הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
לעצור את המלחמה
מחאה בישראל בעקבות מחיר הדמים הקטסטרופלי של הפלישה לעזה
אלפים יצאו להפגין בימים האחרונים במוקדים שונים בישראל נגד מלחמת השולל של ממשלת הימין
1,622

עם תחילת הפלישה הקרקעית לרצועת עזה, והידיעות על הזינוק המטורף במספר ההרוגים — נכון לכתיבת שורות אלו, קרוב ל־600 הרוגים פלסטינים ו־27 הרוגים ישראלים — אלפי יהודים וערבים יצאו להפגין במספר מוקדים ברחבי הארץ בדרישה לעצור את המלחמה.

קרוב ל־5,000 מפגינים השתתפו בהפגנה שהתקיימה ביום שני (21.7) בנצרת בתום שביתת מחאה עממית שנערכה, ביוזמת ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, נגד המלחמה ובפרט לאות אבל וסולידריות עם הקורבנות ברצועת עזה. זו היתה ההפגנה הגדולה ביותר עד לשלב הזה נגד סבב המלחמה הנוכחי. המשטרה, שהגיעה בכוחות גדולים, סירבה לתת לה לעבור בשקט ותקפה מפגינים בגז מדמיע ובזרנוקי מים. 18 מפגינים נעצרו בתום ההפגנה ו־6 מפגינים נוספים נעצרו לאחר שהגיעו לתחנה המשטרה בה הוחזקו חבריהם.

ביום שבת האחרון הפגינו יותר מ־3,000 בכפר כנא שבגליל, קרוב לאלף הפגינו בתל אביב ומאות נוספים בחיפה. יום קודם התקיימה בחיפה הפגנה בת מאות משתתפים בעיר התחתית שפוזרה בברוטליות על־ידי המשטרה. מעל 30 מפגינים נעצרו.

למרות ההסתה הלאומנית והניסיונות מצד הממסד ומצד גורמי ימין קיצוני להשתיק כל ביקורת על המלחמה של ממשלת הימין, ולמרות ניסיונות המשטרה לטרפד הפגנות, מספר האנשים, יהודים וערבים, שיצאו למחות בימים האחרונים דווקא גדל.

פעילי ופעילות מאבק סוציאליסטי השתתפו בהפגנה נגד המלחמה שהתקיימה בכיכר הבימה בתל אביב. בהפגנה הסברנו כי מלחמת השולל של ממשלת נתניהו לא תפתור דבר וכי הפלישה הצבאית, המצור ומרחץ הדמים ברצועה לא יתרמו במאומה לביטחון הציבור הישראלי. בין הסיסמאות שקראנו יחד עם עוד מאות מפגינים סביבנו: ממשלה גזענית היא סכנה ביטחונית, השקרים של השלטון לא יביאו ביטחון, יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים, גנרלים ושרים שוב עושים מרחץ דמים, כסף לרווחה ולא לעוד למלחמה.

מול ההפגנה בתל אביב התארגנה הפגנת־נגד קטנה של גורמי ימין קיצוני שקראו קריאות נוסח "מוות לערבים" ו"מוות לשמאלנים", וניסו ללא הצלחה לחבל בהפגנה. כך גם לקראת סיום ההפגנה ניסה פעיל ימין רכוב על אופניים לפגוע במפגינים אבל המפגינים הדפו אותו ביעילות.

מאות יהודים וערבים הפגינו בחיפה

במקביל השתתפו מאות יהודים וערבים בהפגנה שהתקיימה במרכז הכרמל בחיפה. המשטרה ניסתה למנוע את קיום ההפגנה שהיתה אמורה להתקיים שבוע קודם, אך נאלצה לבסוף לאפשר אותה בעקבות עתירה לבג״ץ (שמרח זמן, אך לבסוף קיבל את העתירה).

לקראת ההפגנה הצטרף ראש עיריית חיפה יונה יהב להסתה הלאומנית נגד עצם קיום ההפגנה ופרסם בעמוד הפייסבוק שלו כי "בימים האחרונים הגיע אלינו מידע מודיעיני על כך שגורמים שמקורם מחוץ לעיר, בעיקר מכפרי המשולש והגליל, מתכננים להגיע היום ומחר להפגנות נגד צה״ל ומבצע 'צוק איתן'. כוונתם של המפגינים להתעמת באלימות עם גורמי הביטחון ולגרום להפרות סדר". מדובר בהסתה גזענית שנועדה לזכות את יהב בקרדיט על "פטריוטיות". לעומת זאת, יהב לא יצא נגד התארגנותם של גורמי ימין קיצוני שהגיעו מאזורים שונים בשביל לנסות לטרפד את ההפגנה באלימות וללבות את המתיחות הלאומית בעיר. הכנופיה הכהניסטית־פשיסטית של ברוך מרזל ואיתמר בן גביר הצפינה מההתנחלות בחברון וקראה לתומכיה מרחבי הארץ להגיע בשביל "להראות שחיפה יהודית". גם הראפר הגזען יואב אליאסי נענה לקריאה ועשה את דרכו עם תומכיו עד לחיפה. סך הכול גייס הימין קרוב לאלף איש להפגנת־הנגד.

במהלך ההפגנה זרקו פורעי הימין הקיצוני אבנים על המפגינים נגד המלחמה, על אוטובוסים של מפגינים שהגיעו מיישובים סמוכים, ועל פי מספר עדויות תקפו גם עוברי אורח שהעזו להעיר להם. המשטרה נכחה במקום בכוחות גדולים, עם פרשים וזרנוקי מים, אך אלו לא ממש הופנו נגד הפורעים הלאומנים אלא נגד המפגינים, ובעיקר נגד מפגינים ערבים — 11 מהם עצרה המשטרה באותו הלילה.

מספר מפגינים נפגעו מאבנים, כולל חבר סיעת חד״ש בהסתדרות מאג׳ד אבו יונס, שנפגע בראשו ונזקק לטיפול רפואי. יש לדרוש מההסתדרות לגנות פומבית את התקיפה של חבר בית נבחרי ההסתדרות, ולהתגייס למאבק נגד הימין הקיצוני, שמהווה איום על כל מחאה ומאבק לשינוי חברתי, כמו גם למחאה נגד המלחמה הצינית שפוגעת באינטרסים של ציבור העובדים.

ההתנהלות של המשטרה בחיפה ובתל אביב היתה סלחנית כלפי התוקפים, בדומה לפעמים קודמות, ולא היה בה כדי למנוע את התקיפות או להרתיע את התוקפים. עם זאת, המפגינים והמפגינות עצמם אימצו מספר כלים שהוכחו כאפקטיביים מול פורעי הימין, כמו קביעת סדרנים, הגעה ועזיבה בקבוצות והדיפת התקיפות באופן מאורגן. ראוי לציין כי סך המשתתפים בהפגנות נגד המלחמה עולה בהרבה על כמות המשתתפים במפגני ההסתה של הימין הקיצוני. כעת חשוב לאחד כוחות לקראת ההפגנות הבאות שצריכות להיות גדולות יותר, וכתוצאה מכך גם מוגנות יותר. לכן עדיף גם במידת האפשר להימנע מפיזור כוחות בין הפגנות מקבילות באותו הזמן.

סבב הדמים הנוכחי לא יפתור דבר והשלכותיו הקשות ישכנעו ציבור רחב יותר כי אסטרטגיית ה"ביטחון" של הימין מובילה לאסון ולא לביטחון ושלום. לכן חשוב להמשיך להתאמץ לפנות ולשכנע חלקים נוספים בציבור הישראלי להצטרף למחאה נגד מלחמת השולל ומרחץ הדמים שהביאה ממשלת ההון וההתנחלויות.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.