לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
טירוף קפיטליסטי
ארבעה עשורים של זינוק באי־השוויון הכלכלי בעולם
"דוח אי־השוויון העולמי 2018" שפירסם צוות מחקר בהובלת הכלכלן תומא פיקטי מדגיש את העמקת ממדי אי־השוויון בעולם לאורך ארבעת העשורים האחרונים
1,395

1,395

מאז שנת 1980, גָרף המאיון העליון העולמי נתח הולך וגדל מההכנסות העולמיות, מ־16% בשנת 1980 ל־22% בשנת 2016. בד־בבד, שיעור ההכנסה היחסי של כלל המחצית הענייה של האנושות עלה בקושי מ־8% ל־10% בלבד.

גידול מסיבי נרשם בהכנסות ה־1% או ה־0.1% או אפילו ה־0.001% העשירים, בעלי רמות ההכנסה הגבוהות בעולם. למעשה, מתוך סך הגידול העולמי הריאלי בהכנסות בשנים 1980–2016, חלקו של המאיון העליון בגידול שנרשם היה יותר מכפול מחלקה של המחצית הענייה כולה!

חלוקת ההכנסות העולמית: שיעור ההכנסה היחסי של המאיון העליון העולמי זינק, שיעור ההכנסה של כלל המחצית הענייה של האנושות נותר קפוא

נתונים אלה פורסמו בחודש שעבר ב"דוח אי־השוויון העולמי 2018", שבחן את ממדי אי־השוויון בהכנסות ובעושר. את המחקר ערך צוות בהובלת הכלכלן תומא פיקטי, מחבר הספר "ההון במאה ה־21".

הגידול הקיצוני ביותר באי־השוויון בהכנסות חל באותן שנים בארה״ב: חלקו של החציון התחתון בעוגת ההכנסות הצטמק מ־21% ב־1980 ל־13% בלבד ב־2016! במקביל, חלקו של המאיון העליון זינק מ־11% ל־20%.

חלוקת ההכנסה הלאומית בארה״ב: השוואה בין המאיון העליון (אדום) לבין החציון התחתון (כחול)

לתהליך הזה, כפי שמסביר צוות המחקר, תרמה מדיניות ההפרטה, שהעבירה הון ציבורי עצום — נכסים, תשתיות, חברות, קרנות פנסיה וכו׳ — לידיים פרטיות. בבריטניה למשל, סך החובות הציבוריים גדול מסך הנכסים שמוחזקים בידי המדינה.

צניחת שיעור העושר המוחזק בידיים ציבוריות מסך העושר הלאומי

לפי הדוח, רמות אי־השוויון הכלכלי בעולם במאה ה־21 חוזרות ומתקרבות לאלו של תחילת המאה ה־20. למרות ההתקדמות הטכנולוגית האדירה, המערכת הקפיטליסטית ברמה הגלובלית גוררת את החברה האנושית מאה שנה אחורה, מה שרק ממחיש את הנחיצות במאבק לשינוי סוציאליסטי במאה ה־21.

שיעור הגידול בהכנסות הריאליות (בחישוב לאדם ממוצע) בשנים 1980–2016 לפי עשירוני שכר (העשירון העליון מחולק לתתי־קבוצות נוספות)
*   גירסה של כתבה זו התפרסמה בעיתון 'המאבק', גיליון ינואר—פברואר 2018
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.