ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
תחפושת השינוי של ממשלת כיבוש קפיטליסטית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המאבק בשלטון ההון
הקפיטליזם נכשל – יש אלטרנטיבה סוציאליסטית
שורה של מחקרים כלכליים מצביעים על פשיטת־הרגל של השיטה הקפיטליסטית
1,226

שורה של נתונים שחושפים את פשיטת־הרגל של השיטה הקפיטליסטית נחשפו בתקופה האחרונה. כך למשל, מחקר חדש של קרדיט סוויס מראה כי למרות המשבר הכלכלי החריף, סך העושר בעולם הגיע ב־2013 לשיא של 241 טריליון דולר, וזאת בזמן שבחלקים גדולים מהעולם אנשים חיים ללא תנאי מחיה בסיסיים.

באירופה שיעור האבטלה מגיע לשיאים חדשים, והשכר במדינות רבות ירד בשנים האחרונות באופן דרמטי. במלים אחרות, העושר האדיר אינו מגיע לרובה של אוכלוסיית העולם ואינו מנוצל כדי לספק לאנשים תנאי חיים נאותים.

לפי המחקר, 72% מהעושר בעולם מרוכז בארה״ב, אלא שגם שם המצב הכלכלי של רוב האוכלוסייה הוא בכי רע. למשקי הבית האמריקאיים יש חוב גדול, והשכר של רוב האמריקאים נמוך — הוא כמעט שלא עלה מאז המשבר ב־2008. העושר שמרוכז בארה״ב, אם כן, נמצא בעיקר בידי מעטים שלהם נכסים פיננסיים רבים. עוד עולה מהמחקר כי בארה״ב הניעות הכלכלית־מעמדית היא הנמוכה ביותר בעולם, וכי הקשר בין המעמד הכלכלי של אדם למעמד הכלכלי של הוריו מתרופף רק אחרי עשרה דורות בממוצע.

גם בישראל מראים הנתונים באופן ברור שמצב העובדים מידרדר והולך, גם בתקופות של צמיחה כלכלית וכמובן בתקופות של האטה כלכלית. ניתוח של טבלאות השכר שפורסמו בחודש אוקטובר מראה כי למרות הצמיחה של העשור האחרון, שכר העובדים "תקוע" מאז 2003, וכי בחלק מהענפים במשק הוא אפילו ירד. הנתון הזה של קיפאון בשכר מראה בעצם על הידרדרות במצבם של העובדים בישראל. עובד שמרוויח אותה משכורת כמו לפני עשור נאלץ לשלם כיום על דיור, תחבורה, חשמל, מים ועוד שירותים ומוצרים רבים מחיר גבוה בהרבה. בהקשר הזה חשוב לזכור שבישראל עובדים הרבה יותר שעות ביחס לאירופה ואפילו לארה״ב.

שני המחקרים, העולמי והארצי, מראים שהמשאבים קיימים, אך מרוכזים אצל מעטים בלבד. באחרונה מצביעים שורה של כלכלנים קפיטליסטיים למהדרין, ואף מספר בעלי הון דוגמת ג׳ורג׳ סורוס, על העובדה הזאת, בתור עדות נוספת למבוי הסתום שבו נמצאת השיטה. אבל השינוי שהם מציעים הוא קוסמטי, ותכליתו למנוע מחאה של העובדים והעניים, ו"להחזיק" עד המשבר הבא. הטענה המרכזית שלהם היא שלמרות הבעיות שקיימות בשיטה הקפיטליסטית, אין לה תחליף.

אלא שיש אלטרנטיבה סוציאליסטית לשיטה הכלכלית הקיימת. אלטרנטיבה שבה המשאבים בעולם ינוהלו באופן דמוקרטי ומתוכנן לרווחת החברה כולה. אפשר להשיג זאת באמצעות העברת המוסדות הפיננסיים, משאבי הטבע והתאגידים לבעלות ציבורית, וניהולם הדמוקרטי לרווחת כלל האנושות. חשוב להדגיש כי לא נוכל להשיג שגשוג עבור האנשים העובדים והעניים ולנצל את המשאבים לרווחת כולם בלי לשנות את השיטה הכלכלית מהיסוד, ומבלי לקחת את ההון והכוח מידי ה־1%, המנהל כיום את החברה אך ורק למען האינטרסים של עצמו.

*   מהגיליון האחרון של "עיתון המאבק"תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.