לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סל התרופות 2018
ייבוש תקציבי והפקעת מחירים דנים חולים למוות
די לעושק החולים. כן להעלאה דרסטית של תקציב הבריאות כדי לאפשר לכלול כל תרופה וטיפול נחוצים בסל הבריאות
1,466

1,466

מדי שנה, ועדת סל התרופות מתכנסת בשביל לקבוע אילו טיפולים ותרופות חדשים יינתנו על ידי קופות החולים במימון משרד הבריאות ואילו לא.

חברי הוועדה דנים בבקשות להכנסת תרופות וטכנולוגיות בעלות משוערת של כ־3 מיליארד שקל (פחות מ־1% מתקציב המדינה), אך התקציב שעומד לרשותם מסתכם ב־460 מיליון שקל בלבד.

בגלל המחסור בתקציב, הוועדה מחליטה על מי מהחולים עלול להיגזר גזר דין מוות בשל חוסר היכולת לשלם סכומים שעלולים להגיע למיליוני שקלים בשנה עבור תרופה מצילת חיים שלא נכללת בסל. מי שיתמזל מזלו, והתרופה שנחוצה לו תיכלל בסל, ישלם "רק" אלפים בודדים בשנה עבור שירותי בריאות בחסות תעשיית הביטוחים המשלימים של קופות החולים.

לקראת התכנסות ועדת סל התרופות, חלק מהחברות מקפיצות את המחיר של התרופות פי כמה בשביל למקסם רווחים. כך, למשל, החברה שמשווקת את "קסנבילוקס", תרופה להפרעות מולדות בסינתזה של כיס המרה, העלתה את מחירה פי 16 לקראת דיוני ועדת סל התרופות!

כתוצאה מכך נותרה התרופה מחוץ לסל ומטופלים נדרשים להוציא 40 אלף שקל בשנה כדי לרכוש אותה באופן פרטי.

גם לקופות החולים המיוצגות בוועדת סל התרופות יש אינטרס בהעלאת מחירים. הן מקבלות ממשרד הבריאות תקציב לרכישת התרופות, אך לא בהכרח מאפשרות לכל החולים הזקוקים להן לקבל אותן. את עודפי התקציב הן לוקחות לעצמן. המפסידים הגדולים בסיפור הזה הם החולים, החולות ובני משפחותיהם.

די לעושק החולים. יש להעלות דרסטית את תקציב הבריאות כדי לאפשר לכלול כל תרופה וטיפול נחוצים בסל הבריאות, תחת פיקוח ציבורי דמוקרטי, כך שיינתנו ללא תשלום וללא אפליה. את חברות התרופות יש להעביר לבעלות ציבורית, כדי להבטיח שהמחקר, הייצור והפיתוח של תרופות חדשות יעשה לטובת בריאות הציבור, ללא מניע רווח.

*   מתוך עיתון 'המאבק', גיליון ינואר־פברואר 2018
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.