לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
לוחם בשירות ההון
הנהלת דיסקונט מגייסת את עיני למלחמה בעובדים
כדי להביא ליישום תוכנית לפיטורי מאות עובדים שכרה הנהלת הבנק את יו״ר ההסתדרות לשעבר במאבקה מול העובדים
1,822

1,822

יו״ר ההסתדרות לשעבר עופר עיני, המכהן כיום כיו״ר ההתאחדות לכדורגל, נשכר על־ידי הנהלת בנק דיסקונט לייעץ לה בסכסוך בינה לבין עובדי הבנק סביב תוכנית צמצומים שהיא מקדמת. ההנהלה דורשת לפטר 250 עובדים בתוך שנה ו־600 במצטבר עד שנת 2019. ראוי לציין שהבנק הרוויח 874 מיליון שקל בשנת 2013.

לפי יו״ר ועד העובדים לשעבר ריקי בכר, הקשר של עיני עם הנהלת הבנק נמשך חודשים ארוכים, זאת בעוד עיני פרש סופית מתפקיד יו״ר ההסתדרות רק בחודש מאי השנה.

רק סימפטום

ההתנהלות של עיני היא סימפטום לבעיה עמוקה יותר. בלתי אפשרי להבטיח לאורך זמן שנציגי עובדים ועובדות לא "יחיו בשלום" עם גזירות ושיישארו נאמנים לאינטרסים של ציבור העובדים אם הם עצמם "מסודרים" עם משכורות עתק ואם הם אינם חייבים דין וחשבון של ממש ואינם כפופים להכרעות דמוקרטיות של העובדים מהשורה — כולל אף האפשרות להדיח מיידית נציגים בשעת הצורך.

לבעלי ההון ולממשלה קל יותר להשפיע על הנהגות לא דמוקרטיות לאמץ את ההיגיון המעוות של המדיניות הניאו־ליברלית והכלכלה הקפיטליסטית שלהם. נציגי עובדים שמקבלים זאת ייראו בשורה התחתונה בהפרטות ובקיצוצים "צורך כלכלי" ויהפכו למעשה למפשרים בין העובדים למעבידים. עיני הלך עם ההיגיון הזה עד הסוף.

בניגוד לטענתו של עיני כי המהלך תואם עם ועד העובדים, בישיבה סוערת של הוועד נאמר כי עיני "חצה את הקווים ומתייצב עכשיו נגדנו מטעם ההנהלה".

למעשה, גם בתפקידו כיו״ר ההסתדרות, עיני, שתכנן לפרוש מההסתדרות עוד בתחילת 2011, היה עם רגל אחת בצד של המעבידים הגדולים והממשלה.

התעוררות מחודשת של מאבקים איגוד־מקצועיים כמו מאבק העובדות הסוציאליות — שכלל מרידה חסרת תקדים נגד ניסיון של עיני והנהגת האיגוד לכפות הסכם רקוב שנחתם מעל ראשי העובדים — אילצה אותו להישאר כדי להמשיך לכפות את מדיניות שיתוף־הפעולה עם המעבידים הגדולים והממשלה. אחד הביטויים המובהקים להתייצבות של עיני נגד העובדים היה פיזור הוועד הנבחר והלוחמני של עובדי רכבת ישראל על רקע מאבקם הנחוש בהפרטה.

לא לחינם טייקונים ופוליטיקאים קפיטליסטים הגיעו לחתונתו של עיני בספטמבר האחרון, ושרים בממשלת ההון של נתניהו, כמו כץ ושטייניץ, תמכו בקמפיין הבחירות של עיני לראשות ההסתדרות ב־2012.

חבירתו של עיני להנהלת בנק דיסקונט שופכת אור נוסף על תפקידו ככלי־שרת נגד העובדים, אבל גם צריכה לעזור להוביל למסקנה בדבר הצורך בבניית הנהגה לוחמנית ודמוקרטית בארגוני העובדים.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.