לשבות בעד "כולם תמורת כולם", סיום המלחמה ונגד ממשלת הדמים
לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
תקציב 2015–2016
מי מפסיד ומי מרוויח?
סדר היום של ממשלת נתניהו: התקפה על העובדים והעניים, מתנות לטייקונים ולהתנחלויות
1,683

1,683

"זה תקציב שטוב לאזרחים, טוב למאבק לשוויון הזדמנויות, טוב לצמצום הפערים, טוב למשפחה הישראלית העובדת, למעמד הביניים, לשכבות החלשות, לפריפריה החברתית של ישראל", כך כתב שר האוצר כחלון בדף הפייסבוק שלו. מדובר בהכרזה צינית במיוחד. דווקא משפחות העובדים, העניים ומעמד הביניים הן אלו שצפויות להיפגע ממרבית גזירות התקציב.

מי ייפגע?

הגזירות המרכזיות בתקציב 2015–2016

חינוך

 • קיצוץ בתקציב השוטף של משרד החינוך
 • קיצוץ שעות לימוד בחינוך התיכוני
 • קיצוץ בתקציבי הפיתוח ובתוכנית "בי״ס של החופש הגדול"
 • קיצוץ בתקציב מערכת ההשכלה הגבוהה
 • דחיית החלת יום לימודים ארוך ב־5 שנים

תחבורה

 • דחיית ביצוע פרויקטים בתחבורה הציבורית
 • קיצוץ בתקציב הרכבת ובסובסידיה לתחבורה הציבורית לשנת 2016
 • קיצוץ של 20 מיליון שקל בתקציב הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים

זכויות עובדים

 • הטלת מס על עובדים המבוטחים בפנסיה תקציבית והחלת מס הכנסה על פיצויי פיטורין
 • הקפאת קליטת עובדים חדשים במגזר הציבורי עד סוף 2016
 • פגיעה נוספת בזכאות לדמי אבטלה עד גיל 30

קיצוצים נוספים

 • ביטול התוכנית להפתחת גזי חממה
 • קיצוץ בתקציב הרשות לפיתוח ההתיישבות הבדואית
 • ביטול התמיכות עבור חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה בפריפריה
 • קיצוץ בתקציב רשות הכבאות

הצעת התקציב כוללת פגיעה בהשקעות בבריאות, ברווחה, בחינוך ובהשכלה הגבוהה, בפיתוח תחבורה ציבורית, בבניית תשתיות, בהפחתת זיהום ובפיתוח היישובים הבדואיים.

בנוסף לכך, צעירות וצעירים מתחת לגיל 30 יצטרכו לעבוד יותר חודשים לפני שיהיו זכאים לדמי אבטלה, ועובדים מבוגרים יצטרכו לשלם מס חדש על פנסיה תקציבית. אף שהממשלה התחייבה להעביר כ־15 אלף עובדי קבלן להעסקה ישירה במסגרת ההסכמות עם ההסתדרות, הצעת התקציב תקפיא קליטה של עובדים חדשים במגזר הציבורי עד סוף 2016.

עם זאת, מתוך פחד מהתפרצות של זעם חברתי, הקואליציה הרעועה של נתניהו החליטה לדחות את הגזירות הקשות יותר לתקציבים של השנים הבאות, באמצעות העלאת יעד הגירעון ל־2.9%. אלא שהמצב המדשדש של הכלכלה לא מאפשר לממשלה מרחב תמרון גדול מדי.

כדי להצליח לעמוד ביעד הגירעון, מבלי להעלות מסים לתאגידים הגדולים במשק, הממשלה עומדת לבצע קיצוץ רוחבי של 0.5% בתקציב כל משרדי הממשלה ב־2015, וקיצוץ רוחבי נוסף גדול בהרבה של 4% כבר ב־2016. לפי מתווה הורדת הגרעון, התקציב של 2018–2017 יכלול גזירות בהיקף של כ־20 מיליארד שקל.

לכן גם הניסיון של הממשלה להציג עצמה כמי שמטפלת בבעיות החברתיות הוא למראית עין בלבד. להבטחות הבחירות המרכזיות של דרעי — הקצאת 5% מכל פרויקט בנייה חדש לדיור ציבורי וביטול המע״מ על מוצרי יסוד — אין זכר בתקציב. הוא ומפלגתו התקפלו בתמורה ל"נכונות" של האוצר לבחון ביטול המע״מ על חשמל, מים ותחבורה ציבורית עבור ארבעת העשירונים התחתונים.

התקציב שהוקצה ליישום מסקנות ועדת אלאלוף "למלחמה בעוני", שגם הן היו בגדר לעג לרש, הוא עשירית מהסכום הנדרש.

ומי ימשיך להרוויח?

בזמן שלדרישות שלנו "אין כסף", הממשלה לא מוכנה להעלות במידה משמעותית את המיסוי על בעלי ההון. נתניהו התעקש להוציא מחוק ההסדרים את מסקנות ועדת "ששינסקי 2", שביקשו להעלות בהיקף מזערי את שיעורי המס שהמדינה תגבה מכי״ל. במקביל מקדמת הממשלה את מתווה הגז החדש שמגדיל את רווחי הטייקונים על חשבון הקופה הציבורית.

שעות ספורות לפני אישור התקציב הכניסה הממשלה שינוי של הרגע האחרון בהצעה שהגיש משרד האוצר: במקום קיצוץ במענקים להתנחלויות, תוספת של 340 מיליון שקל.

הניסיון לצמצם את תקציב הביטחון נתקל בהתנגדות גורפת מצד שר הביטחון בגיבוי נתניהו. כמיטב המסורת, תקציב הביטחון עוד יתפח לאורך שנת התקציב בשביל לממן את מדיניות "ניהול הסכסוך", שמנציחה ומחריפה את בעיות הסכסוך הלאומי.

ההסתדרות ויתר ארגוני העובדים, ארגוני הסטודנטים, ארגוני ההורים והתלמידים יכולים לבלום, בכוחות משותפים, את הגזירות ולהוביל מאבק במדיניות ההרסנית של ממשלת ההון וההתנחלויות.

אנחנו אומרים:

 • סוף לייבוש התקציבי. כן לתקצוב מלא של השירותים החברתיים, לתוספות תקנים ולחיסול ההעסקה הקבלנית במשרדי הממשלה ובשאר המשק.
 • העברת נטל המס מהעובדים והעניים לבעלי ההון! ביטול כל הטבות המס לתאגידים הגדולים וכל ההפחתות במס החברות.
 • לעצור את ההפרטה! להלאים מחדש את כל הנכסים והשירותים הציבוריים שהופרטו, תוך פיצוי משקיעים על בסיס צורך מוכח בלבד. כן להלאמת הגז ומשאבי הטבע.
*   מתוך עיתון המאבק, גיליון אוגוסט־ספטמבר
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.