסות עבור ציבור משמעותי, לקראת המשך של פעילות אופוזיציונית בשטח ביום שלאחר הבחירות.

בהיעדר רשימה שמקדמת את הרעיונות שפורסמו בהצהרת הכוונות של "ירושלים לא שותקת", מערכת הבחירות נסובה סביב השאלה מי מבין שני הפוליטיקאים הקפיטליסטים גרוע פחות — ברקת או ליאון. מאוכזבי ברקת, שהיו יכולים להטות אוזן קשבת לרעיונות של "ירושלים לא שותקת", נדחפים להתעלם מהבחירות בלית ברירה או אפילו לתמוך בעסקן ליאון.

אמנם ההזדמנות לארגן קמפיין ריצה למועצת העיר כבר מאחורינו, ובאופן מובן העובדה הזאת מקשה עכשיו על ההתארגנות לגייס אנשים לפעילות. אבל הזעם על מדיניות הממשלה לא נרגע, ולאחר הבחירות יתברר שוב ששום דבר מהותי לא השתנה בעירייה. לכן ל"ירושלים לא שותקת" יש עדיין פוטנציאל להיבנות כחזית אופוזיציה עירונית למדיניות העירייה והממשלה.

חזית כזו תוכל להיבנות דרך פעילויות הסברה ברחבי העיר והשתתפות במאבקים בעיר כמו מאבקי דיור, מאבק עובדי בית החולים הדסה, מאבק עובדי הוט או מאבק תושבי בית צפאפא, ובשאר המחאות החברתיות בעיר, במטרה לקדם את המאבק לצדק חברתי ושלום בעיר הענייה והמשוסעת.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.