לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
חיפה כימיקלים
המאבק נגד סגירת המפעל עוד לא הסתיים!
הטייקון ג׳ולס טראמפ קיבל חיזוק מבית הדין לעבודה ויוכל להפסיק לשלם שכר לעובדים, אבל המאבק עדיין לא הסתיים ■ סולידריות עם עובדי חיפה כימיקלים!
1,744

1,744

מכה קשה ספגו עובדי חיפה כימיקלים צפון, כאשר בית הדין לעבודה בחיפה החליט (7/11) להתיר להנהלה להמשיך בהליך הפיטורים של עובדי המפעל הצפוני ולהפסיק לשלם להם את השכר החלקי ששולם להם עד כה.

חיפה כימיקלים והבעלים, ג׳ולס טראמפ, גרפו רווחי עתק בשנים האחרונות תוך התעלמות מכוונת ממשבר מיכל האמוניה. הם בהחלט יכלו להרשות לעצמם להמשיך לשלם לעובדים שכר למשך כמה חודשים נוספים, עד שיימצא פתרון בטוח לייבוא והזרמת אמוניה למפעל — הם רק בוחרים שלא לעשות זאת, כדי לגלגל את כישלונם על גב העובדים ולהשתמש בעובדים כקלפי מיקוח מול הרשויות.

אילו הייתה כאן ממשלה שלא נאמנה לבעלי ההון, היא בקלות הייתה יכולה להבהיר לטייקון טראמפ, שאם זו התנהלותו, הוא יכול לשכוח מכל ההטבות שקיבל מהמדינה, מאישורים ורישיונות, ולקחת חזרה את המפתחות לחברה הסופר־רווחית שהופרטה לפני שלושה עשורים. אבל ממשלת נתניהו בחרה בעקביות לעמוד לצד הטייקון טראמפ.

הפגנת העובדים מול בית הדין לעבודה (29/8) | צילום: מאבק סוציאליסטי

הנהגת ההסתדרות, במקום להפעיל את עוצמתה כדי ללחוץ על הממשלה להתנער מהטייקון ולסייע לעובדים, עומדת מנגד, ואף מחבלת במאבק משיקולי יוקרה ופוליטיקה קטנה מול ארגון כוח לעובדים.

בעקבות החלטת בית הדין, העובדים ייאלצו לבחור בין שתי חלופות: קבלת מכתב פיטורים כעת, תוך שמירת זכות ראשונים לחזור לעבודה במידה והמפעל ישוב לפעילות בחצי השנה הקרובה או לצאת לחופשה ללא תשלום (חל״ת) למשך חצי שנה (שתי האפשרויות יאפשרו לעובדים לחתום אבטלה).

כעת, יצטרך המאבק להמשיך מעמדה מוחלשת, כשהעובדים נותרים ללא שכר ונאלצים לחתום אבטלה או לחפש פרנסה זמנית. אבל ל־180 עובדי ההסכם הקיבוצי שנשארו — רובם בגילאי 40–60 — אין הרבה ברירה אחרת, בהיעדר אופק למשרות חלופיות באזור הצפון, ובוודאי לא כאלו שיבטיחו שכר ותנאים דומים לאלו שצברו, בעבודה, בהתמקצעות ובמאבקים קשים, לאורך עשרות שנות ותק במפעל. גם עתידם של מאות עובדי קבלן ועובדים בחוזים אישיים תלוי במאבק.

האם אפסו הסיכויים לפתיחת המפעל?

עד ההחלטה, עיכב בית הדין את פיטורי העובדים בהמתנה לתוצאות הליכי ההידברות בין החברה, עיריית חיפה ורשויות המדינה ביחס לדרכים לייבוא והזרמה של אמוניה למפעל באופן בטיחותי.

אלא שלפני שבועיים, חל משבר נוסף במגעים סביב התחלת דיוניה של הוועדה לבחינת חלופות ייבוא האמוניה, שהקימה הממשלה בהסכמת עיריית חיפה. מראש, הרכב הוועדה היה מושא לוויכוח בין העירייה לממשלה.

מינויו של סגן ראש המועצה לביטחון לאומי, הנחשב מקורב לנתניהו, כיו״ר הוועדה, נכפתה על עיריית חיפה, שהעדיפה את מנכ״ל רפא״ל. למעשה, ההסכמה על הרכב הוועדה הושגה בצל איום הממשלה לקדם את "חוק חיפה כימיקלים", שיפקיע מידיהן של הרשויות המקומיות את סמכויות רישוי העסקים ביחס למפעלים "מיוחדים" ויעבירן לממשלה.

לקראת כינוסה הראשון של הוועדה (5/11), התברר לעירייה, כי חל שינוי בזהות נציג פיקוד העורף, והיא הודיעה, בצעד שהונע לא מעט משיקולי אגו, כי הדבר נעשה בניגוד לסיכומים איתה ולכן אינה רואה עצמה מחויבת למסקנות הוועדה. מנגד, גם חיפה כימיקלים הודיעה, כי אינה מיוצגת בוועדה ואינה רואה עצמה מחויבת למסקנותיה. עם זאת, פגישתה הראשונה של הוועדה התקיימה כמתוכנן והיא ממשיכה לפעול.

המשבר הזה במגעים היה הטריגר להחלטת בית הדין על הפסקת תשלום השכר החלקי והמשך הפיטורים. בתגובה, הוציא הוועד הצפוני הודעות לתקשורת שתוקפות את ההנהלה והממשלה, אבל גם — לראשונה — את ראש העיר יהב.

"את המאמץ של הנהלת החברה לסגור מפעל משגשג מתוך חמדנות ונקמנות כלפי העובדים אנחנו כבר מכירים" אמר אלי אלבז, יו״ר הוועד, "עתה מסתבר שגם למדינה חשוב לסגור חשבון עם העירייה וזו מצידה, בשל מאבקי אגו בלבד, שולחת 450 עובדים ללשכת האבטלה".

למעשה, הפסקת תשלום השכר לעובדים והחרפת המשבר מסייעת לחיפה כימיקלים להפעיל לחץ על הוועדה לאמץ במהירות את חלופת האנייה הקטנה, שמועדפת על החברה מטעמים כלכליים, ומועדפת גם על ידי המשרד להגנת הסביבה. ההחרפה במצבם של העובדים — פרי ידיה של החברה — תוכל לשמש כקלף מיקוח כדי לדחוק בוועדה ולצמצם למינימום את האפשרות לבחינה מעמיקה וביקורתית של חלופה זו.

הפגנת העובדים מול בית הדין לעבודה (29/8) | צילום: מאבק סוציאליסטי

כאמור, הפתרון המתבקש הוא הלאמת חברת חיפה כימיקלים, ולכל הפחות הלאמת המפעל הצפוני, שממילא סגור כרגע. צעד כזה יוכל להבטיח שכר לעובדים, עד אשר יימצא פתרון בטוח — נקי משיקולי רווח — לייבוא והזרמת אמוניה למפעל. עד אז ניתן היה לבצע עבודות שיקום, חידוש והחלפה של התשתיות והמתקנים המיושנים במפעל לשם הפעלה מחדש בסטנדרטים הגבוהים ביותר מבחינת בטיחות והגנת הסביבה.

אפילו איום בהלאמה מצד הממשלה או בסנקציות אחרות כלפי החברה, היה יכול להבטיח שכר לעובדים בתקופת הביניים. אלא שהממשלה, וספציפית השרים שקד, אלקין ונתניהו עצמו, עומדים בעקביות לצד הטייקון טראמפ.

מעורבות ההסתדרות נחוצה, אבל לא ככה

החדשות הרעות על ההחלטה הותירו את חותמן על העובדים. למרבה הצער, במצב רגיש זה, היו מי שחיכו לנצל את ההלם והמצוקה כדי לקדם מהלך חסר אחריות להחלפת הארגון היציג, כוח לעובדים, אליו הצטרפו העובדים ב־2011 לאחר שעזבו את הסתדרות העובדים הכללית.

מרחב חיפה של ההסתדרות הודיע, כי יש בידיו טפסי הצטרפות של מעל מחצית מעובדי המפעל הצפוני. באופן חסר אחריות, יו״ר המרחב, משה מזרחי, החליט לתת אור ירוק למהלך, שיכול היה להוביל את העובדים למערבולת של פילוג ארגוני וסכסוך משפטי, שתחליש את כוחם במאבק למניעת הפיטורים. מזרחי האמין ש"כמעט בטוח שכולם יתלכדו סביב העניין" והבטיח כי "נעשה כל מה שאפשר, כל מה שההסתדרות יכולה, ברגע שנהיה גוף יציג של אותם עובדים".

אך המהלך לא נעשה באופן כנה. מספר עובדים העידו, כי בעת ניסיון לשכנעם לחתום על טפסי הצטרפות להסתדרות נאמר להם, שוועד העובדים הנבחר הוא שהחליט לעזוב את כוח לעובדים ולעבור להסתדרות — דבר שלא היה ולא נברא. לאחר שהוועד חשף זאת, עשרות עובדים ביטלו את חתימותיהם להסתדרות והמהלך נבלם.

במקום לנהל מאבקי אגו כיתתיים והרסניים ההסתדרות הייתה יכולה וצריכה לפעול בתיאום עם הוועד במפעל הצפוני וכוח לעובדים, ולהשתמש בעוצמתה כדי לגרום לממשלה להתנער מהטייקון, ולהבטיח שכר לעובדים וחזרה לייצור באופן בטיחותי. היא הייתה יכולה לדוגמא לסייע לארגן הפגנות גדולות, ובמידת הצורך גם עיצומי סולידריות, בהשתתפות עובדי המפעל הדרומי של חיפה כימיקלים שמאורגנים בשורותיה, עובדים במפעלי תעשייה נוספים ובמגזר הציבורי.

זו גם חובתה לפעול כך כארגון העובדים הגדול בארץ, שכאמור עובדי חיפה כימיקלים דרום מאורגנים בשורותיה, וכמי שחבה רבות לעובדי המפעל הצפוני, שהיו חברים בה במשך עשרות שנים, ונאלצו לעבור לכוח לעובדים לאחר שורה של בגידות מצד מנהיגי ההסתדרות הקודמים.

זה מה שדרש בצדק יו״ר האופוזיציה בהסתדרות, חנוך לבנה, ואך מתבקש שסיעות נוספות בהסתדרות, לרבות סיעת חד״ש שיושבת בהנהגת ההסתדרות, ידרשו גם כן.

סולידריות עם העובדים

סניף חיפה של מאבק סוציאליסטי קיים אתמול (17/11) פעילות הסברה תחת הכותרת "גם בטיחות וגם פרנסה — סולידריות עם עובדי חיפה כימיקלים" במטרה לגייס תמיכה במאבק העובדים. ביום שלישי מקיים הסניף ערב סולידריות בו יתארח חבר הוועד, אלי לוטטי, לשיחה על מאבק העובדים, קשרי הון שלטון, בטיחות ופרנסה.

חשוב כי ועדי עובדים וארגוני עובדים, ארגונים חברתיים וסביבתיים יפגינו סולידריות עם המאבק. אסור לתת לטייקון טראמפ ולממשלת ההון להתעמר כך בעובדי חיפה כימיקלים, וחייבים להתנגד לניסיון של הטייקונים לסנדל כל אפשרות לשיפור בתחום הסביבתי באמצעות איום על פרנסת העובדים.

פעילות הסברה בחיפה (17/11) | מאבק סוציאליסטי
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.