לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
תגובה לדוד ביטן
יו״ר הקואליציה הושפל ברמלה ומאשים את מאבק סוציאליסטי
חבר ועד עובדים מגיב לדוד ביטן, שנתקל בקריאות מחאה במהלך סיור בשוק ברמלה וטען: "אותו אדם שתקף אותי בשוק, פעיל בארגון שמאל קיצוני בשם מאבק סוציאליסטי שמעיד על עצמו שהוא מתנגד לכיבוש"
3,614

3,614

רק בתחילת החודש הפגינו עשרות מעובדי תאגיד השידור הציבורי מול ביתו של ח״כ דוד ביטן, יו״ר סיעת הליכוד בכנסת ויו״ר הנהלת הקואליציה של ממשלת נתניהו, במחאה על תוכנית הממשלה לפטר רבים מעובדי התאגיד. בשנה שעברה הסביר ביטן את ההיגיון מאחורי המערכה שהוא מסייע לנתניהו להוביל נגד התקשורת: "התקשורת, היא כל הזמן נגד הליכוד. כנראה שהיא חופשית מדי". ביטן ושותפיו פועלים כדי לדכא ביקורת ציבורית.

לפני כשבוע וחצי, ב־19 באפריל, עורר ביטן סערה כשבמהלך דיון מיוחד בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, שעסק בהתנהלות נתניהו והקבינט המדיני־ביטחוני במלחמה ב־2014, התעמת עם אב שאיבד את בנו במלחמה. מעל 2,200 פלסטינים נהרגו בתופת המלחמה הנוראית ההיא, וכמו כן נהרגו גם 5 אזרחים בישראל ו־68 חיילים ישראלים.

ביום שישי, 28 באפריל, הגיע ביטן לסיור בשוק ברמלה כדי לקדם קמפיין של פעיל ליכוד מקומי. הוא התקבל במספר קריאות מחאה מצד תושבים מקומיים על רקע העימות עם האב השכול בכנסת. בתגובה לעיתונות שהוקראה במהדורה המרכזית של חדשות ערוץ 10 טען ביטן כי "אותו אדם שתקף אותי בשוק, פעיל בארגון שמאל קיצוני בשם מאבק סוציאליסטי שמעיד על עצמו שהוא מתנגד לכיבוש, אדם ששלח מכתב תמיכה מקביל למכתב של חברי כנסת ערביים על מאבק בחו״ל וזה האיש שאתם בתקשורת מציגים כאיש ליכוד?".

"נזרוק אותך לפח האשפה של ההיסטוריה"

בין המוחים היה תומך ותיק של תנועת מאבק סוציאליסטי, אלי יוסף, חבר ועד עובדי מינהל ומשק בבית החולים אסף הרופא.

ביטן הוא עסקן קטן, משרתם של בעלי ההון ואויב של האנשים העובדים והעניים.

"אני חבר ועד בבית חולים. אני מייצג את עובדי המטבח, הניקיון והגננות. אני יודע מצוין איך הקואליציה הזאת והליכוד מייבשים את מערכת הבריאות, באיזה תנאים הם מעסיקים עובדי מדינה במערכת הבריאות", אומר אלי בשיחה איתנו לאחר התקרית. "אני כל יום שישי עם אשתי עושה קניות בשוק ברמלה. אבא שלי היה מוכר פה בשוק, אני מגיל קטן פה, מכיר כל מוכר. מה דוד ביטן חושב שיבוא לעשות פה סיבוב ונקבל אותו באורז ופרחים?". "אני צעקתי על ביטן, 'תתבייש לך. אנחנו נזרוק אותך לפח האשפה של ההיסטוריה', כי ביטן הוא עסקן קטן, משרתם של בעלי ההון ואויב של האנשים העובדים והעניים. הקש ששבר את גב הגמל זה היחס שלו למשפחות השכולות".

"ביטן אומר, שרק אני צעקתי עליו, ושאני לא פעיל ליכוד, ושכל השאר תמכו בו. איזה שטויות. קודם כל, אני לא הצגתי את עצמי כפעיל ליכוד. מי שהציג את עצמו כפעיל ליכוד זה אחד המוכרים פה בשוק, שצילם את הסרטון, והוא באמת פעיל ליכוד, וגם בן למשפחה שכולה. הוא זה שצעק על ביטן שהוא 'בושה למדינה' ו'בושה לליכוד' בגלל היחס שלו למשפחות השכולות. אחרי ששנינו צעקנו על ביטן, אף אחד לא רצה ללחוץ לו יד. גם אחרים צעקו עליו. הוא הלך פה לבד. הוא היה מוקצה בשוק".

"מה הבעיה עם להתנגד לכיבוש?!"

ביטן הדגיש בתגובתו שאלי, שכביכול "תקף" אותו כשצעק לעברו, מזוהה עם ארגון "שמאל קיצוני" שמתנגד לכיבוש. "מה הבעיה עם להתנגד לכיבוש?!", אלי מטיח. הניסיון הדמגוגי לצייר את המתנגדים לכיבוש כ"קיצונים" הוא ספין של הקיצונים בשלטון שנועד לבודד את הביקורת והמחאה נגד הכיבוש.

במקביל לחברי כנסת ועוד כ־85 חברי פרלמנט מרחבי העולם, ולחברים מהנהגות ההסתדרות וארגון כוח לעובדים, גם אלי, כחבר ועד עובדים, שלח מכתב סולידריות כדי לתמוך במפגינים באירלנד

ביטן לא היסס גם לגייס גזענות בתגובתו, כשציין שאלי הוא "אדם ששלח מכתב תמיכה מקביל למכתב של חברי כנסת ערביים על מאבק בחו״ל". מפלגות השלטון וכמה ממפלגות ה"אופוזיציה" בכנסת נוהגות לסמן ולהסית באופן גזעני נגד חברי הכנסת מהציבור הערבי־פלסטיני, כדי לטרפד כל דיון ציבורי רציונלי על האפליה הלאומית והכיבוש. במקרה המדובר, במקביל לחברי כנסת ועוד כ־85 חברי פרלמנט מרחבי העולם, ולחברים מהנהגות ההסתדרות וארגון כוח לעובדים, גם אלי, כחבר ועד עובדים, שלח "מכתב סולידריות כדי לתמוך במפגינים באירלנד, שהתיישבו על הכביש, חסמו אותו ועיכבו את הרכב של איזו פוליטיקאית (מנהיגת מפלגת הלייבור לשעבר ג׳ואן ברטון), ועכשיו מעמידים אותם למשפט, בטח שאני אתמוך בהם" (לפרטים על פרשת משפט הפללת המחאה של ג׳ובסטאון באירלנד, קראו באתר).

גם באירלנד וגם כאן מנסים לדכא מחאה ציבורית. ביטן הוא בא־כוחו של ראש הממשלה, שתוקף באלימות מאורגנת עובדים ועניים יום־יום, שעה־שעה, ומנציח את העוני, המצוקה הכלכלית, אפליה על רקע לאומי ועדתי, ואת הכיבוש והסכסוך. מול הדמגוגיה הגזענית של ביטן, אלי מסכם, "הוא חטף בשוק את מה שמגיע לו".

אם גם אתם מסכימים עם הרעיונות שמפחידים את דוד ביטן, הצטרפו למאבק סוציאליסטי.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.