לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מלחמת האזרחים בסוריה
מדוע החליט טראמפ לתקוף את בסיס חיל האוויר הסורי?
אפס תמיכה בצעדים של טראמפ, אפס תמיכה במשטר אסד!
1,943

1,943

בארה״ב ובעולם כולו, אנשים עובדים צפו בזעזוע בתצלומי הילדים, שמתו מגז סארין באידליב, סוריה. זהו רק האחרון בשורת מעשי הזוועה שהולידה מלחמת האזרחים, במהלכה 400 אלף איבדו את חייהם ומיליונים הפכו לעקורים ופליטים.

דונלד טראמפ ניצל את הזעזוע מהתקיפה הכימית כדי להורות על תקיפה צבאית של בסיס חיל האוויר הסורי ביום חמישי בשבוע שעבר. לאחר התקיפה הוא הכריז, כי: "זהו אינטרס בטחוני חיוני של ארה״ב, למנוע ולהרתיע מפני הפצה ושימש בנשק כימי קטלני".

אין ספק, שהמשטר של אסד הוא דיקטטורה אכזרית, אשר נושאת באחריות לביצוע אין ספור זוועות נגד האנשים מהשורה בסוריה. עם זאת, ישנם גם מספר סימני שאלה לגבי האחריות של משטר אסד לתקיפה בגז סארין באידליב. כך או כך, התגובה של טראמפ מצחינה מצביעות: טראמפ הביא לעלייה בכמות הקורבנות מקרב אזרחים בסוריה ובעיראק, כולל מאות הרוגים בהתקפה אחת במוסול, שעה שהממשל שלו מסלים ממש בימים אלה את ההפגזות שם נגד דעא״ש. האימפריאליזם האמריקאי גם תומך במתקפה של סעודיה נגד המורדים הח׳ותים בתימן, שהביאה למספר עצום של קורבנות, לקריסה כלכלית ולאפשרות של התפתחות רעב המוני. למעשה, ההתקפה של טראמפ על סוריה מתרחשת גם בזמן שהוא פועל בשביל למנוע מכל פליט סורי, שמנסה לברוח מזוועות המלחמה, את האפשרות להיכנס לארה״ב.

׳אלטרנטיבה סוציאליסטית׳ מתנגדת להתערבות הצבאית הבלתי נגמרת של ארה״ב במזרח התיכון — — החל ממלחמת המפרץ ועד לפלישה לעיראק ב־2003 ועוד לפני כן — — המהווה את הגורם הראשי למשבר אתו מתמודדים ההמונים בעיראק, בסוריה ובשאר האזור. 'אלטרנטיבה סוציאליסטית' יחד עם 'הוועד למען אינטרנציונל עובדים' (CWI) תמכו באביב הערבי ובהתקוממות ההמונית נגד המשטר של אסד ב־2011. עם זאת, הסברנו, כי ההתערבות של המעצמות הזרות בסוריה סייעה להפוך את המצב בשטח למלחמת אזרחים עדתית. סעודיה, טורקיה וארה״ב תמכו בכוחות שונים שהתנגדו לאסד, בזמן שאיראן ורוסיה תמכו במשטר.

יכול להיות שהפעולה של טראמפ היא חד פעמית. אך, יכול להיות גם שמדובר בהתחלה של מעורבות עמוקה יותר של ארה״ב במלחמה בסוריה. מעורבות כזו, לא תעזור בשום צורה לאנשים שסובלים ממנה, ויכולה להוביל לעימות מאד מסוכן ובלתי צפוי עם רוסיה של פוטין — התומכת העיקרית באסד שמחזיקה בנוכחות צבאית משמעותית בסוריה.

התקיפה של טראמפ זכתה לתמיכה מידית של מספר דמויות מפתח, הן במפלגה הרפובליקאית והן במפלגה הדמוקרטית. מנהיג הדמוקרטים בסנאט, צ׳אק שומר, כינה את ההפגזה של טראמפ: "הדבר הנכון לעשות". הילרי קלינטון הכריזה, שהיא הייתה מעדיפה להרוס לחלוטין את בסיסי חיל האוויר הסורי.

זה מראה, כי המעמד השליט והממסד הפוליטי מוכנים לגבות נשיא אימפריאליסט ומדיניות של הפגנת שרירים, גם אם האדם שמכהן בבית הלבן הוא דונלד טראמפ המסוכן והלא־יציב. העם הסורי לא מעניין אותם כלל, אבל הם מאד מרוצים מלראות את טראמפ זונח את עמדת "אמריקה קודם" הבדלנית, שעליה הכריז בקמפיין הבחירות, ושכללה התנגדות מפורשת להעמקת המעורבות האמריקאית בסכסוכים במזרח התיכון, למעט הלחימה נגד דעא״ש.

התמיכה בטראמפ צונחת

שעה שטראמפ טוען, שהתמונות המזעזעות מאידליב נגעו לליבו, זה ברור לגמרי, שהמטרה המרכזית של התקיפה הייתה לשמש הסחת דעת מהצניחה שלו בסקרי דעת הקהל ומהבעיות בהן נתקלת מדיניות הפנים שלו, כולל החלטת בתי המשפט לדחות את ניסיונו לאסור על כניסת מוסלמים לארה״ב בעקבות מחאה המונית, וכישלונו לאחרונה להעביר את השינויים שתכנן לבצע בחוק הבריאות.

הסנאט אמנם הצליח למנות את גורסוצ׳, המועמד של טראמפ, לשופט בבית המשפט העליון אבל, חלקים מרכזיים מסדר היום של טראמפ עשויים להיות מטורפדים כתוצאה מהתנגדות המונית וממחלוקות עמוקות שקיימות בתוך המפלגה הרפובליקאית.

טראמפ מנסה לעשות שימוש בתקיפה בסוריה, כדי להראות שהוא לא מפחד להתעמת עם רוסיה, זאת על רקע חקירת הקונגרס בנושא ההתערבות לכאורה של רוסיה לטובתו של טראמפ בבחירות, ושל הקשרים בין מקורביו למשטרו של פוטין. השינוי במדיניות של טראמפ הומחש גם בהדחתו של סטיב בנון מהמועצה לביטחון לאומי, ובמתן יד חופשית יותר לראשי הצבא האמריקאי להוציא לפועל תקיפות במזרח התיכון.

קפיטליזם ואימפריאליזם יצרו אסון רב ממדי עבור ההמונים בסוריה. מעמד העובדים והצעירים במזרח התיכון, בארה״ב, ובכל העולם צריכים לבנות תנועה המונית נגד המלחמה ומפלגות חזקות של מעמד העובדים, עם תוכנית סוציאליסטית שאפתנית למאבק נגד המלחמה, הטרור והעוני שיוצרת המערכת הברוטאלית הזאת.

*   פורסם במקור באנגלית ב־8 באפריל, באתר של תנועת "אלטרנטיבה סוציאליסטית". מאנגלית: יאשה מארמר
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.