לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
שאלות נפוצות
מה היא דמוקרטיה תחת קפיטליזם ואיך היא תראה בחברה סוציאליסטית?
בחירות כלליות נתפסות כמרכיב החשוב ביותר של דמוקרטיה, אבל דמוקרטיה היא אינה שאלה חוקתית מופשטת
1,503

1,503

אתונה העתיקה, אף שהיא מוצגת כערש הדמוקרטיה, היתה שונה מאוד מהרעיונות שאנו מכירים היום כ"דמוקרטיים". האזרחים היו בעלי האדמות בלבד — כולם גברים — ורק הם הורשו לבחור ולהיבחר, למרות שהיוו רק כ־10% מהאוכלוסיה. השאר היו בעיקר עבדים, ובמיעוטם סוחרים. היתה זו דמוקרטיה — של בעלי העבדים!

לולא מהפכות כמו המהפכה הצרפתית של 1789–1793 והמהפכה הסוציאליסטית של 1917 ברוסיה, ולולא תנועות של מעמד העובדים, דוגמת תנועת הצ׳ארטיסטים באנגליה, שנאבק כבר בתחילת המאה ה־19 לביטול הגבלות הרכוש על הזכות לבחור ולהיבחר, זכות הבחירה הכללית היתה נשארת מטרה בלתי מושגת גם במערב.

בארצות הברית, הדמוקרטיה המודרנית הראשונה, זכות ההצבעה היתה שמורה רק לגברים לבנים בעלי רכוש. נשים מכל המעמדות לא הורשו להשתתף בבחירות, כמו גם אמריקאים ילידים. מהרגע הראשון הדמוקרטיה המודרנית עוצבה לא "בידי העם ולמען העם", אלא על ידי המעמדות הגבוהים — על ידי מעמד בעלי ההון המתהווה. ההשתתפות במשחק הפוליטי היתה שמורה להם; אפליה של מגדר וגזע העמיקה את שליטתם.

בישראל, אפילו אם נתעלם לרגע מהעובדה שמיליוני תושבים פלסטינים תחת כיבוש ומצור לא ישתתפו בבחירות למוסדות השלטון של המדינה השולטת בהם, הכנסת, בדומה להרבה משטרים פרלמנטריים, לא באמת מאפשרת את השתתפותם של כלל האזרחים בתהליכים הפוליטיים.

נכון שחברות וחברי הכנסת נבחרים, אך הם אינם נתונים לכל פיקוח אפקטיבי. שכר גבוה וצבא של לוביסטים דואגים להזכיר להם את האינטרסים של מי הם משרתים. בנוסף, רוב ההחלטות מתקבלות בממשלה, אם על ידי השרים ואם בחדרי חדרים יחד עם בעלי הון, ארגוני מתנחלים ושליחיהם, תחת פיקוח חלקי של הכנסת — במקרה טוב. אמנם הממשלה חייבת להישען על רוב בכנסת, אך מרגע שרוב כזה מושג הכנסת נשארת בפועל חותמת גומי לממשלה.

דמוקרטיה סוציאליסטית

ניגוד גמור לאופי המוגבל של דמוקרטיה תחת הקפיטליזם ניתן למצוא בארגונים ובמיוחד בתנועות מהפכניות של מעמד העובדים. בשיאה של המהפכה הצרפתית, הנציגים לאסיפה הלאומית נבחרו על ידי כלל הגברים הבוגרים. במוסדות המהפכניים של פריז עצמה, אומצה למעשה זכות בחירה גם לנשים, בזכות הפעילות של נשים מהמעמד הנמוך במהפכה.

שינוי סוציאליסטי של החברה לא יכול להסתכם בבחירות פעם בכמה שנים. סוציאליזם פירושו שליטה דמוקרטית של מעמד העובדים, יחד עם כל שאר החברה, בענייני החברה — במיוחד במקומות העבודה. כיום, התאגידים הגדולים בכל הענפים המרכזיים מקבלים את החלטותיהם הכלכליות בהתאם לאינטרס הרווח הפרטי. דמוקרטיה סוציאליסטית תידרש להפקיד את כל העושר החברתי בידי כלל החברה: נציגי עובדים ותושבים יוכלו להחליט באופן שקוף היכן וכיצד יושקעו המשאבים והעבודה שעומדים לרשותנו. כל הנציגים הנבחרים בכל הרמות, יקבלו שכר ממוצע של עובד, וניתן יהיה להדיח אותם בהצבעה בכל עת.

דמוקרטיה, בסופו של דבר, היא שיטה לניהול עניינים משותפים של קבוצה: ועד עובדים, ואפילו ועד בית, נדרש לדמוקרטיה כדי לוודא שהאינטרסים של כלל המשתתפים בו מיוצגים ומתמלאים.

אבל תחת המערכת הקפיטליסטית, הדמוקרטיה תצומצם, אפילו בכח, בכל מצב שבו האינטרסים של בעלי ההון מאויימים על ידי מעמד העובדים והעניים. זו הסיבה, שברוב המדינות העניות יותר העשירים נשענים על דיקטטורים.

לכן, הדמוקרטיה המלאה ביותר, שבה כל שכבות החברה משתתפות בה באופן פעיל תיתכן רק על בסיס סוציאליסטי. באופן הזה העושר העצום של החברה שלנו יוכל לשמש באמת את כל מי שעובד לייצר אותו ואת כל מי שנזקק לו. הצטרפו אלינו במאבק למען דמוקרטיה אמיתית, למען סוציאליזם!

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון מרץ־אפריל 2019
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.