כן למאבק להסרת המצור
חרחורי המלחמה של טראמפ ונתניהו
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
הצטרפו למאבק. הצטרפו לתנועת מאבק סוציאליסטי. רק תשאירו טלפון ונחזור אליכם.
הצטרפו למאבק!
שחיתות · מבקשי מקלט · העבודה המאורגנת · כלכלה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


קצבאות הילדים
בפועל הקיצוץ לא בוטל
התוכנית ה"יצירתית" של כחלון מבטיחה שילדים רבים ימשיכו לגדול בעוני

הדפסה

רק בחודש מאי, עם הקמת הממשלה, סוכם כי הקיצוץ בקצבאות הילדים מתקופת הממשלה הקודמת יבוטל, והם יחזרו לרמתן ב־2012. אלא שעם אישור הצעת התקציב בממשלה הסיכום הזה הופר.

לפי הצעת התקציב, קצבאות הילדים יגדלו, אך בסכום נמוך יותר מהקיצוץ בשנת 2013. אותו קיצוץ הוריד את סכום הקצבה מ־175 שקל לילד ראשון וחמישי במשפחה ו־263 שקל לילד שני–רביעי לרמה אחידה של 140 שקל, ודירדר אלפי משפחות וילדים לעוני.

אחרי השינוי המתוכנן, הקצבה לילד הראשון והחמישי תישאר בגובה של 140 שקל, ולילד השני והרביעי היא תגדל ב־48 שקל בלבד לרמה של 188 שקל. בנוסף לכך, לפי התוכנית, המדינה תעביר 50 שקל בחודש לכל ילד כפיקדון אותו ניתן יהיה לפדות רק אחרי גיל 18, כלומר בשנת 2035. ההפקדה לחיסכון תיושם רק מ־2017, כלומר רק בתקציב הבא, אלא אם כן יוחלט שוב לדחות או לבטל את הסיכום.

כחלון מתפאר בכך ש"הילדים שלנו יגיעו לגיל 18 ויקבלו מתנה ראשונה מהמדינה — קופת חיסכון של 18 אלף שקל". אך לא מדובר במתנה — אותם 18 אלף שקל נלקחים מקצבאות הילדים, שעה שהורים רבים זקוקים להם למימון ההוצאות השוטפות. התוכנית ה"יצירתית" של כחלון מבטיחה שילדים רבים ימשיכו לגדול בעוני.

ש״ס ויהדות התורה דרשו להעלות את הקצבאות לרמתן לפני הקיצוץ ב־2013, אך הן התקפלו בפני טענת האוצר כי אין אפשרות להקצות בתקציב הנוכחי את ה־2.6 מיליארד שקל הנחוצים לכך — "אין כסף"! אז איך זה שלמדינה יש כסף להמשיך לחלק הטבות מס בעלות שנתית של כ־7.2 מיליארד שקל לתאגידים הגדולים במשק ולהזרים תוספות של מיליארדים לתקציב הביטחון ולמפעל ההתנחלויות?

*   מתוך עיתון המאבק, גיליון אוגוסט־ספטמבר
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.