לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
איפה הכסף?!
ממשלת ההון ממשיכה למרוח את הנכים
גם את המתווה הבלתי מספק, שרבים מהנכים דוחים על הסף, הממשלה מנסה למסמס
1,434

1,434

מאבק הנכים, שמתנהל כבר מזה שנה, הצליח לגרום לממשלת ההון של נתניהו להבטיח להעלות את קצבאות הנכות מ־2,342 שקל לחודש ל־4,500 שקל בארבע פעימות עד שנת 2021. ההעלאה הראשונה של הקצבה בכ־340 שקל הייתה אמורה להתבצע בינואר 2018.

המתווה הזה סוכם בספטמבר בין הממשלה להנהגת ההסתדרות ולחלק מארגוני הנכים בעקבות איום מפורש בהשבתת המשק. אם הקצבה אכן כמעט תוכפל לפי ההבטחות שסוכמו במתווה, זה יהיה הישג משמעותי, אם כי עדיין מדובר בקצבה שדנה נכים רבים לעוני. בהקשר הזה חשוב להזכיר שהדרישה המקורית של המאבק הייתה להשוות את הקצבה לגובה שכר המינימום. אבל גם את המתווה הבלתי מספק הזה, שרבים מהנכים דוחים על הסף, הממשלה מנסה למסמס.

הממשלה התחייבה לעגן את המתווה המסוכם בחקיקה, אך לא עשתה דבר בנדון במשך חודשים. רק בשבוע האחרון של דצמבר, על רקע חזרתם של הנכים לרחובות והצעות חוק בנושא מטעם האופוזיציה בכנסת, היא נאלצה ליזום חקיקת בזק שתאפשר את תשלום הפעימה הראשונה בחודש הבא. אלא שהצעת החוק, שהייתה אמורה להיות מאושרת עד 31 בדצמבר כדי להגדיל את הקצבה של ינואר, כלל לא עלתה להצבעה בכנסת — אישור חוק ההמלצות המושחת קיבל קדימות.

גם אם הפעימה הראשונה תאושר רטרואקטיבית בינואר, איך אפשר לסמוך על הממשלה שתאשר את שאר הפעימות? הצעת החוק שגיבשה הממשלה מעגנת מראש רק את הפעימה הראשונה, כשברקע בכירים במשרד האוצר כבר הבהירו שמבחינתם היא תהיה גם האחרונה. החקיקה תקועה לא בגלל שלומיאליות אלא מכיוון שגורמים בממשלה ובמשרד האוצר מנסים למסמס את ההתחייבויות התקציביות במתווה!

אף שהממשלה "לא הספיקה" לאשר את הצעת החוק, היא כן הספיקה לאשר קיצוץ רוחבי של רבע מיליארד שקל שאמור לכאורה לממן את העלאת קצבאות הנכות. הנכים הם מהראשונים להיפגע מקיצוצים בתקציבי הבריאות, הרווחה והדיור. אין שום צורך בקיצוץ הזה — במיוחד כשלמדינה יש עודפי גבייה של למעלה מ־20 מיליארד שקל בשנת התקציב הנוכחית. אם כבר מחפשים מקורות מימון, אפשר וצריך להעלות את הקצבה על חשבון הטבות המיסים לטייקונים ומימון ההתנחלויות.

קבוצת 'הנכים הופכים לפנתרים' הודיעה, כבר עם חתימת המתווה, ובצדק מוחלט, שהמאבק לא נגמר. בשבועות האחרונים, הם התבצרו למספר שעות במתחם מעון ראש הממשלה וחזרו לחסום כבישים בירושלים.

עכשיו, כשהממשלה מנסה למסמס אפילו את ההבטחות הבלתי מספקות שניתנו, חשוב לחזור ולהגביר את הלחץ על הממשלה. המתווה הנוכחי נחתם לאחר שההסתדרות הכריזה על הצטרפותה למאבק, אבל הוא עדיין רחוק מדי מההישגים שניתן היה להשיג אם ההסתדרות הייתה מגייסת את מלוא כוחה לתמיכה בנכים. לעבודה המאורגנת יש כוח להבטיח — באמצעות צעדים ארגוניים, כולל שביתות במידת הצורך — שהממשלה לא רק תפסיק לגרור רגליים אלא גם תיאלץ להעלות ולהצמיד את קצבת הנכות לגובה שכר המינימום ובפעימה אחת.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.