לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק הנכים
"ממשלה של מושחתים מתעללת בנכים!"
עשרות הפגינו במקביל בחיפה, בירושלים, בבאר שבע ובתל אביב בדרישה להשוות את קצבאות הנכות והזיקנה לשכר המינימום ■ דיווח ממשמרת המחאה שנערכה מול ביתו של שר האוצר כחלון בחיפה
1,424

1,424

כמה עשרות נכים, קשישים ופעילים חברתיים התכנסו ביום חמישי (28.6) מול ביתו המפואר של השר ה"חברתי" משה כחלון, ודרשו להעלות את קצבאות הנכות והזיקנה כך שיושוו לשכר המינימום.

בין השלטים והסיסמאות שצעקו המפגינים היו: "ממשלה של מושחתים מתעללת בקשישים", "נכים וקשישים בכחלון לא בוחרים", "כחלון, כחלון, תתעורר, הנכים שווים יותר", וגם הסיסמה שקראו פעילי מאבק סוציאליסטי, "כחלון, כחלון, לך לישון, לא רוצים ממשלת הון", התקבלה בהתלהבות.

הפגנות באותו הנושא התארגנו במקביל גם מול בית רה״מ בירושלים, בבאר שבע, ובתל אביב — שם חסמו המפגינים את נתיבי איילון.

קצבת נכות כללית

עד חודש מרץ השנה עמד גובה קצבת הנכות הכללית המירבית על 2,342 שקלים לחודש.

לצד הסכום הזה, חלק ממקבלי הקצבה קיבלו גם "קצבה חודשית נוספת" (קח״ן), של 150–450 שקל.

בפברואר, אחרי עיכובים ומריחות, אושרה בכנסת תוספת של 470 שקל לבסיס הקצבה החודשית. כמו כן, בוטל הקח״ן, והסכום המירבי שלו שולב בקצבה הכללית המירבית.

כך, התוספת שהשיגו מקבלי הקצבאות נעה בין 470 לכ־800 שקל לחודש. קצבת הנכות הכללית המירבית עומדת מאז חודש מרץ על 3,272 שקל.

זו אמורה לכאורה לעלות ל־3,700 שקל עד שנת 2021.

ההעלאה עד כה בעיקר מפצה על שחיקה שנוצרה בעקבות גזירה שהוביל נתניהו כשר אוצר בשנת 2003, עם ביטול הצמדת הקצבה לשכר הממוצע, והצמדתה תחת זאת למדד המחירים לצרכן. כעת אושרה הצמדה מחדש של הקצבה לשכר הממוצע, אך רק החל משנת 2022.

במאבקי הנכים של תחילת העשור הקודם העלו ארגוני הנכים את הדרישה להשוואת הקצבה המירבית לשכר המינימום. המאבק נמשך.

קצבת הנכות הכללית המירבית עומדת כיום על כ־3,200 שקל לחודש. הסבב האחרון של מאבק הנכים הצליח לסחוט מהממשלה העלאה הדרגתית של הקצבה במספר פעימות, כשעד שנת 2021 הקצבה הכללית אמורה להגיע ל־3,700 שקל. הסבב הנוכחי של המאבק מתחדש בדגש על הדרישה המקורית של הסבב הקודם — להשוות מיידית את הקצבאות לשכר המינימום, שעומד כיום על 5,300 שקלים בחודש.

יונתן תדמור, פעיל במאבק הנכים, אמר בשיחה עם פעילי מאבק סוציאליסטי: "210 אלף קשישים חיים מתחת לקו העוני. אין לנו מה לשבת לדבר עם הממשלה הזאת. יש לנו רק בקשה אחת: השוואה לשכר המינימום".

תדמור, שתמך בבחירות האחרונות בכחלון, הכריז שלא יצביע לו יותר. "נפגשנו איתו כמה פעמים. הוא מרח אותנו במשך חודשים. עכשיו הוא מכריז מעל לכל במה 'אני נתתי לנכים 4.3 מיליארד' — זה שקר. הנכים קיבלו הרבה פחות, הם יקבלו את ה־4.3 מיליארד רק ב־2022. מי יודע מה יוקר המחיה יהיה אז? ומי יודע מי תהיה הממשלה? הם לא עיגנו את הפעימות האלה בחוק, ככה שכל ממשלה שתעלה יכולה לבטל אותן".

תדמור תקף גם את הנהגת ההסתדרות על כך שלא נתנה גיבוי לדרישה המקורית של המחאה: "אבי ניסנקורן 'שיחק אותה' איתנו. הוא אמר שהוא בעד הנכים, יצא עם פוסטרים ב־3 מיליון שקל, ואז נכנס [למאבק] והגיש אותנו לממשלה על מגש של כסף".

הביקורת של תדמור מוצדקת לחלוטין: הנהגת ההסתדרות בחרה לחתום על הסכם לא מספק, מבלי לגבות את הדרישה המקורית של ארגוני הנכים — השוואת הקצבה לשכר המינימום — ומבלי להטיל את כל כובד משקלה של ההסתדרות לטובת המאבק. אך עצם ההצטרפות של ההסתדרות למאבק והאיומים בהשבתת המשק בהחלט עזרו להגביר את הלחץ שיצרו ההפגנות הנחושות של הנכים עצמם, ועזרו לאלץ את הממשלה להעלות את הקצבה לראשונה מזה 16 שנה.

לעבודה המאורגנת בכלל ולהסתדרות בפרט יש כוח חשוב שאסור למאבקים החברתיים לוותר עליו. עכשיו, עם התחדשות מחאת הנכים והחיבור שלה עם הדרישה להעלאת קצבאות הזקנה, צריך להרחיב את המאבק ולהפעיל לחץ גם על הנהגת ההסתדרות לגבות ב־100% את הדרישה להשוואה מיידית של הקצבאות לשכר המינימום.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.