לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
טראמפ נגד קים
הסלמה מסוכנת סביב חצי האי הקוריאני
תמרונים צבאיים וחילופי מהלומות רטוריים בין הבית הלבן לפיונגיאנג ■ עימות סף־גרעיני בין שני משטרים בלתי יציבים
1,563

1,563

בשבוע האחרון המצב המתוח ממילא בחצי האי הקוריאני קיבל תפנית מסוכנת חדשה. לאחר שהמשטר הצפון־קוריאני ערך, לפי טענותיו, ניסוי בפצצת מימן ביום ראשון (3.9), קוריאה הדרומית פתחה במספר תמרונים צבאיים ואילו מזכיר ההגנה האמריקאי ג׳יימס מאטיס (הידוע בכינויו "כלב משוגע") הזהיר שארה״ב עשויה ליזום "תגובה צבאית נרחבת שתהיה יעילה ומוחצת" נגד צפון קוריאה. מאטיס הוסיף שארה״ב מחזיקה באפשרויות רבות ל"השמדתה" של קוריאה הצפונית.

נשיא ארה״ב דונלד טראמפ איים במספר הזדמנויות בתגובה צבאית תוך שהוא מותח ביקורת על סין, כמו גם על דרום קוריאה, בעלת ברית קרובה של ארה״ב, בשל ניסיונות להידברות עם המשטר הצפון־קוריאני, אשר לדברי טראמפ "מבין רק דבר אחד" (כלומר, כוח צבאי). בנוסף, טראמפ איים להטיל עיצומים על כל מדינה המקיימת קשרי מסחר עם צפון קוריאה — איום המכוון בעיקר כלפי שותפת הסחר הגדולה ביותר של צפון קוריאה, סין.

מטעם האימפריאליזם האמריקאי הושמעו הבטחות בימים האחרונים לספק סיוע נוסף לדרום קוריאה וליפן באמצעות מערכות נשק "מתוחכמות". בהתחשב במתיחות המחריפה ללא הכרעה, לא ניתן לפסול את האפשרות שארה״ב תכלול גם נשק גרעיני בתוכניתה למיליטריזציה מוגברת של דרום קוריאה.

אם המדיניות הנמשכת כעת של הליכה על הקצה במישור הצבאי והדיפלומטי תוביל להתפרצות מלחמה, הדבר מעלה על הפרק את האיום של חילופי מהלומות גרעיניות עם השלכות קטסטרופליות. עצם האיום באסון כזה בקנה־מידה עולמי — בחצי האי הקוריאני מתגוררים מעל 75 מיליון בני־אדם — בסופו של דבר מרסן את הכוחות היריבים. אך עם סיסמאות הסאונדבייט על "אש וזעם" ושלילת כל הצעה לבחינת אפשרויות משא־ומתן, הממשל הבלתי־צפוי ורווי־המשברים של טראמפ עלול להיהפך לאסיר בידי תעמולתו שלו.

הדיקטטורה הייחודית של צפון קוריאה רואה בפיתוח נשק גרעיני מדיניות של "ביטוח חיים" עבור המשטר. זהו הימור מסוכן ביותר שסולל את הדרך לניסויים נוספים בנשק גרעיני ובטילים. הניסוי הגרעיני התת־קרקעי האחרון, השישי במספר שערכה צפון קוריאה והרביעי מאז עלייתו של קים ג׳ונג און לשלטון ב־2012, היה בפצצה שעוצמתה המשוערת חזקה פי עשרה מזו שארה״ב הטילה על הירושימה ב־1945, לפי הערכות גורמים רשמיים בארה״ב. המשטר הצפון קוריאני אף טוען שהצליח למזער ראש נפץ גרעיני לרמה המאפשרת לשגרו על גבי טיל בליסטי בין־יבשתי. באופן הזה מגדיל המשטר דרמטית את יכולותיו הגרעיניות.

בעזרת שימוש בשילוב של דיכוי ברוטלי ורפורמות לקידום כלכלת־שוק, הדיקטטורה בצפון קוריאה מקווה לשרוד לאחר כמעט שלושה עשורים של התמוטטות כלכלית ובידוד. איומים צבאיים ועיצומים מצד המעצמות האימפריאליסטיות שיחקו לידי המשטר הטוטליטרי. בדומה לשליטים בחלקים אחרים באזור, הדיקטטורה חוששת מהתפרצות של זעם המוני — חשש שלמעשה משותף גם לאימפריאליזם האמריקאי.

מלחמה היא המשך המדיניות באמצעים אחרים. מדיניות המלחמה שמוביל טראמפ באסיה היא המשך למדיניות הגזענית, הסקסיסטית ורומסת העובדים שהוא מקדם בארה״ב עצמה ואשר הובילה למחאות ההמוניות הגדולות ביותר שידעה ארה״ב מאז מלחמת וייטנאם. מאבק המוני מתמשך בארה״ב נגד סדר־היום של טראמפ הוא הדרך הטובה ביותר להבטיח שלום.

בד־בבד, סוציאליסטים אינם מספקים כל תמיכה לדיקטטורה בצפון קוריאה, המאיימת במלחמה ומסיטה נתח עצום מהמשאבים המצומצמים בחברה לצורכי חימוש הן במטרה להשתיק ולדכא את ההמונים והן במטרה להשיג הכרה וקבלה מצד המעצמות האימפריאליסטיות.

חשוב להדגיש שבשורה התחתונה סכנת המלחמה תיוותר בעינה כל עוד הקפיטליזם, המיליטריזם והאימפריאליזם נותרים על כנם. את האיום הזה ניתן יהיה לחסל רק דרך מאבק המוני של העובדים, החקלאים והצעירים בשתי הקוריאות וברמה העולמית למען חברה סוציאליסטית דמוקרטית, שלום ושגשוג.

*   התפרסם במקור כמאמר מערכת בשבועון Offensiv של מפלגת הצדק הסוציאליסטית (RS), חטיבת שוודיה של ה־CWI. מאנגלית: שחר בן־חורין.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.