הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סולידריות בינלאומית
מחאה נגד כליאת מנהיג עובדים בסין
יו״ר ועד עובדים נבחר במפעל לייצור רהיטים בדרום סין נאסר לאחר שהוביל שביתה של מאות עובדים נגד פיטורים
1,262

ב־23 בנובמבר מלאה חצי שנה למאסרו של וו גויז׳ון (Wu Guijun), חבר ועד נבחר של עובדי מפעל דיוויישין (Diweixin) בעיר שנז׳ן שבדרום סין.

במאי השנה פתחו 300 עובדי המפעל לייצור רהיטים בשביתה במחאה על סירוב ההנהלה לשלם להם פיצוי פיטורים מלאים בעקבות סגירת המפעל.

חודשיים לפני השביתה, חוק חדש המחייב תאגידים לשלם פיצויי פיטורים במקרה של סגירת מפעל נכנס לתוקף בסין, כחלק מניסיון של המשטר לפייס את הזעם של העובדים על תנאי העבודה המידרדרים. ב־23 במאי צעדו כמה מאות מעובדי המפעל למשרדי הממשל המחוזי בשנז׳ן בדרישה לאכוף את החוק החדש על הנהלת המפעל הפרטי, אך בתגובה עצרה המשטרה דווקא את העובדים.

קרוב ל־200 מהם שוחררו לאחר כמה ימים, אך נציגי העובדים נאסרו לתקופה ממושכת. שניים מהם שוחרר לבסוף ב־29 ביוני. וו גויז׳ון הוא היחיד שנותר במעצר, ובימים אלה הוא צפוי לעמוד למשפט באשמת "ארגון התאספות והפרעה לתנועה", ועלול להיכלא למשך חמש שנים.

הדיקטטורה בסין חוששת מהתעצמות מאבקי העובדים בתקופה האחרונה. מאסרו הממושך של וו גויז׳ון נועד ככל הנראה להרתיע ממאבק את עובדי המפעלים האחרים באזור, שגם הם סובלים מפיטורים ופגיעה בשכר על רקע המשבר הכלכלי העולמי.

אתר האינטרנט ChinaWorker.info והשותפים של "מאבק סוציאליסטי" בסין ובהונג קונג (במסגרת התנועה הסוציאליסטית הבינלאומית CWI) יזמו יום מחאה בינלאומי ב־23 באוקטובר בקריאה לשחרורו המיידי של וו גויז׳ון ולהגנה על זכות העובדים בסין להתאגד ולשבות.

בתאריך זה התקיימו הפגנות מחאה מחוץ לשגרירויות סין ב־13 מדינות שונות בעולם, כולל בתאילנד, סינגפור, הודו, סרי לנקה, אוסטרליה, גרמניה, שוודיה, אירלנד וברזיל, במסגרת המאבק המתמשך לחיזוק ההתארגנות העצמאית של העובדים בסין.

הצטרפו למחאה הבינלאומית: הקדישו בבקשה כמה דקות כדי לשלוח הודעת מחאה לשגרירות סין בישראל עם הדרישה לשחרר לאלתר את וו גויז׳ון. את המכתב אפשר לשלוח לתיבת המייל של השגרירות בכתובת [email protected], עם העתק לתנועת מאבק סוציאליסטי בכתובת [email protected]

*   מהגיליון החדש של "עיתון המאבק"תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.