לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לשבות בעד "כולם תמורת כולם", סיום המלחמה ונגד ממשלת הדמים
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ענישה קולקטיבית
ממשלת נתניהו מחריפה את החנק הכלכלי בגדה המערבית
עובדי הרשות הפלסטינית סוגרים כבר חודשיים ללא משכורת מלאה בעקבות עיקול כספי מסים פלסטיניים בהיקף של כמיליארד שקל ■ ערים מרכזיות בגדה המערבית נותקו מחשמל
1,725

1,725

בתגובה להצטרפותה של הרשות הפלסטינית לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, שצפויה להיכנס לתוקף ב־1 באפריל, מקפיאה ממשלת נתניהו היוצאת מאז תחילת ינואר את העברת כספי המסים של הרשות הפלסטינית אותם גובה ישראל.

מדובר בכחצי מיליארד שקל בכל חודש שמקורם בכספי מכס ומע״מ שנגבים, במסגרת הסדר "מעטפת המכס", על סחורות מיובאות המיועדות להיכנס לשטחי הרשות הפלסטינית. ההסדר, שנקבע ב־1994 בפרוטוקול פריז — הנספח הכלכלי של הסכמי אוסלו — משמש כבר שנים כאמצעי לענישה קולקטיבית של הפלסטינים בשטחים שבשליטת הרשות.

הסנקציה הכלכלית פוגעת כעת בפרנסתם של כ־150 אלף עובדי הרשות, ובהם רופאים, אחיות, מורות ועובדי תברואה, ודוחפת את הכלכלה הפלסטינית בגדה למיתון. לאחר שבתחילת ינואר ופברואר קיבלו העובדים כ־60% בלבד משכרם הנמוך גם כך, בחודש הבא הבנקים מאיימים שיפסיקו להלוות כספים לרשות, מה שעלול להוביל להלנת שכר מוחלטת ולמשבר כלכלי חמור.

עיקול הכספים לא צפוי להסתיים לפני הבחירות בישראל וייתכן שיימשך עד להקמת הממשלה הבאה ואף לאחר מכן. שר החוץ אביגדור ליברמן הצהיר מצדו כי "אסור שהפעם הקפאת הכסף לפלסטינים תופשר אחרי תקופה קצרה כפי שקרה בפעמים קודמות. הפעם צריך להבהיר שהכסף יועבר אך ורק לאחר הסתלקותו של אבו מאזן". כלומר ליברמן קורא להביא עשרות אלפי משפחות לחרפת רעב בשביל לכפות "חילופי שלטון" ברשות, בשאיפה להגן על המשך הכיבוש וההתנחלויות.

חברת החשמל מענישה את תושבי שכם וג׳נין

במקביל, מזג האוויר הקר לא הפריע לדירקטוריון חברת החשמל הישראלית להורות על הורדת על השאלטר ולהחשיך באופן תקדימי בגדה המערבית את הערים שכם וג׳נין — שגודל אוכלוסייתן כגודל בת־ים וראש־העין בהתאמה — למשך 45 דקות ביום שני (23.2) ופעם נוספת לכחצי שעה אתמול (רביעי).

התירוץ הציני לפגיעה בציבור, שנתון תחת כיבוש, הוא חובות מצטברים בגובה 1.9 מיליארד שקל של הרשות הפלסטינית וחברת החשמל המזרח־ירושלמית לחברת החשמל הישראלית.

בתחומי הקו הירוק נותקו בשנה שעברה כ־60,000 משקי־בית, שרבים מהם התקשו לעמוד בתשלומים בשל מצבם הכלכלי הגרוע.

לחברת החשמל הישראלית יש חובות שמגיעים לכ־70 מיליארד שקל. מקורם האמיתי הוא לא בחובות של משקי־בית עניים ושבויים בשטחים הכבושים או בישראל, וגם לא בשכר העובדים (שמסתכם בכעשירית מהוצאותיה), אלא בראש ובראשונה במדיניות ממשלתית ארוכת־טווח של הפרטה ומניעת תקצוב נחוץ.

זמן קצר לאחר שקרס המשא־ומתן המדומה בין ישראל לאש״ף בשנה שעברה, החל דירקטוריון חברת החשמל לאיים בפגיעה באספקת החשמל למשקי־בית פלסטיניים בשטחים, ולמעשה לקח אותם כבני־ערובה "קלים" להשגת כספים לצמצום הגירעון. הטענה לחוב של הציבור הפלסטיני בשטחים היא ספין ירוד.

תושבי השטחים הפלסטיניים תלויים כיום, בשל הכיבוש, כמעט לחלוטין באספקת חשמל מישראל, ולא מבחירה (ברצועת עזה, תחנת הכוח היחידה הופצצה במהלך המלחמה בקיץ). רבים מהתושבים אינם מסוגלים כלל לשלם את חשבונות החשמל לספקיות המתווכות — הרשויות המקומיות וחברת החשמל המזרח־ירושלמית — שכן מדיניות מכוונת מרוששת אותם ומבטיחה שהם יישארו "כוח עבודה זול" ונטול זכויות, ומנשלת אותם מבתים, מאדמות וממשאבי טבע, ומדכאת אותם באמצעים ברוטליים.

ממשלת נתניהו, שגונבת בימים אלה את כספי המסים הפלסטיניים ואת פרנסתם של עובדי הרשות הפלסטינית, עשויה עוד "לקזז" חלק מהחוב מהכספים שעיקלה, כפי שעשתה ממשלת נתניהו הקודמת בדצמבר 2012. בין כה ובין כה, יש לדרוש את מחיקתו המלאה של החוב הפלסטיני לחברת החשמל, את סיום הכיבוש ואת כינונו של שיתוף־פעולה שוויוני לפיתוח משקי החשמל לטובת הכלל, תחת פיקוח דמוקרטי, במסגרת שתי מדינות סוציאליסטיות ודמוקרטיות.

ליבוי הסכסוך ערב הבחירות

אף שגורמים בממשלת נתניהו מסתייגים, משיקוליהם הטקטיים, מניתוקי החשמל, הרי ששלוש המפלגות שנותרו בקואליציה — הליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו — מעוניינות להתחרות ביניהן, ומול כמה מיריבותיהן מה"אופוזיציה", בהמשך ליבוי פרובוקטיבי של הסכסוך הלאומי ערב הבחירות. בינתיים, פיקוד מרכז בצה״ל כבר נערך לפעול בשבועות הקרובים לדיכוי מוגבר של האוכלוסייה הפלסטינית. אולם אף רמה של דיכוי לא תגרום לציבור הפלסטיני לקבל את הדיקטטורה של הכיבוש וההתנחלויות, שהפלתה היא תנאי יסוד לשלום.

*   בתמונה: מורה פלסטיני בהפגנת מחאה שנערכה בשכם ב־8 בפברואר נגד גניבת כספי המסים הפלסטיניים (צילום: אקטיבסטילס).
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.