לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ראיון עם מפגין מעזה
"בואו נפורר את חומת השנאה"
בשיחה עם אחד ממארגני הפגנות המחאה הראשונות ברצועה, הוא מדבר על האווירה לאחר הרג המפגינים ועל תקווה להמשך המחאה
2,295

2,295

שוחחנו בקצרה עם אחמד אבו־רתימה, צעיר שמתגורר בעיר עזה, שהיה בין מארגני הפגנות "צעדת השיבה" הראשונות ברצועה בשבועות האחרונים. הוא השתתף בהפגנה ביום העברת השגרירות האמריקאית, 14 במאי, היום בו הגיעה המחאה לשיאה. הוא מתאר "השתתפות עממית חסרת תקדים — גברים, נשים, מבוגרים וקשישים — כולם הגיעו". עובדה זו מרשימה במיוחד אחרי שבועות של הרג עשרות מפגינים ופציעתם של אלפים. אך גם דיכוי המחאה הגיע לשיאו. כ־60 מפגינים לא חמושים, שלא סיכנו איש, נורו למוות ביום אחד.

מה האווירה עכשיו לאחר הטבח בצעירים שיצאו להפגין?

"האווירה הכללית כרגע היא של עצב לצד נחישות. עצב על הקורבנות שנהרגו במאבק סביב דרישתם לחופש ולחיים בכבוד, ולמען זכויותיהם כבני־אדם. ויש נחישות להמשיך. הסתגלות למצור ולהפרת הזכויות שלנו משמעותה מוות איטי. לכן אין ברירה אלא להמשיך במאבק למען זכותנו לחיות ככל העמים בעולם בחירות ובכבוד".

שאלנו באיזה כיוון צריך לדעתו לבנות את המאבק בתקופה הקרובה.

"אנחנו צריכים מאבק מתמשך, בר־קיימא ורציף. הרעיון של 'צעדות השיבה' הוא רעיון לא אלים. הוא לא כולל סדר־יום של מוות או השמדה לשום עם אלא רק רצון שהפליטים יוכלו לחזור לאדמותיהם, ושכולם יחיו בכבוד עם זכויות שוות. [אנחנו רוצים] מדינה דמוקרטית מודרנית, לא מדינה גזענית. זה מה שאנחנו נאבקים למענו.

"אנחנו מקווים ומנסים ליצור זרם אזרחי דמוקרטי למען זכויות שוות לכל האנשים, לכל האזרחים, ללא אפליה. ואנחנו מנסים להיאבק יחד עם כל שותפינו במאבק וכל האנשים שמאמינים בחופש, מכל הלאומים — פלסטינים, ישראלים ומכל העולם — ואנחנו סמוכים ובטוחים שאנחנו עוד ננצח במערכה הזאת".

מה המסר שלך לציבור בישראל?

"המסר שלי לשותפינו במאבק למען החופש וזכויות האדם הוא שאנחנו מחזקים את ידיהם ומעריכים את התפקיד שלהם... האינטרס האמיתי של כל העמים הוא בעתיד של שלום ולא באיבה, האינטרס האמיתי הוא בשלום ובחיזוק וביסוס זכויות האדם והדמוקרטיה, ובהפלת החומות הגזעניות המתועבות. בואו נזכור שכולנו בני־אדם. בואו נשליך את חוטי התיל הצידה ו[ניאבק למען] זכויות ושוויון. בואו נבנה כוח מניע שיפורר את חומת הגזענות, חומת השנאה, שחוצצת ביננו לבין מימוש החלום של מדינה דמוקרטית שמבוססת על שוויון וזכויות אדם לכולם".

תנועת מאבק סוציאליסטי דורשת
  • סוף לירי על מפגינים! די למדיניות היד הקלה על ההדק! די להסתה, מחאה היא לא טרור!
  • הקמת ועדת חקירה עצמאית — שתכלול נציגים ישראלים, פלסטינים ובינלאומיים מארגוני עובדים, קהילה וזכויות אדם עצמאיים — לבדיקת הרג המפגינים. העמדה לדין של שרשרת האחראים, כולל מהדרג המדיני.
  • הצטרפות ארגוני העובדים בישראל לארגוני עובדים בעולם בגינוי הרג המפגינים והמשך המצור והכיבוש, ובתמיכה במאבק לשלום.
  • סולידריות עם מחאת התושבים. כן להפגנות משותפות של יהודים וערבים, ישראלים ופלסטינים, נגד המצור, הכיבוש, העוני, אי־השוויון וממשלת ההון וההתנחלויות של נתניהו. כן למאבק לשלום ולצדק חברתי!
  • כן להרחבת המחאה העממית, כן למאבק המוני של הפלסטינים לשחרור לאומי וחברתי. הקמת ועדי פעולה דמוקרטיים כדי לסייע בארגון המחאה ובהגנה על ההפגנות.
  • די למדיניות "ניהול הסכסוך". די למצור על תושבי רצועת עזה, די לכיבוש. די לכפיית עוני ומצוקה, די לנישול, סוף לדיכוי הלאומי של העם הפלסטיני.
  • סוף לשלילת הזכות להגדרה עצמית — כן למדינה פלסטינית עצמאית, דמוקרטית, סוציאליסטית ושוות זכויות, שבירתה במזרח ירושלים, לצד ישראל דמוקרטית וסוציאליסטית, שתבטיח שוויון זכויות אמיתי לכול.
  • פתרון צודק לפליטים הפלסטינים. הכרה בעוול ההיסטורי של הנכבה — חורבן מאות יישובים ועקירת מאות אלפי תושבים — ובזכות הפליטים המעוניינים בכך לשוב, תוך הבטחת חיי רווחה ושוויון לכלל התושבים.
  • מאבק לשלום אזורי. סולידריות עם המאבקים במזרח התיכון ובשאר העולם נגד אליטות מושחתות, דיכוי ועוני. כן לשוויון לכל הלאומים, לדמוקרטיה ולשינוי סוציאליסטי.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.