הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
טירוף קפיטליסטי
הטכנולוגיה מתפתחת? אז נבטל זכויות עובדים
ההמלצות המסתמנות של הבנק העולמי להתמודדות עם השינויים הטכנולוגיים –הורדת שכר המינימום ופירוק העבודה המאורגנת
1,143

הורדת שכר המינימום, ביטול חוקים המגנים מפני פיטורים, פירוק העבודה המאורגנת, שלילת זכויות סוציאליות והעברת נטל המס מהמעבידים לעובדים — אלה הן ההמלצות המסתמנות של הבנק העולמי להתמודדות עם השינויים שההתקדמות הטכנולוגית והאוטומציה מכניסות לשוק העבודה. בטיוטת "דו״ח הפיתוח העולמי" (עתיד להתפרסם במהלך השנה), שהגיעה לעיתון הגרדיאן נכתב: "שכר מינימום גבוה, הגבלות מוגזמות על העסקה ופיטורין וחוזי עבודה קשיחים הופכים את העובדים ליקרים יותר ביחס לטכנולוגיה". כלומר, כדי שלבעלי ההון יהיה משתלם יותר להעסיק עובדים מרובוטים, צריך לפגוע בזכויותיהם ובתנאי שכרם ועבודתם.

טיוטת הדו״ח מבהירה כי תחת הקפיטליזם, ההתקדמות הטכנולוגית שאמורה להביא לשיפור בתנאי החיים צפויה להוביל באופן פרדוקסלי דווקא לפגיעה בתנאי החיים של ציבור העובדות והעובדים.

מנגד, אוטומציה והכנסת טכנולוגיות חדשות יכולה לקצר דרסטית את שבוע העבודה ללא פגיעה בשכר ובזכויות העובדים, אך זה ידרוש מאבק. הלאמת חברות הענק השולטות במשק ומעבר לתכנון דמוקרטי של הכלכלה לטובת ה־99% יאפשרו לרתום את ההתקדמות הטכנולוגית לרווחת כלל הציבור, במקום לטובת הרווחים של קומץ טייקונים.

*   מתוך עיתון 'המאבק', גיליון יוני 2018תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.