לא למלחמה בעזה!
גם חוטיני זה לא הסכמה
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
הצטרפו למאבק. הצטרפו לתנועת מאבק סוציאליסטי. רק תשאירו טלפון ונחזור אליכם.
הצטרפו למאבק!
העבודה המאורגנת · כיבוש ושלום · המזה״ת · עולמי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · מאבק סוציאליסטי
X
טירוף קפיטליסטי
משבר האקלים עלול לדרדר מיליונים לעוני
שינויי האקלים עלולים להביא למצב בו לא ניתן יהיה לגדל מזון בחלקים משמעותיים מהעולם

הדפסה

משבר האקלים מהווה סכנה הולכת וגדלה לביטחון התזונתי בעולם והוא עלול לדרדר בין 35 ל־122 מליון אנשים לעוני קיצוני עד שנת 2030 — כך עולה מדו״ח חדש של ארגון המזון והחקלאות של האו״ם שפורסם באוקטובר.

מחברי הדו״ח מזהירים כי שינויי האקלים עלולים להביא למצב בו לא ניתן יהיה לגדל מזון בחלקים משמעותיים מהעולם, מה שיפגע בצורה אנושה במיליוני משקי בית המתפרנסים מחקלאות ויביא לזינוק במחירי המזון.

הדו״ח מצביע על הצורך בשינוי מיידי, מקיף ועמוק בהתנהלות תעשיית המזון הגלובלית, ומציין כי כיום שליש מתוצרת המזון בעולם נזרק לאשפה. הבזבזנות של תעשיית המזון, שנשלטת על ידי התאגידים הרב־לאומיים, מחריפה לא רק את בעיית הרעב בעולם אלא גם את הבעיות הסביבתיות.

מניע הרווח של אותם תאגידים עומד בסתירה לשימוש בר־קיימא באדמות החקלאיות, במקורות המים ובמשאבי הטבע. לכן הפתרון למשבר האקלים ולבעיות הרעב והעוני מצריך את העברת אותם תאגידים לבעלות ציבורית תחת ניהול ופיקוח דמוקרטיים. כך ניתן יהיה להוציא את מניע הרווח מהמשוואה ולתכנן את ייצור המזון בצורה רציונאלית תוך התחשבות בצרכי הסביבה.

*   מתוך עיתון "המאבק", נובמבר 2016תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־CWI, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.