בחירות לקראת מאבקים
די לאלימות המשטרתית — המערכת כולה אשמה
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
₪23,661
עוד ₪339
להשגת היעד
תרומת סולידריות לקופת המאבק 2019
מאבק סוציאליסטי לא מקבלת מימון מטייקונים, מהממשלה או מקרנות הון. תמכו בנו, שתפו והצטרפו אלינו לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית.
העבודה המאורגנת · כיבוש ושלום · המזה״ת · עולמי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · מאבק סוציאליסטי
X
טירוף קפיטליסטי
מאה תאגידים VS כדור הארץ
100 תאגידים בלבד אחראים ל־71% מפליטת גזי החממה ב־30 השנים האחרונות

הדפסה

לפי מחקר חדש שפורסם ב'גרדיאן', 100 תאגידים בלבד אחראים ל־71% מפליטת גזי החממה ב־30 השנים האחרונות — רובם יצרני דלקים מאובנים (נפט, פחם וגז), בבעלות פרטית וחלקם בבעלות ממשלות קפיטליסטיות.

לפי מחקר נוסף מ־2015, אם באמת תהיה התקדמות בינלאומית לעבר חלופות אנרגיה ירוקות וליישום היעדים להפחתת פליטות גזי חממה שנקבעו בהסכמי פריז, התאגידים שברשימה עלולים להפסיד 2 טריליון דולר.

אך התאגידים לא ישבו בחיבוק ידיים ויאבדו את רווחיהם. הם כבר פועלים בכל עוצמתם הפוליטית והכלכלית כדי לשמר את כובד משקלם בשוק. דוגמאות לכך כבר צצות ברחבי העולם. ההחלטה של טראמפ לסגת מהסכם פריז, אינה מונעת רק מהדעות הפרימיטיביות שלו, אלא בעיקר מהרצון לדאוג לבעלים של אותם תאגידים.

צמצום רציני של הפליטות לא יקרה תחת ניהול קפיטליסטי. הפתרון הוא בהעברת התאגידים הללו לבעלות ציבורית, אך שלא כמו אותם תאגידים ממשלתיים שנמצאים ברשימה, תחת ניהול ופיקוח דמוקרטיים, וכחלק מתוכנית בינלאומית מקיפה למעבר לאנרגיות מתחדשות.

*   מתוך עיתון "המאבק", ספטמבר־אוקטובר 2017תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־CWI, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.