לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
חיפה
מאות הפגינו במחאה על ההרג בעזה ועל ברוטליות משטרתית
מספר הפגנות נערכו בחיפה בקריאה להפסקת המצור והרג המפגינים ברצועת עזה ■ התקיפה החמורה של ג׳עפר פרח ו־20 מפגינים נוספים מייצגת שיטור פוליטי גזעני בשירות ממשלת הימין
1,216

1,216

כ־300 תושבים הפגינו בחיפה ביום ראשון (20.5) בשעות הערב, באזור המושבה הגרמנית, במחאה על הרג המפגינים והמצור ברצועת עזה, למען שלום וביטחון לישראלים ולפלסטינים כאחד, ובדרישה לשחרור מפגינים שנעצרו באלימות בהפגנה קודמת שנערכה בחיפה יומיים קודם.

תנועת מאבק סוציאליסטי הייתה בין שורה של ארגונים שהתגייסו והיו חתומים על קריאה משותפת להפגנה, לצד חד״ש, עומדים ביחד, פורום המשפחות השכולות, לוחמים לשלום, ועמותת אישה לאישה. המפגינים קראו סיסמאות בעברית ובערבית — בין השאר: "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים", "בעזה ושדרות ילדות רוצות לחיות", "שלום, שוויון, צדק חברתי", "מחאה היא לא טרור, להסיר את המצור".

בהפגנה נאמה גם פעילת מאבק סוציאליסטי בחיפה, קשת זמיר, ואמרה בין היתר כי:

השבוע נשאלה הדוברת של שגרירות ישראל בספרד למה יורים אש חיה על המפגינים בעזה. היא ענתה: "אנחנו לא יכולים לשים את כל האנשים האלה בכלא. מדובר במאות שתוקפים את הגדר". אך האמת היא הפוכה!

המחאה פרצה בגלל שממשלת ישראל שמה 2 מיליון בני אדם בכלא הגדול בעולם. כלא עם מחסור במזון, מים נקיים וחשמל. היא מונעת מדייגים לצאת לים, מצעירים לחפש עבודה, מקרובים לבקר את משפחתם מחוץ לרצועה, היא מונעת הקמת שדה תעופה או נמל.

נתניהו וליברמן לא הורו על ירי במפגינים בגלל שהמפגינים, מהווים איום בטחוני, אלא מהפחד שלהם מהתפרצות של מאבק עממי המוני נגד המצור ברצועה ונגד הכיבוש בכלל!

אנחנו כאן לא רק כדי למחות על 21 מעצרים בחיפה, ועל ההרג של 120 מפגינים בעזה בשבועות האחרונים, אלא גם כדי להושיט יד של סולידריות ושלום למי שיוצאים באומץ למחאה עממית הירואית מול סכנת מוות. כדי להסביר את האמת לציבור הישראלי מבעד לחומות השקרים בתקשורת המגוייסת ולבנות תנועת סולידריות עם המחאה העממית בעזה. למאבק הזה צריכים להצטרף כל הארגונים החברתיים, ארגוני סטודנטים וארגוני העובדות והעובדים.

כדי להתקדם לעתיד של שלום, חירות וביטחון אמיתיים לישראלים ולפלסטינים צריך להאבק יחד היום להסרת המצור, לפירוק מפעל ההתנחלויות, לסיום הכיבוש ולהפלת ממשלת הימין הגזענית.

הפגנה נגדית שהתארגנה לתמיכה בממשלת ההון הגזענית ובמצור הצליחה לגייס כמה עשרות פעילים בלבד, בינהם פעילים בולטים במפלגת העבודה בעיר, לצד פעילי ימין קיצוני. חלק ממפגיני הימין התגודדו בסמוך להפגנה המרכזית, קיללו ואיימו. איש מהם לא נעצר למרות נוכחות מסיבית של כוחות משטרה ומג״ב — הד להתנפלות המשטרה על ההפגנה שערכה התארגנות 'חיראכ חיפה' בעיר התחתית יומיים קודם — בשישי בערב — ובה נעצרו לא פחות מ־21 מפגינים, בתירוצים שונים, כולל הטענה השערורייתית שהנפת דגל הלאום הפלסטיני היא עבירת הסתה!

ההפגנה המרכזית בחיפה, 20 במאי. (צילום: שי גלי)

במקביל נערכה מול בית המשפט הפגנה בהשתתפות כ־200 מפגינים בהובלת התארגנות 'חיראכ חיפה', כשמוקדם יותר באותו היום התארגנה משמרת מחאה של עורכי דין באותו המקום לשחרור העצורים מההפגנה בשישי ובסולידריות עם המחאה בעזה.

בין העצורים היה ג׳עפר פרח, מנהל 'מרכז מוסאוא', עמותה לקידום זכויות האזרחים הערבים בישראל. ג׳עפר נעצר והובל אל הניידת כשהוא בריא ושלם, אך בהמשך הערב הובל לביה״ח בני־ציון בחיפה עם שבר ברגלו ודיווח על תקיפה קשה מצד שוטר בתחנת המשטרה. גם בעת אשפוזו היה ג׳עפר אזוק והמשטרה אף מנעה ממשפחתו לבקרו. בזכות התיעוד שמוכיח שרגלו של ג׳עפר נשברה רק לאחר מעצרו, מקרה התקיפה החמור — אך הבלתי חריג במציאות הישראלית — זכה לסיקור תקשורתי משמעותי.

למעשה, עוד טרם ההפגנה, ערכה משטרת חיפה מעצרי מנע של אזרחים שלא ביצעו כל עבירה, וזאת בניסיון לסכל הפגנות מחאה על הרג המפגינים ברצועה. כך נראה שיטור פוליטי גזעני. משטרת ישראל מוסיפה ומשמשת כמשטרה פוליטית לסתימת פיות ולרמיסת מחאות חברתיות נגד המדיניות ההרסנית של ממשלת הימין הקפיטליסטית.

מפכ״ל המשטרה, רוני אלשיך, ציין היום, כי המשטרה ממתינה למסקנות מח״ש בעניין פציעתו של פרח וכי "המסקנה חשובה, בעיקר לאור ההתעניינות הציבורית", מה שמדגיש את חשיבות המשך הלחץ הציבורי בנושא, בין היתר בדרישה לחקירה ציבורית עצמאית ובלתי תלויה של התנהלות המשטרה באירוע.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.