יאיר נתניהו יודע בשביל מי אבא שלו עובד
לא לגירוש, כן לשיקום שכונות!
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
₪16,063
עוד ₪3,937
להשגת היעד
תרומת סולידריות לקופת המאבק 2018
מאבק סוציאליסטי לא מקבלת מימון מטייקונים, מהממשלה או מקרנות הון. תמכו בנו, שתפו והצטרפו אלינו לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית.
שחיתות · העבודה המאורגנת · כלכלה · פוליטיקה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


טירוף קפיטליסטי
מאה תאגידים VS כדור הארץ
100 תאגידים בלבד אחראים ל־71% מפליטת גזי החממה ב־30 השנים האחרונות

הדפסה

לפי מחקר חדש שפורסם ב'גרדיאן', 100 תאגידים בלבד אחראים ל־71% מפליטת גזי החממה ב־30 השנים האחרונות — רובם יצרני דלקים מאובנים (נפט, פחם וגז), בבעלות פרטית וחלקם בבעלות ממשלות קפיטליסטיות.

לפי מחקר נוסף מ־2015, אם באמת תהיה התקדמות בינלאומית לעבר חלופות אנרגיה ירוקות וליישום היעדים להפחתת פליטות גזי חממה שנקבעו בהסכמי פריז, התאגידים שברשימה עלולים להפסיד 2 טריליון דולר.

אך התאגידים לא ישבו בחיבוק ידיים ויאבדו את רווחיהם. הם כבר פועלים בכל עוצמתם הפוליטית והכלכלית כדי לשמר את כובד משקלם בשוק. דוגמאות לכך כבר צצות ברחבי העולם. ההחלטה של טראמפ לסגת מהסכם פריז, אינה מונעת רק מהדעות הפרימיטיביות שלו, אלא בעיקר מהרצון לדאוג לבעלים של אותם תאגידים.

צמצום רציני של הפליטות לא יקרה תחת ניהול קפיטליסטי. הפתרון הוא בהעברת התאגידים הללו לבעלות ציבורית, אך שלא כמו אותם תאגידים ממשלתיים שנמצאים ברשימה, תחת ניהול ופיקוח דמוקרטיים, וכחלק מתוכנית בינלאומית מקיפה למעבר לאנרגיות מתחדשות.

*   מתוך עיתון "המאבק", ספטמבר־אוקטובר 2017
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.