לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המאבק בימין הקיצוני
להתארגן לעצירת התקיפות האלימות של כנופיות הימין
על רקע ההסלמה הביטחונית וההסתה של ממשלת נתניהו, כנופיות הימין הקיצוני מרימות את הראש. איך אפשר לעצור אותן?
2,491

2,491

בתחילת יוני, יממה לאחר מציאת גופותיהם של שלושת הנערים הישראלים שנרצחו בצורה טרגית, פעילים כהניסטים אירגנו לראשונה זה שנים הפגנה בת כאלף משתתפים בירושלים. ההפגנה נהפכה לסדרה של תקיפות שכוונו נגד עוברי אורח ועובדים ערבים במרכז העיר, הנמשכות מאז בהיקף משמעותי. באותו לילה רצחו יוסף חיים בן דוד, מתנחל מאדם, ושני קרובי משפחתו הקטינים, באופן מחריד את הנער מוחמד אבו־ח׳דיר משועפאת, לאחר שניסו לחטוף ולרצוח לפחות עוד שני ילדים פלסטינים קודם לכן.

עם תחילת המלחמה בעזה והמחאה כנגדה בישראל, עשרות פעילי ימין קיצוני התארגנו מדי שבוע כדי לתקוף את ההפגנות נגד המלחמה שהתקיימו בתל אביב, חיפה וירושלים. חלקם הגיעו להפגנות כשהם חמושים באלות ובגז פלפל ותקפו את המפגינים, פעמים רבות בתום ההפגנה כשהם עוקבים אחריהם ואורבים להם בפתח ביתם. חלק מהמותקפים נזקקו לאשפוז.

ביולי תועדו מעל 30 מקרים שונים של תקיפות פיזיות של תושבים ערבים או של יהודים המזוהים עם ההתנגדות למלחמה ולכיבוש — ממוצע של תקיפה מדי יום. יש לשער שלכך מתווספים עוד מקרים רבים שכלל לא דווחו בתקשורת.

בנוסף לתקיפות הפיזיות, קבוצות שונות מהימין הקיצוני מנהלות ציד־מכשפות נגד עובדים וסטודנטים ערבים ונגד כל מי שמעז להתנגד למלחמה או לבקר את פעולות הממשלה והצבא ברשתות החברתיות. ישנן עדויות על עשרות מקרים שבהם עובדים וסטודנטים ערבים איבדו את פרנסתם או את מלגת הלימודים שלהם בעקבות לחצים שהופעלו מצד קבוצות ימין קיצוני על ההנהלה במקום העבודה או במוסד הלימודים שלהם.

האירועים האחרונים מצביעים על עלייה משמעותית בביטחון העצמי של הימין הקיצוני לפעול בצורה גלויה ומאורגנת לקידום סדר היום הגזעני שלו. זה נעשה בחסותם המלאה של חברי כנסת, סגני שרים, שרים וראש הממשלה עצמו, ובחסות מסע הדה־לגיטימציה של התקשורת הממסדית כלפי כל הבעת דעה נגד המלחמה.

לצד הרדיפה של ערבים ומתנגדי כיבוש, הימין הקיצוני גם מנסה להסיט את הזעם החברתי שנוצר כתוצאה מהמדיניות ההרסנית של ממשלת ההון כנגד קבוצות שונות בחברה שאותן הוא מנסה להפוך לשעיר־לעזאזל, דוגמת להט״ב, פליטים ומבקשי מקלט.

ללא עצירת הימין הקיצוני, האלימות שמופנית כיום כלפי מי שמתנגד למלחמה תופנה בעתיד גם נגד ניסיונות לשינוי חברתי, כפי שכבר ראינו גם בניסיונות להפיץ הסתה גזענית נגד ערבים בין אוהלי המחאה החברתית בקיץ 2011 ולפלג את התנועה.

רוח גבית ממשלת ההון וההתנחלויות

לצד הדיבורים על "ארץ ישראל השלמה", רוב ארגוני הימין הקיצוני, הדתיים והחילוניים, מנסים לנצל את החששות הביטחוניים של הציבור הישראלי כדי לקרוא להחרפת ההרס וההרג בשטחים והדיכוי שמופנה כלפי ההמונים הפלסטיניים. למרות הביקורת שלהם על הממשלה והניסיון להצטייר כאנטי־ממסדיים לכאורה, דוברי הימין הקיצוני, בין אם זה מיכאל בן ארי הכהניסט ובין אם זה הראפר הגזען יואב "הצל" אליאסי, למעשה לוקחים את ההיגיון שעומד מאחורי המדיניות ה"ביטחונית" של ממשלת ההון וההתנחלויות — ביטחון ליהודים על חשבון הביטחון והקיום של הפלסטינים — צעד אחד קדימה.

הירידה בתמיכה במפלגות הממסד הגדולות כתוצאה מחוסר היכולת שלהן לפתור את הבעיות החברתיות הבוערות, כולל את הסכסוך הישראלי־פלסטיני שאותו הן מטפחות, חייבה אותן לשמר תמיכה חברתית באמצעות תעמולת הפחדה לאומנית, קידום של קיטוב לאומי והישענות על מועצת יש״ע והימין הקיצוני.

הדבר בא לידי ביטוי באין־ספור חוקים והצעות חוק גזעניים ואנטי־דמוקרטיים, שמנסים לרוב לפגוע בזכויות המצומצמות גם כך של הציבורי הערבי־פלסטיני בישראל. אלה תרמו ליצירת אקלים פוליטי נוח עבור הימין הקיצוני, שמנסה ליישם בשטח את ההיגיון המעוות שעומד מאחורי אותן הצעת חוק גם אם הן נופלות בסופו של דבר.

לאורך ימי המלחמה מנסים פעילי ימין קיצוני ליישם בשטח את ההצהרות והאיומים שמגיעים מגורמי ממסד: הקריאה של ראש העיר חיפה, יונה יהב, שלא לאפשר את קיום ההפגנה נגד המלחמה בעיר נענתה בניסיונות אלימים לחסום אותה; הקריאה של סגן שר הדתות, אלי בן דהן, לפטר עובדים ערבים שמתנגדים למלחמה נענתה כאמור בציד מכשפות מאורגן; וקריאתו של שר החוץ אביגדור ליברמן להחרים בתי עסק של ערבים שהשתתפו בשביתת מחאה נגד המלחמה נענתה בארגון של חרם בשטח. ישנן עוד דוגמאות רבות.

בנוסף, המשך הבנייה בהתנחלויות גורם לממשלה להישען על גורמי ימין קיצוני המבצעים באופן קבוע פעולות טרור נגד פלסטינים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, ובכלל זה נישול ושוד קרקעות, שריפת יבולים ופשיטות אלימות שנועדו להטיל אימה על תושבי השטחים. כשפעולות אלו פוגעות ביחסי החוץ של הממשלה, ובייחוד כשהן יוצרות סכנה להצתת מחאה משמעותית מצד התושבים הפלסטינים, היא עשויה להגביל אותן או להזיל דמעות תנין. אבל בשורה התחתונה, מדיניות הבנייה בהתנחלויות מטפחת את תאי הימין הקיצוני בשטחים — תאים ששולחים גרורות ממאירות לתוך שטחי ישראל.

תמיכה המונית?

מפגני הגזענות האחרונים של הימין הקיצוני, שאורגנו בחסות המלחמה, גורמים לו להיראות ככוח גדול ומשמעותי בהרבה מכפי שהוא באמת. אבל מהי מידת התמיכה החברתית האמיתית שעליה נשען הימין הקיצוני נכון לעכשיו?

בירושלים ובערים אחרות, פעילי ימין קיצוני מהארגונים "להב״ה" ו"כהנא חי" מצליחים להסית ולסחוף למסעות נקם עשרות, ובחלק מהמקרים אף מאות, בני נוער וצעירים. אלה מגיעים בדרך כלל ממשפחות מרוששות משכונות עוני. בנוסף אליהם מתגבשים גרעינים של פעילי ימין קיצוני שבסיס הכוח שלהם אינו נמצא בהתנחלויות. "כנופיית אל־יהוד" ו"האריות של הצל", שכבר היו שותפים במספר תקיפות אלימות על הפגנות נגד המלחמה, מנצלים את האירועים האחרונים כדי להתארגן ולצבור ניסיון.

בזמן שארגונים כהניסטיים מנסים לנצל את המלחמה כדי להרחיב את פעילותם, בסיס הפעילים שלהם עדיין קטן יחסית. הפעולות האלימות שלהם מעוררות שאט־נפש בקרב שכבות רחבות בחברה, כפי שעלה מהתגובה הציבורית לפיגועי "תג מחיר" ומהעובדה שאותם ארגונים אינם מצליחים לגייס שכבות רחבות להפגנות שאותן הם מארגנים. רוב ההפגנות נגד המלחמה היו גדולות במידה משמעותית מהפגנות־הנגד של הימין הקיצוני.

מאבק פוליטי

המטרה המיידית של פעילי הימין הקיצוני היא להטיל אימה על ערבים ועל כל מי שמתנגד לכיבוש ולמלחמה. כפי שצוטט אחד מפעילי "כנופיית אל־יהוד" ב"הארץ": "צריך... לגרום למפגיני השמאל לפחד לצאת ולהפגין. שלא יהיה להם במה".

מדובר באיום שצריך להתארגן ולהיערך אליו. אחרי מספר מקרי תקיפה, ההפגנות נגד המלחמה החלו לאמץ אמצעי הגנה עצמית וסדרנות — אלו אמצעים שצריך להמשיך לשכלל כדי למנוע תקיפות מסוכנות שהמשטרה אינה מעוניינת או יכולה למנוע. אבל מאבק מוצלח בימין הקיצוני לא יוכל להסתפק בפעולות הגנה בלבד. כדי למנוע מהימין הקיצוני לבסס תמיכה דרוש מאבק פוליטי.

לשם כך נחוץ לגייס תמיכה של תושבים, ארגונים חברתיים, ארגוני סטודנטים ועובדים להפגנות ולמשמרות הגנה נגד הימין הקיצוני שכבר מתקיימות בשטח. בירושלים למשל, הניסיון של פעילי ימין קיצוני להפוך את מרכז העיר לאזור קרב מחריף את המתיחות הלאומית בעיר, מסכן את הביטחון של ערבים ויהודים ולא משרת את האינטרס של אף אחד מלבד סכסכני הימין. לקמפיין ההסברה סביב המסר הזה בשכונות, בבתי הספר ובמקומות העבודה יהיה פוטנציאל גדול יותר לבלום את הימין הקיצוני מאשר למסרים ראויים שמדברים על האופי הבלתי מוסרי של פעולות אלו.

בזמן שהימין הקיצוני מקדם הפרדה ואלימות בתוך מעמד העובדים, ארגוני העובדים צריכים להתגייס לעצור את הסכנה. ניסיונות שלילת הפרנסה וההתקפות האלימות של פעילי ימין קיצוני על עובדים ערבים צריכים להיתקל בהתנגדות מצד ארגוני העובדים ובראשם ההסתדרות הכללית, שהטלת כובד המשקל החברתי שלהם תוכל לעזור משמעותית לבלום את הימין הקיצוני.

אולם מאבק אפקטיבי בימין הקיצוני לא יוכל להסתפק רק בהסברה של האופי ההרסני שלו. בסופו של דבר, כדי למנוע מהימין הקיצוני לבנות בסיס תמיכה משמעותי יותר צריך להציע אלטרנטיבה פוליטית למדיניות הסכסכנות הלאומנית־גזענית האנטי־ביטחונית והאנטי־חברתית של הימין — מאבק מאוחד של עובדים וצעירים יהודים וערבים לסיום הכיבוש, המצור וההתנחלויות, לשלום ולביטחון שוויוניים לישראלים ולפלסטינים ולמען שינוי סוציאליסטי של החברה.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.