לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"רוצים להצביע!"
מחאה המונית נגד דיכוי משאל העם בקטלוניה
150 אלף צעירות וצעירים צעדו בברצלונה במחאה נגד צעדי הדיכוי שנוקטת ממשלת ספרד וקראו: "ככה זה היה תחת הדיקטטורה של פרנקו!"
1,713

1,713

ממשלת ספרד נוקטת צעדי דיכוי חריפים במטרה למנוע את קיום משאל העם על עצמאות קטלוניה שצפוי להיערך היום (ראשון). צעדים אלה הובילו להפגנות של מאות אלפים בקטלוניה ולהפגנות הזדהות ברחבי מדינת ספרד ובשאר העולם.

מאבק סוציאליסטי אירגנה ביום חמישי האחרון (28.9) משמרת מחאה מול שגרירות ספרד בתל אביב נגד צעדי הדיכוי ובעד זכות העם הקטלאני לקבוע את עתידו. משמרות מחאה דומות אורגנו בשבוע האחרון על־ידי התנועות האחיות שלנו בלונדון, וינה, בריסל, ניו יורק ובערים נוספות.

ביום חמישי התארגנה בקטלוניה שביתת מחאה המונית של תלמידים וסטודנטים, וכ־150 אלף השתתפו בהפגנות בברצלונה במהלך השביתה. את ההפגנות והשביתה יזם 'איגוד התלמידים' (SE), אליו חברו מספר התארגנויות נוספות. את האיגוד מובילים פעילים ופעילות מתנועת 'השמאל המהפכני' (בקטלאנית, Esquerra Revolucionaria), השותפים של מאבק סוציאליסטי במדינת ספרד ובקטלוניה. אנחנו מביאים כאן דיווח שפירסם איגוד התלמידים.


השביתה וההפגנות של התלמידים והסטודנטים שהוכרזו בקטלוניה על־ידי 'איגוד התלמידים' (SE) וארגוני תלמידים וסטודנטים שמאליים נוספים היו ללא ספק הצלחה. מאות אלפי צעירים וצעירות בברצלונה, טרגונה, ליידה וג׳ירונה עזבו את הכיתות בכל האוניברסיטאות והתיכונים כדי למלא את הרחובות, לדרוש זכות הגדרה עצמית לקטלוניה ולמחות נגד מתקפת הדיכוי של ממשלת הימין בראשות "מפלגת העם" (PP).

כמו בשנותיה האחרונות של הדיקטטורה של פרנקו, נוער וסטודנטים התייצבו בחזית המאבק למען זכויות דמוקרטיות ונגד מצב החירום שהכריזה ממשלת ה־PP, ונגד הלאומנות הספרדית שלה, הסמכותנות שלה, הקיצוצים והשחיתות. הסיסמה "רוצים להצביע!" (!Volem Votar) הוציאה את ההמונים לרחובות להראות שאנחנו לא מפחדים ושנמשיך להילחם למען חירות משפחותינו.

בימים האחרונים אנחנו נתונים ללחץ עצום מצד הממשלה, משרד החינוך ומערכת המשפט. בצעד שמזכיר את ימי הדיקטטורה, התובע הראשי, איים על תלמידים ומשפחותיהם כדי למנוע מאיתנו לממש את זכותנו לשבות ולמחות. הם לא העזו לעצור ולכלוא אותנו, אך אם זה היה תלוי בהם — הם היו עושים זאת מייד. הדבר היחידי שמנע מהם לפעול באופן ברוטלי יותר היה נחישות הצעירים והצעירות והעובדים והעובדות בקטלוניה, שלא מוכנים שידרכו עליהם. ההתגייסות ההמונית למאבק בימים האחרונים ושביתת התלמידים והסטודנטים העוצמתית היום מראות את הדרך להכריע את סדר היום הסמכותני והריאקציוני שלהם ולהשיג את זכותנו להצביע ולבחור את אופי היחסים שלנו עם מדינת ספרד.

המדינה, הממשלה ורוב התקשורת הממסדית אירגנו מפגן של לאומנות ספרדית ושוביניזם. ראינו איך הם שולחים קרוב ל־16 אלף שוטרים ויחידות משטרה צבאית כדי למנוע מאיתנו להצביע, ולרמוס את זכותנו להביע את עמדתנו. הם מעולם לא התגייסו בעוצמה כזו כדי למנוע מגנבים מושחתים לבזוז את הקופה הציבורית או כדי לכלוא את הבנקאים שגנבו מיליארדי יורו או כדי לשים סוף לעוני ולמצוקה. היורשים של משטר פרנקו, שמעולם לא גינו את הדיקטטורה, שמזינים כנופיות פשיסטיות, שמעבירים חקיקה אנטי־דמוקרטית המגבילה את התקשורת, שמובילים קיצוצים אכזריים בחינוך ובבריאות, שמייצרים אבטלה המונית, חוסר יציבות תעסוקתית ושאחראים לשכר־עוני — הם רוצים לחנך אותנו לדמוקרטיה באמצעות אלות השוטרים, בתי המשפט ומערכת המשפט.

איגוד התלמידים לא יפסיק להיאבק יחד עם מיליוני העובדים והצעירים בקטלוניה למען הזכות לבחור ונגד כל אלה שמונעים מאיתנו את הזכות הבסיסית הזאת. לא נפסיק להשיב מלחמה נגד אלה שמפיצים לאומנות ספרדית ריאקציונית, הנושאת באחריות ההיסטורית למלחמת אזרחים אכזרית ולדיכוי רצחני שגבה חיי מיליונים וכלא, עינה, וגירש מהארץ מיליונים נוספים. קורבנות אלה מעולם לא זכו להכרה מצד הממשלה והמדינה.

המאבק לא ייעצר. לא רק נגד 'מפלגת העם' אלא גם נגד 'מפלגת האזרחים' (Ciudadanos, מפלגה ליברלית ימנית המתנגדת לעצמאות קטלאנית) ונגד הנהגת 'המפלגה הסוציאליסטית הספרדית' (PSOE), שבאופן מצער הפנתה את גבה למיליוני עובדים וצעירים כדי ליישר קו שוב עם יורשי פרנקו נגד העם בקטלוניה.

אנו קוראים לצעירי קטלוניה לצאת לרחובות בהמוניהם ביום ראשון ה־1 באוקטובר ולהראות שאנחנו רוצים להצביע! להתנגד ללא אלימות אך בנחישות לכל ניסיון לדכא את זכויותינו. אנחנו קוראים לארגן במיידי שביתה כללית של כל העובדים, הסטודנטים והתלמידים כדי להמשיך את ההתגייסות ההיסטורית הזאת למאבק, עד הניצחון.

*   מאנגלית: אייל עצי־פרי
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.